Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci - zdrowe mleczaki

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek. dent. Agnieszka Stopa-Wilkos

Zdjęcia: Dreamstime

Systematyczna higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym to inwestycja na lata. Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz obniża koszty związane z zabiegami stomatologicznymi.

Próchnica zębów u dzieci może rozpoczynać się już w 1. roku życia. Przełomowe dla jej rozwoju są pierwsze 3-4 lata życia malucha (po czym jej frekwencja wzrasta z wiekiem). Dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej i kontrolowanie stanu uzębienia nawet takich małych dzieci.

Lepiej zapobiegać

Pamiętajmy, że w tym przypadku najważniejszą zasadą jest zapobieganie. Wczesna próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko powikłań, przedwczesnej ich utraty, wystąpienia wad zgryzu oraz próchnicy zębów stałych.

Zasadniczą przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, która składa się ze składników śliny, bakterii i pozostałości jedzenia. Jeżeli zęby nie są często i dokładnie szczotkowane, wówczas tworzą się w niej niekorzystne warunki, w których dochodzi do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba. Stąd tak ważna jest higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

Higiena jamy ustnej - krok do zdrowia

Priorytetem w walce z próchnicą jest właściwa higiena jamy ustnej u dzieci. Istotne aby rodzice znali prawidłowe jej zasady. Dlatego bardzo ważny jest instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, którego chętnie udzieli każdy stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Jest to też idealny moment do rozmowy z dziećmi i rodzicami na temat oceny dokładności przeprowadzanych zabiegów higienicznych i nauki właściwych nawyków.

Kontrole uzębienia w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się 2 razy w roku.

Rodzice powinni czynnie uczestniczyć w zabiegach higienicznych jamy ustnej dzieci, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe - od 6 lat. Wówczas, w związku z nieprzyjemnymi doznaniami, jakie towarzyszą wyrzynaniu się pierwszych zębów trzonowych, dzieci niestarannie wykonują zabiegi higieniczne.

W warunkach domowych możemy zapobiegać próchnicy poprzez:

  • szczotkowanie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie),
  • poprawne używanie nici dentystycznej,
  • płukanie jamy ustnej,
  • używanie środków przeciwbakteryjnych.

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy u dzieci, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie, takie jak fluoryzacja czy lakowanie zębów. Wzmacniają one strukturę szkliwa i zabezpieczają zęby przed działaniem czynników próchnicotwórczych.

Odporność na próchnicę u dzieci możemy zwiększyć przestrzegając zasad zdrowego odżywiania. Oto najważniejsze z nich:

  • spożywanie pokarmów bogatych w białko, witaminy i sole mineralne,
  • eliminacja spożywania słodyczy, zwłaszcza kleistych (np. toffi, krówki) i lizaków,
  • podawanie cukrów (napoje, soki, słodkie potrawy) w czasie głównych posiłków, które kończą się niesłodzonymi produktami,
  • nie podjadanie między posiłkami,
  • wybieranie pokarmów o konsystencji twardej zamiast papkowatych,
  • w ramach przekąsek zastępowanie słodyczy np. produktami mlecznymi (sery) lub owocami.

W gabinecie bez strachu

W dzisiejszych czasach wizyta stomatologiczna nie musi kojarzyć się ze stresem czy bólem. Przed każdym spotkaniem ze stomatologiem dobrze jest odpowiednio nastawić i zmotywować małego pacjenta.

Z pewnością doda mu odwagi krótka opowieść o tym, jak będzie przebiegała wizyta oraz wyjaśnienie, jaki jest jej faktyczny cel - czyli to, że tak naprawdę sprowadza się ona do zapobiegania próchnicy oraz jej skutków. Lepiej jest nie używać sformułowań typu "nie będzie bolało", aby nie spowodować negatywnego nastawienia dziecka. Zawsze możemy też zaproponować miłą niespodziankę po odbyciu wizyty. To sprawdzony sposób wielu rodziców.

Pamiętajmy zawsze...LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zapiekane papryczki faszerowane twarożkiem kanapkowo-sernikowym Mój Ulubiony

Zdrowie i odżywianie

Te apetyczne faszerowane papryczki najlepiej smakują na ciepło, bez dodatków. Razem z porcją ryżu albo z grzankami czosnkowymi doskonale sprawdzą się jako danie obiadowe lub kolacja. Można je także zabrać do pracy lub szkoły , bo nawet na zimno będzie to smaczny i zdrowy lunch. Sprawdzony przepis, z wykorzystaniem twarożku kanapkowo-sernikowego Mój Ulubiony, znajdziecie na blogu Szczypta Smaq.

Czytaj dalej
Tarta z ricottą, brzoskwinią i czekodżemem Łowicz

Zdrowie i odżywianie

Desery mają to do siebie, że pobudzają wiele zmysłów - najpierw zapach - kiedy wypieki jeszcze są w trakcie przygotowaniu, następnie wzrok, kiedy pojawiają się na stole. Wówczas możemy podziewać kolory, kompozycje i zestawienie różnych składników. Aż wreszcie trafiają do zmysłu smaku, wtedy doskonale skomponowane słodkości sprawią, że odprężamy się - w milczeniu i zachwytach delektujemy się deserem.

Czytaj dalej
Miętowa panna cotta z czekodżemem Łowicz

Zdrowie i odżywianie

Włosi twierdzą, że panna cotta to jeden z najdoskonalszych deserów. Niewątpliwie mają rację, bo jej delikatna kremowa konsystencja w oka mgnieniu rozpływa się w ustach.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie