Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

A ja rosnę i rosnę - zbilansowana dieta dziecka

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Ewa Bieniak, doradca żywieniowy

Zdjęcia: Dreamstime

Dzieci w wieku 7-12 lat są bardzo wrażliwe na wszelkie niedobory żywieniowe, które mogą wywołać nieodwracalne szkody w organizmie. Dlatego w okresie szybkiego wzrostu organizmu należy szczególnie zadbać o zbilansowaną dietę dzieci.

W tym okresie pojawiają się czynniki, które znacząco wpływają na zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz stan odżywienia.

 • Coraz mniejszy wpływ rodziców na wybory żywieniowe dzieci, coraz większy udział rówieśników i otoczenia w kształtowaniu nawyków żywieniowych.
 • Skok wzrostowy szkolny (między 7. a 8. rokiem życia).
 • Skok pokwitaniowy - intensywne tempo wzrastania, zmiany zapotrzebowania na energię i składniki pokarmowe, zmiany w wyglądzie, sylwetce.
 • Często pojawiająca się w tym wieku obsesja szczupłej sylwetki - zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców!
 • Coraz częściej w tym wieku pojawiają się zaburzenia żywieniowe, takie jak anoreksja, bulimia.

Dostarczenie właściwej ilości energii i składników pokarmowych pozwala na uzyskanie optymalnego stopnia rozwoju. Zbilansowana dieta dziecka sprzyja dobremu nastrojowi, sukcesom w szkole i zwiększa odporność na infekcje. Ponadto właściwy stan odżywienia dzisiaj zmniejsza ryzyko chorób w przyszłości.

Zapotrzebowanie energetyczne dzieci w wieku 7-12 lat

Grupa wiekowa, płeć Zapotrzebowanie energetyczne
Dzieci 7-9 lat 1600-2100 kcal
Dziewczynki 10-12 lat 2100-2800 kcal
Chłopcy 10-12 lat 1800-2400 kcal

Zbilansowana dieta - źródło energii

Kalorie czerpane z pożywienia są niezbędne do przebiegu podstawowych procesów życiowych: oddychania, krążenia krwi, trawienia. Zapotrzebowanie energetyczne w tym wieku wynosi od 1600 do 2800 kcal - w zależności od wieku, płci i aktywności fizycznej.

Poza odpowiednią wartością energetyczną jadłospisu dziecka, warunkiem zbilansowanej diety są właściwe proporcje pomiędzy głównymi składnikami odżywczymi: białkami, tłuszczami i węglowodanami.

Białko jest składnikiem budulcowym organizmu co znaczy, że jest niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i odnowy tkanek. Zbilansowana dieta w każdym posiłku powinna dostarczać tego cennego budulca.

Pełnowartościowe białko (o odpowiednim składzie aminokwasowym) znajduje się w: mleku, przetworach mlecznych, mięsie, rybach i jajach. Produkty roślinne nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Jedynie nasiona roślin strączkowych (soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, groch) cechują się zawartością białka roślinnego wysokiej jakości.

Tłuszcze są źródłem energii i stanowią rozpuszczalnik dla niektórych witamin (A, D, E i K). Stanowią również składnik budulcowy tkanki mózgowej. Szczególnie ważne dla optymalnego rozwoju są kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdują się one w: rybach morskich (tuńczyk, łosoś, śledź, makrela) i olejach roślinnych (olej lniany, rzepakowy, oliwa).

W profilaktyce chorób układu krążenia warto już od najmłodszych lat ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych (obecnych w dużych ilościach w tłustym mięsie, wędlinach, tłustym mleku, serach żółtych, maśle, smalcu).

Węglowodany stanowią energetyczne paliwo dla wszystkich komórek organizmu. Pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo razowe, płatki zbożowe, kasze i makarony) powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety każdego zdrowego człowieka. Źródłem węglowodanów prostych są: słodycze, miód i cukier - po które dzieci powinny sięgać jak najrzadziej oraz owoce - te z kolei są cennym źródłem witamin i błonnika pokarmowego.

Witaminy w zbilansowanej diecie dzieci

W prawidłowo zbilansowanej diecie dziecka nie może zabraknąć witamin i składników mineralnych, czyli substancji regulujących wiele procesów zachodzących w organizmie. Dla rosnących dzieci niektóre z nich są szczególnie ważne:

 • wapń - jogurty naturalne, kefiry, maślanki, sery żółte, twarogi, sardynki, szprotki, jaja,
 • witamina D - produkty nabiałowe, tłuszcze ryb i ssaków morskich (tran), margaryny wzbogacane, wątróbka,
 • cynk - mięso, warzywa liściaste,
 • witamina A - mleko, sery, jaja, margaryny wzbogacane; prowitamina A (betakaroten): marchew, dynia, fasolka szparagowa, morele, brzoskwinie,
 • witaminy z grupy B - pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo, kasze, makaron), orzechy, mięso, nabiał,
 • kwas foliowy - warzywa zielone (szpinak, brokuły, sałata, natka pietruszki), owoce cytrusowe,
 • witamina C - warzywa i owoce (owoce cytrusowe i jagodowe, warzywa kapustne, papryka, pomidor).

Pozostałe porady

Problemy z koncentracją a odżywianie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Koncentracja - to właśnie dzięki niej nasze myśli stają się bardziej klarowne, a słowa bardziej wyważone. Jest niezbędna do uzyskiwania dobrych wyników w szkole. Ponadto stanowi podstawę sukcesów w życiowych celach. Jak zatem zapewnić naszym pociechom łatwiejszy start i od najmłodszych lat zadbać o właściwą pracę ich mózgu? Skomponować odpowiedni jadłospis!

Czytaj dalej
Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę fit z kiełkami słonecznika, będziesz potrzebować: 100 g sera Lazur Srebrzysty w zalewie z suszonymi pomidorami, 50 g rukoli, 50 g kiełków słonecznika, 10-12 pomidorków koktajlowych.

Czytaj dalej
Tartaletki z figami

Zdrowie i odżywianie

Potrzebujesz 60 minut + chłodzenie ciasta, żeby przygotować tartaletki z figami i serem Lazur Błękitny.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie