Dziecko pozbawione porannej dawki energii ma problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi w szkole. Jest ospałe i szybciej się męczy. Jeżeli chcesz zapewnić uczniowi dobry start każdego dnia - zobacz, jak powinno wyglądać pełnowartościowe śniadanie dziecka.
"Dobre" węglowodany w śniadaniu dziecka
Najważniejszym składnikiem śniadania są węglowodany - to one dostarczają energii i są pożywieniem dla rozpoczynającego pracę mózgu. Jednak nie wszystkie z nich są sobie równe. I tak, na przykład cukry proste (inaczej węglowodany proste) dostarczają energii szybko, ale na krótko.
Cały sekret pożywnego śniadania dziecka tkwi w węglowodanach złożonych - to one powinny stanowić największą jego część.
Węglowodany proste występują w:
Węglowodany złożone występują w:
|
Co do picia?
Wybór napoju powinien być uzależniony od tego, co dziecko dostało do jedzenia. Jeżeli zaserwujemy dziecku śniadanie skomponowane na bazie produktów mlecznych np. twarożek lub płatki z mlekiem, to nie należy podawać na ten sam posiłek mleka. Można za to skomponować z nim pyszny podwieczorek np. koktajl bananowo - truskawkowy.
Trzeba także pamiętać o przyzwyczajaniu naszej pociechy do picia wody. Soki owocowe i kolorowe napoje dostarczają organizmowi zbędnego cukru sprawiając, że dziecko uzależnia się od słodkiego smaku i ma coraz mniejszy apetyt na produkty niesłodkie.
Najlepsza i najzdrowsza do picia, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest niegazowana woda mineralna. Doskonale gasi pragnienie i nie dostarczania zbędnych kilokalorii.
Pamiętaj
- Najzdrowsza do picia jest niegazowana woda mineralna - nie zawiera cukru.
- Soki zastąp świeżymi owocami - mają więcej witamin.
- Usuń z diety kolorowe napoje gazowane - są szkodliwe dla zdrowia, powodują m. in. próchnicę.
Nieprawidłowe śniadanie 7-latka: 1. Kakao - 200 ml mleka 2 proc. + 1 łyżeczka kakao z cukrem
2. Mleko 2 proc. 200ml + płatki czekoladowe 30 g
3. Kanapka z kremem czekoladowym
|
Gdy dziecko nie chce jeść śniadania...
Jedzenie śniadania jest nie tylko sprawą zdrowia, ale także przyzwyczajenia. Jeżeli dziecko nie ma rano apetytu i odmawia zjedzenia czegokolwiek, spróbuj zachęcać je małymi krokami.
Najlepiej zacząć od niewielkich ilości produktów, które akurat lubi, np. można podać mu mały serek homogenizowany, szklankę kakao przygotowanego na tłustym mleku, czy jedną kanapkę z masłem czekoladowym.
Po pewnym czasie dziecko zacznie odczuwać głód po wstaniu z łóżka i to będzie oznaczało, że powoli można zwiększać mu porcje jedzenia podawanego na śniadanie.
Pamiętaj
- Kakao czy płatki z mlekiem to za mało na dobry początek dnia.
- Łącz produkty mleczne i zbożowe.
- Nie zapominaj o warzywach.
Prawidłowe śniadanie 7 - latka: 1. Mleko 2 proc. 200ml + płatki jęczmienne 30 g + płatki kukurydziane 10 g + chleb graham 2 kromki + masło 10 g + ser twarogowy 25 g + szynka wiejska 1 plaster + ogórek świeży 20 g + rzodkiewki 50 g
|