Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Zdrowie i odżywianie

Te, co nie skaczą i nie fruwają

Zdrowie i odżywianie

Zdjęcia: Fotolia

Wszy lubią, gdy dzieciom zdarza się być na bakier z higieną, dlatego pasożyty na włosach pociech rodzice często odkrywają po ich powrocie z zimowych ferii. Dlatego też po wyjazdach dziecka oraz po otrzymaniu sygnału, że w szkole wystąpił problem wszawicy, powinniśmy odpowiednio zmierzyć się z problemem.

 

Kiedy do lekarza

Ze względu na upodobania wszy najczęściej na atak tego pasożyta narażone są dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Wszawica jest chorobą, ale nie jest uznawana za zakaźną, ponadto wszy głowne nie przenoszą chorób. Jedynie drapanie miejsca ich ukąszenia może przyczynić się do powstawania zakażeń. Preparaty przeciwko wszawicy są dostępne bez recepty.

Eliminacja pasożyta nie wymaga więc interwencji lekarza, jednak należy skorzystać z jego porady w przypadku, gdy wszy głowne pojawiły się na włosach niemowlęcia; jesteś w ciąży lub karmisz piersią; wszy zaczęły żerować na brwiach bądź rzęsach dziecka albo w nietypowych miejscach u dorosłego (np. owłosionej skórze pleców u taty); dziecko jest astmatykiem lub alergikiem. 

Sprawdzajmy regularnie, czy na głowie naszego potomstwa nie pojawiły się niechciani lokatorzy. W tym celu najczęściej jak to możliwe, najlepiej codziennie po powrocie ze szkoły, sprawdzajmy skórę głowy pociechy, rozczesując włosy gęstym grzebieniem.

Jeżeli zauważymy dorosłe owady lub ich jaja, nie można zwlekać. Wszy głowne są odporne na wodę: zwykłe mycie głowy ich nie zlikwiduje. Jedynym sposobem, by się ich pozbyć, a w zasadzie zatrzymać cykl rozwojowy pasożyta, jest zastosowanie środków chemicznych.

Wyspecjalizowane preparaty mają postać płynu (lotionu), szamponu, sprayu - bez trudu kupimy je w każdej aptece. Nakłada się je na skórę głowy i włosy dziecka, pozostawiając na jakiś czas, po czym zmywa z użyciem zwykłego szamponu.

Przed wysuszeniem włosy trzeba dokładnie wyczesać jak najgęstszym grzebieniem, by usunąć martwe wszy. Grzebień zazwyczaj jest dołączony do preparatu przeciwko wszawicy lub należy go dokupić. W zależności od tego, czy nadal widać jaja lub osobniki dorosłe, zabieg należy powtarzać.

wyczesywanie wszy

Objawy wszawicy

Zwykle zaczyna się od tego, że dziecko bardzo często, impulsywnie drapie się po głowie. Na skórze głowy pociechy może zobaczyć czerwone plamki, kojarzące się ze śladami po ukąszeniu komara, a na włosach – najczęściej u nasady, w okolicach karku, skroni i za uszami – drobne (wielkości nasion sezamu), ruchliwe owady oraz maleńkie okrągłe twory przypominające łupież.

Te pierwsze to dorosła postać wszy głownej – pasożyta, który żywi się wyłącznie ludzką krwią (są też inne gatunki wszy, żyjące np. na skórze zwierząt domowych, ale nie przenoszą się one na człowieka), drugie zaś są jajami tego owada.

Dorosła wesz składa dziennie 8–10 jaj, a jako że żyje około 40 dni – w sumie może ich złożyć prawie 300! Z maleńkiego jaja, przyklejonego do włosa, po 1–2 tygodniach wykluwają się młode osobniki – nimfy, które również odżywiają się ludzką krwią. Wkrótce stają się płodne. 

Leczenie

Dorosła wesz, wbrew powszechnej opinii, nie przeskakuje ani nie przefruwa z człowieka na człowieka, lecz przechodzi. Dlatego jeśli jeden z domowników ma tego pasożyta, należy zwrócić baczną uwagę, czy nie przewędrował na pozostałych członków rodziny.

Zwykle dochodzi do tego gdy się przytulamy, stykamy głowami, mierzymy czapki czy szaliki innych osób, śpimy na „czyjejś” poduszce. Cóż, starajmy się unikać takich zachowań i uczmy dziecko, by nie wymieniało się ubraniami itp. z innymi dziećmi. W trakcie leczenia oraz kilka dni po jego zakończeniu należy zawalczyć z wszami na odzieży oraz innych przedmiotach, z którymi dziecko z wszawicą ma bliski kontakt.

Pasożyt ten może przetrwać poza żywicielem (czyli bez dostępu do krwi ludzkiej) prawie dwa dni, więc zaleca się uprać w minimum 60 st. C pościel dziecka, koc, ręczniki, ubrania i jego przytulanki. Tkaniny zaleca się również uprasować, zaś inne przedmioty zapakować do worka i szczelnie zamknąć na kilka dni.

usuwanie wszy

Agnieszka Pietrzak

Zobacz też:

Pozostałe porady

Blendowanie próżniowe - świeże koktajle przez cały dzień

Zdrowie i odżywianie

Zachowaj świeżość swoich domowych koktajli przez cały dzień! Unikalna technologia blendowania próżniowego dostępna w blenderze szybkoobrotowym Philips HR3752 redukuje utlenianie, dzięki czemu przez wiele godzin możesz cieszyć się pysznym i bogatym w składniki odżywcze koktajlem.

Czytaj dalej
Dziecko z nadwagą – jak zmienić mu dietę?

Zdrowie i odżywianie

Powszechnie uważa się, że dziecko z nadwagi wyrośnie. Niestety, tak nie jest. Aby pomóc mu uporać się z tuszą, która nie bierze się znikąd, należy poznać jej przyczynę i ją zlikwidować.

Czytaj dalej
Gość na gapę - wszawica głowowa

Zdrowie i odżywianie

Problem może dotyczyć każdego, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Wszawica dość często kojarzy się z biedą i z brakiem higieny. Tymczasem wszy łapią także dzieci z dobrze sytuowanych rodzin.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie