Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Potrawy świąteczne dla dzieci

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Anna Englisz, doradca żywieniowy

Zdjęcia: Dreamstime

Jak przygotować świąteczne potrawy w wersji dla juniora? Co zrobić, by uznał, że są smaczne? Oto kilka podpowiedzi.

Większość z nas święta spędza wspólnie z rodziną, przy stole zastawionym pysznymi i aromatycznymi daniami. W podobny sposób również się do nich przygotowujemy: kupujemy prezenty, dekorujemy choinkę, ustalamy daty odwiedzin najbliższych oraz planujemy świąteczne potrawy. W czasie tych przedświątecznych przygotowań warto pamiętać, aby święta były nie tylko smaczne, ale też zdrowe dla całej rodziny.

Świąteczne potrawy dla dzieci

Przede wszystkim dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować świąteczne menu, aby przygotować takie potrawy i w takich proporcjach, żeby każdy miał szansę skosztować swojego ulubionego dania, np. ryba dla dziecka, kutia dla mamy, pierogi z kapustą i grzybami dla taty...

W planowaniu menu nie wolno zapomnieć o potrzebach najmłodszych domowników. Po pierwsze dziecko nie jest miniaturką dorosłego i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zupełnie inne. Po drugie często się zdarza, że to, co, smakuje nam - dorosłym, nie odpowiada smakowo naszym dzieciom. Jeżeli nie zaplanujemy świątecznych potraw dla najmłodszych, skutek będzie taki, że dzieci całe święta nie będą jadły pożywnych posiłków, tylko posilały się słodyczami i słodkimi napojami.

Świąteczne potrawy - do wyboru, do smaku

Najlepiej usiąść razem z dzieckiem i wspólnie ustalić, na co ma ochotę w te święta, po co sięgnie z przyjemnością. Jeżeli nasza pociecha jest zdrowa i rozwija się prawidłowo, to można jej zaufać, ponieważ dzieci mają zdolność intuicyjnego wyczuwania, co i w jakich ilościach potrzebują, jak również, jakie produkty im szkodzą. A rolą rodziców będzie zadbanie o jakość i porę podawania wybranych potraw.

Jeżeli dziecko jest chore, np. ma alergię lub cukrzycę, najlepiej zaproponować mu kilka świątecznych potraw do wyboru, tak by samo zdecydowało, co będzie jadło.

Pamiętać należy, że dziecka nie można zmuszać do jedzenia czegoś, czego nie lubi. Jeżeli to zlekceważymy, święta zakończą się kłótnią i złą atmosferą w domu. Dlatego warto dojść do porozumienia, nawet kosztem podania w dniu wigilii na śniadanie tostów z szynką. Obowiązkiem rodziców jest zadbanie o dobrą jakość tego posiłku, czyli wybranie pieczywa pełnoziarnistego, a szynki z kawałków mięsa, a nie z MOM (mięsa oddzielonego mechanicznie, które jest gorszej jakości). Takie rozwiązanie będzie dobrym dla wszystkich kompromisem.

W sytuacji, gdy menu dziecka jest bardzo monotonne, warto je jednak zachęcać do próbowania nowych smaków, tak by dieta była różnorodna i bogata w składniki odżywcze.

Jak jeść, aby było zdrowo?

W czasie świąt jadamy zwykle nieco inaczej niż na co dzień, trzeba jednak pamiętać o tym, że dla dzieci regularne spożywanie posiłków również w tym okresie ma duże znaczenie. Nie zapominajmy, że podstawy zdrowego odżywiania obowiązują przez cały rok, a podczas świąt ulegają jedynie lekkiej modyfikacji. Zaleca się, by dziecko jadło 5 posiłków dziennie, czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Posiłki te powinny być spożywane w odpowiednich odstępach czasowych, czyli co 2,5 - 4 godziny.

Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecana jest tutaj woda oraz różne herbatki owocowe.

Jeśli w trakcie wieczerzy wigilijnej dziecko ma ochotę skosztować 12 świątecznych potraw, nie należy mu tego odmawiać. Warto jednak doradzić, że najlepiej będzie, jak każdej z potraw zje po kęsie lub łyżce, a zrezygnuje z dodatków np. pieczywa

Zobacz też:

Pozostałe porady

Blendowanie próżniowe - świeże koktajle przez cały dzień

Zdrowie i odżywianie

Zachowaj świeżość swoich domowych koktajli przez cały dzień! Unikalna technologia blendowania próżniowego dostępna w blenderze szybkoobrotowym Philips HR3752 redukuje utlenianie, dzięki czemu przez wiele godzin możesz cieszyć się pysznym i bogatym w składniki odżywcze koktajlem.

Czytaj dalej
Te, co nie skaczą i nie fruwają

Zdrowie i odżywianie

Wszy lubią, gdy dzieciom zdarza się być na bakier z higieną, dlatego pasożyty na włosach pociech rodzice często odkrywają po ich powrocie z zimowych ferii. Dlatego też po wyjazdach dziecka oraz po otrzymaniu sygnału, że w szkole wystąpił problem wszawicy, powinniśmy odpowiednio zmierzyć się z problemem.

Czytaj dalej
Dziecko z nadwagą – jak zmienić mu dietę?

Zdrowie i odżywianie

Powszechnie uważa się, że dziecko z nadwagi wyrośnie. Niestety, tak nie jest. Aby pomóc mu uporać się z tuszą, która nie bierze się znikąd, należy poznać jej przyczynę i ją zlikwidować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. ... Czytaj dalej
Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie