Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Bóle wzrostowe u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek. Grzegorz Fijewski, specjalista ortopedii

Zdjęcia: Dreamstime

Bóle wzrostowe stanowią jedną z najczęstszych nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego u dzieci. Według różnych źródeł dotyczą one od 5 do prawie 40% populacji dziecięcej.

Bóle wzrostowe u dzieci są najbardziej kontrowersyjnym i niejednoznacznym zespołem bólowym. Nadal nie ma zgodności co do przyczyn ich powstawania. Część naukowców wiąże je z procesem wzrostu i związaną z nim aktywnością hormonalną, inni odrzucają tę teorię, uznając bóle wzrostowe za idiopatyczne (o nieznanej przyczynie).

Po raz pierwszy opis bólów wzrostowych pojawił się w 1823 r. i do dziś kwestia ta budzi żywą dyskusję.

Co to są bóle wzrostowe?

Bólami wzrostowymi nazywamy nawracające bóle kończyn, częściej dolnych, którym nie towarzyszą inne objawy. Podejrzenie choroby nasuwa u dzieci nawracające występowanie bólów wieczorem, po znacznym wysiłku lub w nocy, po aktywnie spędzonym dniu. Bóle mogą wybudzać dziecko, nierzadko prowadzą do płaczu.

Jak się objawiają bóle wzrostowe u dzieci?

Epizod trwa 10-30 minut. Dolegliwości mają charakter napadowy oraz nawracający - od kilku do kilkunastu razy w miesiącu. Potwierdzono też korelację bólu z wysiłkiem fizycznym. Bóle wzrostowe z reguły lokalizują się w łydkach, rzadziej w przedniej części ud lub podkolanowo. Mają charakter rozlany i głęboki, nie obejmują stawów i są obustronne. Nie pochodzą z rozciąganych podczas wzrostu kości, lecz z tkanek miękkich (ścięgna, mięśnie, więzadła), które ulegają nadmiernemu napięciu. Typowe bóle powysiłkowe ("zakwasy") trwają dłużej i mają mniej ostry charakter.

Charakterystyczna jest ulga po masażu, głaskaniu bolesnego miejsca. Nasilenie bólów przy dotyku niewątpliwie wyklucza bóle wzrostowe. Okresy pomiędzy napadami bólu powinny być zupełnie bezobjawowe.

Bóle wzrostowe u dzieci - w jakim wieku się pojawiają?

Dotyczą dzieci w wieku 3-12 lat, a najczęściej występują ok. 4-5 roku życia, kiedy ma miejsce pierwszy skok wzrostowy. Częściej występują u dzieci z niskim progiem bólowym.

Czy to na pewno bóle wzrostowe?

Zarówno w badaniu lekarskim, jak i badaniach obrazowych i laboratoryjnych nie stwierdza się nieprawidłowości. Tak więc niezbędnym elementem diagnozy jest przede wszystkim wykluczenie innych przyczyn dolegliwości.

Lekarz zbada, zleci badania laboratoryjne, RTG. Dlatego apeluję: nie stawiajmy diagnoz samodzielnie! W przypadkach nietypowych bólów zawsze skontaktujmy się z lekarzem. Dopiero wyeliminowanie innych chorób daje rozpoznanie bólów wzrostowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy bólom towarzyszą inne objawy, np. obrzęk, utykanie czy zaczerwienienie.

Bóle nocne czy powysiłkowe mogą towarzyszyć:

  • chorobie nowotworowej - pierwotny nowotwór kości lub białaczka
  • jałowym martwicom kości, np. guzowatości piszczeli
  • złuszczeniu głowy kości udowej
  • chorobie Perthesa
  • zapaleniu kości
  • zespołowi niespokojnych nóg.

Po wykluczeniu przyczyn fizycznych, organicznych należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem, aby wybadać ewentualnie inne, psychogenne przyczyny. Czasami dziecko symuluje pewne objawy, bądź rzeczywiście je odczuwa. Przyczynami zaburzeń psychogennych może być coraz częstsza u dzieci depresja, stany lękowe, niechęć do szkoły czy po prostu zwykłe przemęczenie (dziecko jest przetrenowane i boi się poprosić rodziców o ograniczenie treningów). Jeśli są wątpliwości lub choćby cień podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistą.

Pozostałe porady

Problemy z koncentracją a odżywianie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Koncentracja - to właśnie dzięki niej nasze myśli stają się bardziej klarowne, a słowa bardziej wyważone. Jest niezbędna do uzyskiwania dobrych wyników w szkole. Ponadto stanowi podstawę sukcesów w życiowych celach. Jak zatem zapewnić naszym pociechom łatwiejszy start i od najmłodszych lat zadbać o właściwą pracę ich mózgu? Skomponować odpowiedni jadłospis!

Czytaj dalej
Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę fit z kiełkami słonecznika, będziesz potrzebować: 100 g sera Lazur Srebrzysty w zalewie z suszonymi pomidorami, 50 g rukoli, 50 g kiełków słonecznika, 10-12 pomidorków koktajlowych.

Czytaj dalej
Tartaletki z figami

Zdrowie i odżywianie

Potrzebujesz 60 minut + chłodzenie ciasta, żeby przygotować tartaletki z figami i serem Lazur Błękitny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie