Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Grypa czy przeziębienie?

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek.med. Grzegorz Fijewski

Zdjęcia: Dreamstime

Jak odróżnić przeziębienie od niebezpiecznej grypy? Kiedy koniecznie zgłosić się do lekarzy, a kiedy można próbować domowych sposobów?

Często określenia "grypa i "przeziębienie" używane są zamiennie, co nie jest do końca słuszne.

Przeziębienie to potoczna nazwa sezonowej, wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, którą wywołują liczne grupy wirusów (rhinowirusy, coronawirusy, w sumie ok. 200 serotypów) o dużej zakaźności. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (kichanie, kaszel, pocałunki) lub przez zanieczyszczone wirusem ręce. Przeziębienie to zdecydowanie najczęściej pojawiająca się przypadłość zakaźna.

Grypa - jak sama nazwa wskazuje - wywoływana jest przez wirusa grypy (influenza). Jej początek jest znacznie gwałtowniejszy niż w przypadku przeziębienia, a objawy bardziej nasilone.

Charakterystyczne objawy grypy:

  • bóle kostno-mięśniowe
  • wysoka gorączka
  • bóle brzucha
  • znacznie nasilone złe samopoczucie.

W przypadku przeziębienia objawy są słabsze, a ich początek często niezauważalny.

Grypa daje znacznie większe ryzyko powikłań niż przeziębienie. Jej tzw. sezon zachorowań przypada na pierwsze 3 miesiące roku. Z kolei przeziębienia występują w podobnej częstości przez cały rok, z niewielkim nasileniem w okolicach wiosny i jesieni.

Jak chronić dziecko?

Najlepszą metodą ochrony jest zawsze profilaktyka. W sezonie grypowym (ale nie tylko) należy unikać kontaktu z osobami chorymi, ubierać dziecko stosownie do warunków pogodowych, unikać przegrzewania i gwałtownych zmian temperatur, dbać o zachowanie podstawowych zasad higieny.

Pierwsze zwiastuny choroby

Dziecko staje się apatyczne, męczy się, zaczyna oddychać ustami, pojawia się katar i kaszel, ból gardła oraz często gorączka.

Uwaga! Definicja gorączki to temperatura powyżej 38,5 stopnia. Młodsze dzieci odmawiają jedzenia. Nierzadkim objawem są wymioty i nie muszą one świadczyć o chorobie układu pokarmowego.

Kiedy należy udać się do lekarza?

  • gdy gwałtownie rośnie gorączka - przekracza 39 st C.
  • pojawia się duszność lub charakterystyczny, "szczekający kaszel"
  • występują dodatkowe, niepokojące objawy: wysypka, krwioplucie, ból oporny na leczenie powszechnie dostępnymi lekami.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Te, co nie skaczą i nie fruwają

Zdrowie i odżywianie

Wszy lubią, gdy dzieciom zdarza się być na bakier z higieną, dlatego pasożyty na włosach pociech rodzice często odkrywają po ich powrocie z zimowych ferii. Dlatego też po wyjazdach dziecka oraz po otrzymaniu sygnału, że w szkole wystąpił problem wszawicy, powinniśmy odpowiednio zmierzyć się z problemem.

Czytaj dalej
Dziecko z nadwagą – jak zmienić mu dietę?

Zdrowie i odżywianie

Powszechnie uważa się, że dziecko z nadwagi wyrośnie. Niestety, tak nie jest. Aby pomóc mu uporać się z tuszą, która nie bierze się znikąd, należy poznać jej przyczynę i ją zlikwidować.

Czytaj dalej
Gość na gapę - wszawica głowowa

Zdrowie i odżywianie

Problem może dotyczyć każdego, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wszawica dość często kojarzy się z biedą i z brakiem higieny. Tymczasem wszy łapią także dzieci z dobrze sytuowanych rodzin.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie