Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Katar u dziecka - kiedy jest naprawdę groźny

Zdrowie i odżywianie

Tekst: Ewa Wójcik, Biomed

Zdjęcia: Dreamstime

Katar jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza dla dzieci, które nie radzą sobie z poprawnym oczyszczaniem nosa. Nie leczony może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Skąd się bierze katar

Katar - związany jest najczęściej z infekcjami układu oddechowego. Stan zapalny błony śluzowej nosa powoduje obrzęk i wydzielanie wodnistego śluzu, który po kilku dniach staje się gęsty i żółtawy. Obrzęk i gęsta wydzielina upośledzają drożność nosa, co często bywa określane jako "zatkany nos". W takim stanie dziecko nie może spokojnie spać, jeść, pić czy nawet oddychać. 

Jak się zarażamy katarem

Katarem niestety można zarazić się wszędzie, ponieważ wirusy odpowiedzialne za tę dolegliwość szerzą się drogą powietrzno - kropelkową. Przy istniejących predyspozycjach do zakażenia (np. osłabienie odporności, przeziębienie organizmu) można zarazić się nawet w trakcie rozmowy lub zwyczajnie przebywając w tym samym pomieszczeniu. Najczęściej są to infekcje wirusowe, rzadziej bakteryjne.

Katar u dziecka - kiedy do lekarza 

Warto umieć rozróżnić rodzaje kataru i wiedzieć, kiedy dziecku wystarczy wprowadzić domową kurację, a kiedy trzeba koniecznie iść do lekarza.

Katar wirusowy. Wydzielina jest przezroczysta lub biaława, zwykle bardzo obfita, zwłaszcza na początku infekcji. Dziecko skarży się na złe samopoczucie i może mieć podwyższoną temperaturę. W takim przypadku możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby "babci".

Katar bakteryjny. Zazwyczaj występuje jako powikłanie po wirusowym katarze. Występuje duże prawdopodobieństwo, że przedłużająca się infekcja zaatakowała zatoki lub uszy. Katar ma zabarwienie żółte lub jasnozielone. Jest gęsty i trudny do wydmuchania. Przy takich objawach konieczna jest wizyta u pediatry.

Katar alergiczny. Wydzielina z nosa jest przezroczysta i bardzo obfita. Dziecko często kicha, pociera nos i skarży się na swędzenie w jego okolicy. Dodatkowym objawem jest często zapalenie spojówek. Wówczas oczy są podpuchnięte, swędzą i łzawią. W takim przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza. Może też pojawić się tzw. świszczący oddech.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć kataru u dziecka, ponieważ może on w ostateczności doprowadzić do poważnych komplikacji. Ze względu na krótką trąbkę łączącą nos i ucho, wydzielina ma u nich łatwy dostęp do uszu i gardła. Dlatego katar łatwo może się przerodzić w poważną infekcję - zapalenie ucha, gardła, zatok, oskrzeli. 

To, co powinno nas zaniepokoić to zmiana konsystencji wydzieliny z nosa, jeśli z przeźroczystej wodnistej, zmienia się na gęstą, żółtawo-zieloną to na pewno jest to sygnał, że powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Ponadto konsultacji z lekarzem wymaga przedłużający się katar, czyli ponad 7 dni oraz towarzysząca mu gorączka.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Blendowanie próżniowe - świeże koktajle przez cały dzień

Zdrowie i odżywianie

Zachowaj świeżość swoich domowych koktajli przez cały dzień! Unikalna technologia blendowania próżniowego dostępna w blenderze szybkoobrotowym Philips HR3752 redukuje utlenianie, dzięki czemu przez wiele godzin możesz cieszyć się pysznym i bogatym w składniki odżywcze koktajlem.

Czytaj dalej
Te, co nie skaczą i nie fruwają

Zdrowie i odżywianie

Wszy lubią, gdy dzieciom zdarza się być na bakier z higieną, dlatego pasożyty na włosach pociech rodzice często odkrywają po ich powrocie z zimowych ferii. Dlatego też po wyjazdach dziecka oraz po otrzymaniu sygnału, że w szkole wystąpił problem wszawicy, powinniśmy odpowiednio zmierzyć się z problemem.

Czytaj dalej
Dziecko z nadwagą – jak zmienić mu dietę?

Zdrowie i odżywianie

Powszechnie uważa się, że dziecko z nadwagi wyrośnie. Niestety, tak nie jest. Aby pomóc mu uporać się z tuszą, która nie bierze się znikąd, należy poznać jej przyczynę i ją zlikwidować.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie