Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci - zdrowe mleczaki

Zdrowie i odżywianie

Tekst: lek. dent. Agnieszka Stopa-Wilkos

Zdjęcia: Dreamstime

Systematyczna higiena jamy ustnej u dzieci w wieku szkolnym to inwestycja na lata. Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy oraz obniża koszty związane z zabiegami stomatologicznymi.

Próchnica zębów u dzieci może rozpoczynać się już w 1. roku życia. Przełomowe dla jej rozwoju są pierwsze 3-4 lata życia malucha (po czym jej frekwencja wzrasta z wiekiem). Dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej i kontrolowanie stanu uzębienia nawet takich małych dzieci.

Lepiej zapobiegać

Pamiętajmy, że w tym przypadku najważniejszą zasadą jest zapobieganie. Wczesna próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko powikłań, przedwczesnej ich utraty, wystąpienia wad zgryzu oraz próchnicy zębów stałych.

Zasadniczą przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, która składa się ze składników śliny, bakterii i pozostałości jedzenia. Jeżeli zęby nie są często i dokładnie szczotkowane, wówczas tworzą się w niej niekorzystne warunki, w których dochodzi do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba. Stąd tak ważna jest higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

Higiena jamy ustnej - krok do zdrowia

Priorytetem w walce z próchnicą jest właściwa higiena jamy ustnej u dzieci. Istotne aby rodzice znali prawidłowe jej zasady. Dlatego bardzo ważny jest instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, którego chętnie udzieli każdy stomatolog podczas wizyty w gabinecie. Jest to też idealny moment do rozmowy z dziećmi i rodzicami na temat oceny dokładności przeprowadzanych zabiegów higienicznych i nauki właściwych nawyków.

Kontrole uzębienia w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się 2 razy w roku.

Rodzice powinni czynnie uczestniczyć w zabiegach higienicznych jamy ustnej dzieci, szczególnie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe - od 6 lat. Wówczas, w związku z nieprzyjemnymi doznaniami, jakie towarzyszą wyrzynaniu się pierwszych zębów trzonowych, dzieci niestarannie wykonują zabiegi higieniczne.

W warunkach domowych możemy zapobiegać próchnicy poprzez:

  • szczotkowanie zębów (przynajmniej dwa razy dziennie),
  • poprawne używanie nici dentystycznej,
  • płukanie jamy ustnej,
  • używanie środków przeciwbakteryjnych.

Skuteczną metodą w zapobieganiu próchnicy u dzieci, oprócz właściwej higieny jamy ustnej, są zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie, takie jak fluoryzacja czy lakowanie zębów. Wzmacniają one strukturę szkliwa i zabezpieczają zęby przed działaniem czynników próchnicotwórczych.

Odporność na próchnicę u dzieci możemy zwiększyć przestrzegając zasad zdrowego odżywiania. Oto najważniejsze z nich:

  • spożywanie pokarmów bogatych w białko, witaminy i sole mineralne,
  • eliminacja spożywania słodyczy, zwłaszcza kleistych (np. toffi, krówki) i lizaków,
  • podawanie cukrów (napoje, soki, słodkie potrawy) w czasie głównych posiłków, które kończą się niesłodzonymi produktami,
  • nie podjadanie między posiłkami,
  • wybieranie pokarmów o konsystencji twardej zamiast papkowatych,
  • w ramach przekąsek zastępowanie słodyczy np. produktami mlecznymi (sery) lub owocami.

W gabinecie bez strachu

W dzisiejszych czasach wizyta stomatologiczna nie musi kojarzyć się ze stresem czy bólem. Przed każdym spotkaniem ze stomatologiem dobrze jest odpowiednio nastawić i zmotywować małego pacjenta.

Z pewnością doda mu odwagi krótka opowieść o tym, jak będzie przebiegała wizyta oraz wyjaśnienie, jaki jest jej faktyczny cel - czyli to, że tak naprawdę sprowadza się ona do zapobiegania próchnicy oraz jej skutków. Lepiej jest nie używać sformułowań typu "nie będzie bolało", aby nie spowodować negatywnego nastawienia dziecka. Zawsze możemy też zaproponować miłą niespodziankę po odbyciu wizyty. To sprawdzony sposób wielu rodziców.

Pamiętajmy zawsze...LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Blendowanie próżniowe - świeże koktajle przez cały dzień

Zdrowie i odżywianie

Zachowaj świeżość swoich domowych koktajli przez cały dzień! Unikalna technologia blendowania próżniowego dostępna w blenderze szybkoobrotowym Philips HR3752 redukuje utlenianie, dzięki czemu przez wiele godzin możesz cieszyć się pysznym i bogatym w składniki odżywcze koktajlem.

Czytaj dalej
Te, co nie skaczą i nie fruwają

Zdrowie i odżywianie

Wszy lubią, gdy dzieciom zdarza się być na bakier z higieną, dlatego pasożyty na włosach pociech rodzice często odkrywają po ich powrocie z zimowych ferii. Dlatego też po wyjazdach dziecka oraz po otrzymaniu sygnału, że w szkole wystąpił problem wszawicy, powinniśmy odpowiednio zmierzyć się z problemem.

Czytaj dalej
Dziecko z nadwagą – jak zmienić mu dietę?

Zdrowie i odżywianie

Powszechnie uważa się, że dziecko z nadwagi wyrośnie. Niestety, tak nie jest. Aby pomóc mu uporać się z tuszą, która nie bierze się znikąd, należy poznać jej przyczynę i ją zlikwidować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie