Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Katar u dziecka - kiedy jest naprawdę groźny

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Ewa Wójcik, Biomed

Zdjęcia: Dreamstime

Katar jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza dla dzieci, które nie radzą sobie z poprawnym oczyszczaniem nosa. Nie leczony może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Skąd się bierze katar

Katar - związany jest najczęściej z infekcjami układu oddechowego. Stan zapalny błony śluzowej nosa powoduje obrzęk i wydzielanie wodnistego śluzu, który po kilku dniach staje się gęsty i żółtawy. Obrzęk i gęsta wydzielina upośledzają drożność nosa, co często bywa określane jako "zatkany nos". W takim stanie dziecko nie może spokojnie spać, jeść, pić czy nawet oddychać. 

Jak się zarażamy katarem

Katarem niestety można zarazić się wszędzie, ponieważ wirusy odpowiedzialne za tę dolegliwość szerzą się drogą powietrzno - kropelkową. Przy istniejących predyspozycjach do zakażenia (np. osłabienie odporności, przeziębienie organizmu) można zarazić się nawet w trakcie rozmowy lub zwyczajnie przebywając w tym samym pomieszczeniu. Najczęściej są to infekcje wirusowe, rzadziej bakteryjne.

Katar u dziecka - kiedy do lekarza 

Warto umieć rozróżnić rodzaje kataru i wiedzieć, kiedy dziecku wystarczy wprowadzić domową kurację, a kiedy trzeba koniecznie iść do lekarza.

Katar wirusowy. Wydzielina jest przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko skarży się na złe samopoczucie i może mieć podwyższoną temperaturę. W takim przypadku możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby "babci".

Katar bakteryjny. Zazwyczaj występuje jako powikłanie po wirusowym katarze. Występuje duże prawdopodobieństwo, że przedłużająca się infekcja zaatakowała zatoki lub uszy. Katar ma zabarwienie żółte lub jasnozielone. Jest gęsty i trudny do wydmuchania. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u pediatry.

Katar alergiczny. Wydzielina z nosa jest przezroczysta i bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos i skarży się na swędzenie w jego okolicy. Dodatkowym objawem jest często zapalenie spojówek. Wówczas oczy są podpuchnięte, swędzą i łzawią. W takim przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza. Może też pojawić się tzw. świszczący oddech.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć kataru u dziecka, ponieważ może on w ostateczności doprowadzić do poważnych komplikacji. Ze względu na krótką trąbkę łączącą nos i ucho, wydzielina ma u nich łatwy dostęp do uszu i gardła. Dlatego katar łatwo może się przerodzić w poważną infekcję - zapalenie ucha, gardła, zatok, oskrzeli. 

To, co powinno nas zaniepokoić to zmiana konsystencji wydzieliny z nosa, jeśli z przeźroczystej wodnistej, zmienia się na gęstą, żółtawo-zieloną to na pewno jest to sygnał, że powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Ponadto konsultacji z lekarzem wymaga przedłużający się katar, czyli ponad 7 dni oraz towarzysząca mu gorączka.

Pozostałe porady

Gość na gapę - wszawica głowowa

Zdrowie i odżywianie

Problem może dotyczyć każdego, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wszawica dość często kojarzy się z biedą i z brakiem higieny. Tymczasem wszy łapią także dzieci z dobrze sytuowanych rodzin.

Czytaj dalej
Problemy z koncentracją a odżywianie dziecka

Zdrowie i odżywianie

Koncentracja - to właśnie dzięki niej nasze myśli stają się bardziej klarowne, a słowa bardziej wyważone. Jest niezbędna do uzyskiwania dobrych wyników w szkole. Ponadto stanowi podstawę sukcesów w życiowych celach. Jak zatem zapewnić naszym pociechom łatwiejszy start i od najmłodszych lat zadbać o właściwą pracę ich mózgu? Skomponować odpowiedni jadłospis!

Czytaj dalej
Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę fit z kiełkami słonecznika, będziesz potrzebować: 100 g sera Lazur Srebrzysty w zalewie z suszonymi pomidorami, 50 g rukoli, 50 g kiełków słonecznika, 10-12 pomidorków koktajlowych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat ... Czytaj dalej
Bolesne mleczaki – pomóż dziecku przetrwać ząbkowanie

Zdrowie i odżywianie

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie