Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Bóle wzrostowe u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek. Grzegorz Fijewski, specjalista ortopedii

Zdjęcia: Dreamstime

Bóle wzrostowe stanowią jedną z najczęstszych nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego u dzieci. Według różnych źródeł dotyczą one od 5 do prawie 40% populacji dziecięcej.

Bóle wzrostowe u dzieci są najbardziej kontrowersyjnym i niejednoznacznym zespołem bólowym. Nadal nie ma zgodności co do przyczyn ich powstawania. Część naukowców wiąże je z procesem wzrostu i związaną z nim aktywnością hormonalną, inni odrzucają tę teorię, uznając bóle wzrostowe za idiopatyczne (o nieznanej przyczynie).

Po raz pierwszy opis bólów wzrostowych pojawił się w 1823 r. i do dziś kwestia ta budzi żywą dyskusję.

Co to są bóle wzrostowe?

Bólami wzrostowymi nazywamy nawracające bóle kończyn, częściej dolnych, którym nie towarzyszą inne objawy. Podejrzenie choroby nasuwa u dzieci nawracające występowanie bólów wieczorem, po znacznym wysiłku lub w nocy, po aktywnie spędzonym dniu. Bóle mogą wybudzać dziecko, nierzadko prowadzą do płaczu.

Jak się objawiają bóle wzrostowe u dzieci?

Epizod trwa 10-30 minut. Dolegliwości mają charakter napadowy oraz nawracający - od kilku do kilkunastu razy w miesiącu. Potwierdzono też korelację bólu z wysiłkiem fizycznym. Bóle wzrostowe z reguły lokalizują się w łydkach, rzadziej w przedniej części ud lub podkolanowo. Mają charakter rozlany i głęboki, nie obejmują stawów i są obustronne. Nie pochodzą z rozciąganych podczas wzrostu kości, lecz z tkanek miękkich (ścięgna, mięśnie, więzadła), które ulegają nadmiernemu napięciu. Typowe bóle powysiłkowe ("zakwasy") trwają dłużej i mają mniej ostry charakter.

Charakterystyczna jest ulga po masażu, głaskaniu bolesnego miejsca. Nasilenie bólów przy dotyku niewątpliwie wyklucza bóle wzrostowe. Okresy pomiędzy napadami bólu powinny być zupełnie bezobjawowe.

Bóle wzrostowe u dzieci - w jakim wieku się pojawiają?

Dotyczą dzieci w wieku 3-12 lat, a najczęściej występują ok. 4-5 roku życia, kiedy ma miejsce pierwszy skok wzrostowy. Częściej występują u dzieci z niskim progiem bólowym.

Czy to na pewno bóle wzrostowe?

Zarówno w badaniu lekarskim, jak i badaniach obrazowych i laboratoryjnych nie stwierdza się nieprawidłowości. Tak więc niezbędnym elementem diagnozy jest przede wszystkim wykluczenie innych przyczyn dolegliwości.

Lekarz zbada, zleci badania laboratoryjne, RTG. Dlatego apeluję: nie stawiajmy diagnoz samodzielnie! W przypadkach nietypowych bólów zawsze skontaktujmy się z lekarzem. Dopiero wyeliminowanie innych chorób daje rozpoznanie bólów wzrostowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy bólom towarzyszą inne objawy, np. obrzęk, utykanie czy zaczerwienienie.

Bóle nocne czy powysiłkowe mogą towarzyszyć:

  • chorobie nowotworowej - pierwotny nowotwór kości lub białaczka
  • jałowym martwicom kości, np. guzowatości piszczeli
  • złuszczeniu głowy kości udowej
  • chorobie Perthesa
  • zapaleniu kości
  • zespołowi niespokojnych nóg.

Po wykluczeniu przyczyn fizycznych, organicznych należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem, aby wybadać ewentualnie inne, psychogenne przyczyny. Czasami dziecko symuluje pewne objawy, bądź rzeczywiście je odczuwa. Przyczynami zaburzeń psychogennych może być coraz częstsza u dzieci depresja, stany lękowe, niechęć do szkoły czy po prostu zwykłe przemęczenie (dziecko jest przetrenowane i boi się poprosić rodziców o ograniczenie treningów). Jeśli są wątpliwości lub choćby cień podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistą.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Tarta z ricottą, brzoskwinią i czekodżemem Łowicz

Zdrowie i odżywianie

Desery mają to do siebie, że pobudzają wiele zmysłów - najpierw zapach - kiedy wypieki jeszcze są w trakcie przygotowaniu, następnie wzrok, kiedy pojawiają się na stole. Wówczas możemy podziewać kolory, kompozycje i zestawienie różnych składników. Aż wreszcie trafiają do zmysłu smaku, wtedy doskonale skomponowane słodkości sprawią, że odprężamy się - w milczeniu i zachwytach delektujemy się deserem.

Czytaj dalej
Miętowa panna cotta z czekodżemem Łowicz

Zdrowie i odżywianie

Włosi twierdzą, że panna cotta to jeden z najdoskonalszych deserów. Niewątpliwie mają rację, bo jej delikatna kremowa konsystencja w oka mgnieniu rozpływa się w ustach.

Czytaj dalej
Kokosowo - truskawkowy deser z tapioką i czekodżemem Łowicz

Zdrowie i odżywianie

Szukacie pomysłu na efektowny deser, który zachwyci wszystkich gości? Oto wyjątkowe połączenie kokosa i truskawki, otulone pysznym czekodżemem od Łowicza. Podpowiadamy, jak przygotować te słodkości w domowym zaciszu. Jedno jest pewne, ten przepis nie tylko wygląda, ale i smakuje doskonale, dlatego z pewnością podbije kubki smakowe największych amatorów czekolady i owoców.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Domki dla lalek - idealny prezent gwiazdkowy

Rozwój i edukacja

Nie ma prezentów idealnych, ale są bliskie ideału. Za taki można uznać różne ... Czytaj dalej
W jaki sposób należy leczyć biegunkę u dziecka?

Zdrowie i odżywianie

Jak wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie marki Tasectan¹ wśród mam ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie