Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Bóle wzrostowe u dzieci

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek. Grzegorz Fijewski, specjalista ortopedii

Zdjęcia: Dreamstime

Bóle wzrostowe stanowią jedną z najczęstszych nieprawidłowości układu mięśniowo-szkieletowego u dzieci. Według różnych źródeł dotyczą one od 5 do prawie 40% populacji dziecięcej.

Bóle wzrostowe u dzieci są najbardziej kontrowersyjnym i niejednoznacznym zespołem bólowym. Nadal nie ma zgodności co do przyczyn ich powstawania. Część naukowców wiąże je z procesem wzrostu i związaną z nim aktywnością hormonalną, inni odrzucają tę teorię, uznając bóle wzrostowe za idiopatyczne (o nieznanej przyczynie).

Po raz pierwszy opis bólów wzrostowych pojawił się w 1823 r. i do dziś kwestia ta budzi żywą dyskusję.

Co to są bóle wzrostowe?

Bólami wzrostowymi nazywamy nawracające bóle kończyn, częściej dolnych, którym nie towarzyszą inne objawy. Podejrzenie choroby nasuwa u dzieci nawracające występowanie bólów wieczorem, po znacznym wysiłku lub w nocy, po aktywnie spędzonym dniu. Bóle mogą wybudzać dziecko, nierzadko prowadzą do płaczu.

Jak się objawiają bóle wzrostowe u dzieci?

Epizod trwa 10-30 minut. Dolegliwości mają charakter napadowy oraz nawracający - od kilku do kilkunastu razy w miesiącu. Potwierdzono też korelację bólu z wysiłkiem fizycznym. Bóle wzrostowe z reguły lokalizują się w łydkach, rzadziej w przedniej części ud lub podkolanowo. Mają charakter rozlany i głęboki, nie obejmują stawów i są obustronne. Nie pochodzą z rozciąganych podczas wzrostu kości, lecz z tkanek miękkich (ścięgna, mięśnie, więzadła), które ulegają nadmiernemu napięciu. Typowe bóle powysiłkowe ("zakwasy") trwają dłużej i mają mniej ostry charakter.

Charakterystyczna jest ulga po masażu, głaskaniu bolesnego miejsca. Nasilenie bólów przy dotyku niewątpliwie wyklucza bóle wzrostowe. Okresy pomiędzy napadami bólu powinny być zupełnie bezobjawowe.

Bóle wzrostowe u dzieci - w jakim wieku się pojawiają?

Dotyczą dzieci w wieku 3-12 lat, a najczęściej występują ok. 4-5 roku życia, kiedy ma miejsce pierwszy skok wzrostowy. Częściej występują u dzieci z niskim progiem bólowym.

Czy to na pewno bóle wzrostowe?

Zarówno w badaniu lekarskim, jak i badaniach obrazowych i laboratoryjnych nie stwierdza się nieprawidłowości. Tak więc niezbędnym elementem diagnozy jest przede wszystkim wykluczenie innych przyczyn dolegliwości.

Lekarz zbada, zleci badania laboratoryjne, RTG. Dlatego apeluję: nie stawiajmy diagnoz samodzielnie! W przypadkach nietypowych bólów zawsze skontaktujmy się z lekarzem. Dopiero wyeliminowanie innych chorób daje rozpoznanie bólów wzrostowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy bólom towarzyszą inne objawy, np. obrzęk, utykanie czy zaczerwienienie.

Bóle nocne czy powysiłkowe mogą towarzyszyć:

  • chorobie nowotworowej - pierwotny nowotwór kości lub białaczka
  • jałowym martwicom kości, np. guzowatości piszczeli
  • złuszczeniu głowy kości udowej
  • chorobie Perthesa
  • zapaleniu kości
  • zespołowi niespokojnych nóg.

Po wykluczeniu przyczyn fizycznych, organicznych należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem, aby wybadać ewentualnie inne, psychogenne przyczyny. Czasami dziecko symuluje pewne objawy, bądź rzeczywiście je odczuwa. Przyczynami zaburzeń psychogennych może być coraz częstsza u dzieci depresja, stany lękowe, niechęć do szkoły czy po prostu zwykłe przemęczenie (dziecko jest przetrenowane i boi się poprosić rodziców o ograniczenie treningów). Jeśli są wątpliwości lub choćby cień podejrzeń, należy skontaktować się ze specjalistą.

Pozostałe porady

Gość na gapę - wszawica głowowa

Zdrowie i odżywianie

Problem może dotyczyć każdego, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wszawica dość często kojarzy się z biedą i z brakiem higieny. Tymczasem wszy łapią także dzieci z dobrze sytuowanych rodzin.

Czytaj dalej
Problemy z koncentracją a odżywianie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Koncentracja - to właśnie dzięki niej nasze myśli stają się bardziej klarowne, a słowa bardziej wyważone. Jest niezbędna do uzyskiwania dobrych wyników w szkole. Ponadto stanowi podstawę sukcesów w życiowych celach. Jak zatem zapewnić naszym pociechom łatwiejszy start i od najmłodszych lat zadbać o właściwą pracę ich mózgu? Skomponować odpowiedni jadłospis!

Czytaj dalej
Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę fit z kiełkami słonecznika, będziesz potrzebować: 100 g sera Lazur Srebrzysty w zalewie z suszonymi pomidorami, 50 g rukoli, 50 g kiełków słonecznika, 10-12 pomidorków koktajlowych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat ... Czytaj dalej
Bolesne mleczaki – pomóż dziecku przetrwać ząbkowanie

Zdrowie i odżywianie

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie