Warto kupić - Poradniki, książki - Dla dorosłych

Rośliny oczyszczające powietrze

Etery glikolu, ftalany, styren, benzen, formaldehyd to niewidoczni, ale szalenie niebezpieczni lokatorzy wielu mieszkań i biur. Spędzamy z nimi nawet 80 procent naszego czasu - tyle według badań przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych. Wpadający przez okna smog, materiały w wykładzinach, farby do ścian, kleje do mebli to bardzo często winowajcy naszej słabej kondycji fizycznej. Jak się bronić przed niebezpiecznymi lokatorami? Ariane Boixière-Asseray oraz Geneviève Chaudet, autorki "Roślin oczyszczających powietrze" udzielają wyczerpujących odpowiedzi. Swoją książką rewolucjonizują myślenie na temat roślin doniczkowych i walki z silnymi zanieczyszczeniami. Premiera już 3 października.

Poradnik "Rośliny oczyszczające powietrze" prezentuje rośliny pokojowe najskuteczniej ograniczające zanieczyszczenia powietrza w domu i biurze.

Znajdziemy w nim m. in.:

  • skuteczne sposoby walki ze smogiem, 
  • przegląd przyczyn zanieczyszczeń w pomieszczeniach (farby ścienne, tworzywa sztuczne, środki czyszczące, zapachy do domu), 
  • informacje, jak rozpoznawać toksyny oraz, jak je zwalczać 
  • samemu i przy wykorzystaniu roślin, 
  • porady pozwalające dokonywać autodiagnostyki, czyli identyfikacji źródła zanieczyszczeń w domu, by wybrać odpowiednie rośliny, 
  • zasady eko oczyszczania, 
  • przegląd dwudziestu najbardziej dobroczynnych roślin wraz z opisem wymagań dotyczących ich pielęgnacji, 
  • czytelny wskaźnik zdolności poszczególnych roślin do absorbowania szkodliwej substancji, 
  • wskazówki, jak zaaranżować przestrzeń, w której chcemy zrobić miejsce na rośliny.

Kapsuła z zanieczyszczeniami - tak można nazwać każde, nawet sterylnie czyste i wysprzątane mieszkanie albo biuro.

Istnieje wiele różnych źródeł zanieczyszczenia powietrza w przestrzeniach zamkniętych. Częściowo pochodzą z zewnątrz, np. ze spalin i smogu, który w Polsce stanowi coraz większy problem, pozostałe przyczyny to przede wszystkim materiały służące do budowy i wykończenia domów, a także tryb życia.

Człowiek otoczony jest przez zanieczyszczenia, których źródłem są środki czystości, kosmetyki, a nawet ubrania (!), a także zwierzęcy pupile. Niebezpieczne są też fale elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia domowe.

Autorki książki "Rośliny oczyszczające powietrze" wskazują, na badania naukowe* dotyczące oczyszczania powietrza przez rośliny. Badanie nie pozostawiają wątpliwości, że rośliny są bardzo skutecznymi filtrami i znacznie poprawiają jakość powietrza, którym się oddycha. Zieleń domowa potrafi dezaktywować wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i zanieczyszczeń różnego rodzaju. Dodatkowo rośliny pokojowe niwelują niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów.

Ariane Boixière-Asseray - dziennikarka z blisko dwudziestoletnim stażem. Związana jest z najbardziej poczytnymi francuskimi magazynami ogrodniczymi m. in. z najważniejszym czasopismem tego typu "Mon jardin et ma maison" ("Mój ogród i mój dom"). Jej pasją są przyroda i ochroną środowiska.

Geneviève Chaudet - architekta krajobrazu, założycielka stowarzyszenie Plant'airpur, które ma na celu promowanie wykorzystania roślin do poprawy jakości naszego środowiska.


*W latach 1970–1980 Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) jako pierwsza analizowała rolę, jaką odgrywają rośliny w poprawie jakości powietrza w budynkach. Później stało się to przedmiotem licznych badań na całym świecie. W 2001 roku we Francji powstał program Phytair, który potwierdził te odkrycia. Dziś program przeszedł w trzecią fazę: opuścił przestrzeń laboratorium i przedostał się do świata zewnętrznego.

www.muza.com.pl Cena: 32.9 PLN
Producent:
Wydawnictwo MUZA S.A.

Pozostałe

Przyprawy, które leczą Dla dorosłych

Czy wiesz jak wielka siła tkwi w przyprawach i ziołach? Przeczytaj Przyprawy, które leczą i skorzystaj z leczniczej mocy natury!

Czytaj dalej
Jak zerwać z plastikiem Dla dorosłych

Każdego roku do oceanów trafia niemal 13 milionów ton plastiku. Z tego powodu umiera milion ptaków morskich i 100 tysięcy żyjących w wodzie ssaków. Do 2050 roku w oceanach może znaleźć się więcej plastiku niż ryb.

Czytaj dalej
Szkoła szpiegów Dla dorosłych

Czy jesteś wystarczająco bystry, by zostać agentem KGB?

Czytaj dalej
Rozwiń swoją wyobraźnię Dla dorosłych

Myśl. Twórz. Bądź wynalazcą

Czytaj dalej
Niewyjaśnione okoliczności Dla dorosłych

Pasjonująca i niezwykle poruszająca opowieść wybitnego lekarza medycyny sądowej, który przeprowadził ponad 23 tysiące sekcji zwłok, opiniował autopsję księżnej Diany (jego opinia była kluczowa dla śledztwa) i uczestniczył w wyjaśnianiu wielu głośnych spraw z pierwszych stron gazet, takich jak masakra w Hungerford czy atak na World Trade Center.

Czytaj dalej
Zobacz wszystkie