Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tekst: Anna Maciejowska

Zdjęcia: stockxpertcom

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Wbrew pozorom przygotowanie balu karnawałowego nie jest trudne i nie wymaga wcale dużo zachodu. Podpowiemy Wam, jak zorganizować zabawę, którą dzieci zapamiętają na długo. :)

Jak przygotować bal karnawałowy - krok po kroku

Ustalcie listę małych gości oraz termin balu. Nie zapraszajcie zbyt dużo osób - optymalna liczba to 6-8 dzieci. Nad większą grupą trudno Wam będzie zapanować.

Bal karnawałowy - motyw przewodni

Określcie motyw przewodni balu. Niech to będzie na przykład wyprawa piratów, wizyta w dżungli, bal księżniczek i rycerzy, przyjęcie krasnoludków czy spotkanie z bajką. Dzieci uwielbiają się przebierać, a to będzie doskonała okazja, by każde z nich przez moment mogło się poczuć jak bohater ulubionej bajki. Kostiumy można wypożyczyć albo przygotować samemu, podobnie jak odpowiednie maski.

Zaproszenia na bal karnawałowy

Przygotujcie razem zaproszenia. Można je wyciąć np. z bloku technicznego, a dzieci niech je ozdobią w dowolny sposób, np. rysunkami, naklejkami czy brokatem. Na zaproszeniu trzeba oczywiście napisać kto zaprasza, kogo, kiedy i podać adres. Zaproszenia można zanieść osobiście albo wysłać pocztą, tak by każdy z gości otrzymał je najpóźniej tydzień przed imprezą. Z rodzicami trzeba również ustalić, o której godzinie mogą odebrać swoje dzieci. 3-4 godziny zabawy starczą w zupełności.

Bal karnawałowy - dekoracje

Udekorujcie wspólnie miejsce zabawy. Wynieście z pokoju niepotrzebne sprzęty, poprzesuwajcie w miarę możliwości meble, tak by dzieci miały jak największą przestrzeń do zabawy. W jednym z kątów ustawcie stolik, na którym będą stać przekąski i napoje. Nadmuchajcie i zawieście wspólnie z dziećmi kolorowe baloniki, serpentyny, papierowe kwiaty, girlandy, błyszczące gwiazdy - najlepiej, jeśli wystrój będzie współgrał z tematyką przyjęcia.

Bal karnawałowy - poczęstunek

Zadbajcie o zdrowy i kolorowy poczęstunek. Świetnie sprawdzą się małe kanapeczki lub przekąski z krakersów, z różnego rodzaju pastami (np. jajeczną, twarogową, rybną) lub topionym serkiem, przyozdobione kawałkami pomidora, rzodkiewki, ogórka. Można zaserwować również pokrojoną na małe kawałki domową pizzę i koreczki z kawałkami wędlin, sera i warzyw. Na deser zaserwujcie na przykład bitą śmietanę z owocami, sałatkę owocową, tęczowe galaretki czy domowe ciasto z owocami, a jako miniprzekąski żelki z witaminami, ciasteczka owsiane, paluszki czy precelki.

Do picia najlepiej podać soki owocowe i letnie owocowe herbatki. Dzieci ucieszą wszelkiego rodzaju gadżety, jak np. kolorowe słomki i parasolki, którymi można przyozdobić szklanki z napojami. Świetnie sprawdzają się plastikowe talerzyki i sztućce - dzieci będą mogły swobodnie przemieszczać się z nimi po pokoju (bo przy stole długo nie usiedzą), a wy nie będziecie musieli zmywać naczyń po imprezie.

Bal karnawałowy - atrakcje

Zaplanujcie kilka atrakcji i niespodzianek. Co do samej zabawy, to dzieci generalnie świetnie radzą sobie same, ale warto podpowiedzieć im parę zabaw czy wymyślić konkursy z mininagrodami. Mogą to być tańce z balonami, na gazecie, konkurs karaoke, malowanie buziek (specjalne farby dostaniemy w sklepie plastycznym), zabawa w chowanego.

Dzieci chętnie zagrają w gry planszowe czy bierki. Możecie też zaproponować im wspólne wykonanie olbrzymiego rysunku - wystarczy do tego duży kawałek brystolu i odpowiednia liczba kredek. Warto przygotować sobie zestaw ulubionych dziecięcych przebojów, a wasze pociechy z pewnością będą szaleć na parkiecie.

Na koniec warto całej ekipie dzieciaków zrobić wspólne zdjęcie, które będzie dla nich doskonałą pamiątką z zabawy. :)

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej
Strój na narty i nie tylko - jak kupować?

Sport i wypoczynek

Podobnie jak wybranie dobrego sprzętu, równie ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie ubranie. Zobacz, co warto wziąć pod uwagę wybierając dla dziecka strój na narty i inne zimowe szaleństwa.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie