Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Pakujemy plecak dziecka na kolonie

Sport i wypoczynek

Tekst: Marta Baran, pedagog, wychowawca kolonijny

Zdjęcia: Dreamstime

Decyzja o wyjeździe zapadła. Teraz przyszła pora na pakowanie - co zapakować do plecaka małego turysty, a czym go lepiej nie obciążać?

Często w przed kolonijnym ferworze wkładamy do plecaka dziecka mnóstwo rzeczy, bo wydaje nam się, że są one niezbędne. Niestety niejednokrotnie zapominamy o rzeczach naprawdę ważnych.

Zanim rozpoczniecie pakowanie plecaka:

 • Zastanów się dobrze, czy dawać dziecku komórkę.
 • Nie dawaj drogich ubrań. Dzieci łatwo gubią albo niszczą rzeczy podczas grania w piłkę, malowania, czy przedzierania przez krzaki.
 • Nie dawaj dużo ubrań - dzieci i tak chodzą ciągle w tym samym. Poza tym przeważnie w pokojach jest mało miejsca i nie ma gdzie trzymać bagażu.
 • Pamiętaj o czapce, klapkach pod prysznic i kremie do opalania.
 • Jeśli dajesz dziecku jakieś leki, to włóż je w przezroczystą siatkę, a na kartce napisz dane dziecka, sposób dawkowania i przekaż je wychowawcy.
 • Aparat fotograficzny - podobnie jak z telefonem komórkowym, jeśli dajesz dziecku, to musisz być przygotowany na ewentualną stratę. Upominania o pilnowaniu i szanowaniu mogą się na niewiele zdać. Wychowawca natomiast ma pod opieką kilkanaście rozbrykanych brzdąców i jego zadanie polega na dbaniu o ich bezpieczeństwo a nie pilnowaniu sprzętu.
 • Daj dziecku długie spodnie, koszulkę i bluzę  "do zniszczenia" potrzebne do ewentualnego "pasowania na kolonistę" oraz innych nieprzewidzianych sytuacji.
 • Daj dziecku "ładniejsze" ubranie na dyskotekę.
 • Pamiętaj, że im mniej, tym lepiej i ta zasada tyczy się również kosmetyków. Dlatego kup dziecku szampon do włosów z żelem do mycia w jednym, nie dawaj mu kubeczka do płukania ust, i tak nie będzie go używać, tak samo jak gąbki. Szczoteczka powinna mieć ochraniacz na włosie albo specjalny futerał.
 • Zapytaj organizatora, czy będzie potrzebna legitymacja szkolna. Jeśli tak, włóż ją w specjalną okładkę na dokumenty.

Walizka, plecak czy torba

Teraz należy zdecydować co będzie lepsze: walizka, plecak czy torba? Każda z tych rzeczy ma swoje plusy i minusy.

W walizce można ładnie wszystko poukładać i łatwo będzie dziecku z niej wyjmować ubrania, jest jednak trudna w transportowaniu nawet jeśli posiada kółeczka. Z kolei plecak łatwo przenosić z autokaru do miejsca zamieszkania, za to ciężko się spakować w drogę powrotną. Torbę zaś, podobnie jak walizkę, trudno jest dziecku przenieść.

Pakowanie plecaka na kolonie - tylko razem z dzieckiem

Pakowanie kolonijnego plecaka razem z dzieckiem jest ważne z kilku powodów. Dzięki temu przyszły kolonista dokładnie wie, co ze sobą zabiera i gdzie to może znaleźć. Uczy się pakować, podpatruje gdzie co poukładać, dzięki czemu jest szansa, że w drodze powrotnej poradzi sobie z tym trudnym zadaniem. To jest też okazja na pokazanie dziecku, jak ma przechowywać brudną bieliznę i ubrania. Będzie też potrzebny niewielki plecak, w który spakujecie bagaż podręczny. Przyda się na wycieczki i wyjścia np. do sklepu.

Dobre rady:

 • Spakuj  tyle rzeczy ile dziecko samo uniesie  i przeniesie (bagaż podstawowy + podręczny), na tego typu wyjazdach nie ma dodatkowej kadry do noszenia bagaży, a wychowawca ma tylko jeden kręgosłup, swój bagaż i kilkanaście pociech do pilnowania i pomagania.
 • Daj tyle kanapek, ile dziecko zje, i z tym co lubi (następnego dnia po przyjeździe wychowawcy muszą wyrzucać ich całe sterty).
 • Nie dawaj jajek, pomidorów, miękkich owoców, batoników i chipsów, bo rozgniotą się i pobrudzą plecak. 
 • Najlepsza do picia będzie mała butelka wody niegazowanej, ewentualnie małe kartoniki z soczkami. 
 • Spakuj koloniście książkę, komiks lub gazetkę do czytania - dzięki temu może przełamie "pierwsze lody", bo pożyczy ją sąsiadowi, albo okaże się, że jest fanem jakiegoś zespołu, tak jak koleżanka.
 • Daj dziecku również karty, na przykład "Piotrusia" - dzięki wspólnej grze dzieci nawiążą pierwsze znajomości.
 • Przydadzą się również zeszyt w kratkę, długopis, kredki i papeteria.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie