Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Jak ubrać dziecko na stok?

Sport i wypoczynek

Tekst: Dagmara Radomirska-Gala

Zdjęcia: Dreamstime

Równie ważne jak przygotowanie i odpowiedni sprzęt jest ubranie małego sportowca. Wszak dzieci przebywające na świeżym powietrzu narażone są na działanie mrozu, a i częsty kontakt ze śniegiem, grozi wyziębieniem.

Ubieranie dziecka "na cebulkę"

Nie odkryjemy niczego nowego: każda mama wie, że najlepszym sposobem jest tzw. ubieranie dziecka "na cebulkę". Nieodzowną częścią naszej zimowej garderoby powinny być polary, wodoodporne spodnie i kurtki lub kombinezony oraz czapki i rękawiczki. Pamiętajmy, aby nie zakładać dzieciom długich, powiewających szalików, gdyż te mogą zaczepić się o cokolwiek i w znacznym stopniu zagrozić bezpieczeństwu.

Mini słownik

Pas przeciwśniegowy, który jest umieszczony od wewnętrznej strony kurtki, a zapobiega dostawania się pod spód śniegu i zimnego wiatru. Pomaga też przymocować kurtkę do spodni.

Nakładki na kciuk znajdują się przy końcówkach rękawów i podobnie jak pas przeciwśniegowy doszczelniają odzież zapobiegając dostawaniu się śniegu i wiatru.

Skypass - linka, sprężynka, do której możemy dziecku przyczepić karnet na wyciąg bez obawy, że się zgubi.

Funkcjonalność ubrań dziecka

Ponieważ każdy sport, każda zabawa sprawia, że dziecięce ciała się pocą, musimy na nie zakładać takie ubrania i bieliznę, które uszyte są z materiałów tzw. oddychających - utrzymujących ciepło i pochłaniają wilgoć. Przy zakupie sportowych ubrań dla dzieci - musimy kierować się ich funkcjonalnością i wygodą - podkreśla Michał Rowiński, sprzedawca w dziale narciarskim sklepu Decathlon w Piasecznie.

Dzieci do siódmego, ósmego roku życia powinniśmy wyposażyć w jednoczęściowe kombinezony, natomiast starsze mogą się już ubierać w strój dwuczęściowy - kurtkę i spodnie.

Ważne elementy ubrania dziecka

Przy zakupie bierzemy pod uwagę także nasze możliwości finansowe. Nie przesadzajmy, te najdroższe rzeczy wcale nie muszą być najlepsze dla naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że takie ubranie musi mieć dobre właściwości termiczne zapobiegające utracie ciepłoty ciała. Ważne by posiadały pas przeciwśniegowy, nakładki na kciuk oraz skypass.

Stroje szyte są z nylonu, który nie nasiąka wilgocią, pozwala odprowadzać nadmiar ciepła i nie klei się do niego śnieg. Wypełnienie stanowić powinno pierze lub puch. Dobrze jeśli strój podoba się dziecku, wówczas chętniej będzie go zakładało.

To trzeba wiedzieć

 • Na stoku czy lodowisku bezwzględnie chrońmy głowę dziecka kaskiem. Nie zapominajmy o ochraniaczach na kolana i łokcie oraz wzmocnionych rękawicach.

  Oczy zaś zabezpieczajmy goglami z filtrem słonecznym. Nade wszystko wpajajmy dziecku zasady bezpiecznego zachowania, a podczas wspólnych zabaw sami dawajmy przykład np. zakładając kask.
 • Uczmy swe dzieci używania kosmetyków ochronnych. Niech przed każdym wyjściem z domu na mróz smarują się kremem do twarzy, a w kieszeni niech swe stałe miejsce znajdzie pomadka chroniąca usta.
 • Na polar lub bluzę zakładajmy wodoodporną kurtkę, najlepiej z pasem antyśniegowym i oddychającymi otworami pod pachami.
 • Jak najprościej sprawdzić czy dziecku nie jest zbyt ciepło? Wystarczy położyć dłoń na kark dziecka. Jeśli jest mokry, zdejmijmy polar czy bluzę.
 • Niezbędny sprzęt dla początkujących młodych sportowców możemy wypożyczyć od rodziny, znajomych lub w wypożyczalniach. Warto jednak pamiętać, że buty narciarskie i łyżwy powinny być dopasowane do stóp. Dobrze zatem byłoby mieć jedną parę na własność.
 • Jeśli nie musimy, nie korzystajmy z wypożyczalni obuwia narciarskiego i łyżew. Korzystało z nich wcześniej co najmniej setki osób, co grozi zarażeniem grzybicą.
 • Uważajmy na odmrożenia! Zdarza się, że nasiąknięte wodą ubrania zamarzają, a dzieci podczas zabawy mogą nie odczuwać zimna.

  Po powrocie młodego sportowca do domu okazuje się, że zobaczymy ich zaczerwienione i zmarznięte stopy lub dłonie. Należy wtedy delikatnie wytrzeć ręcznikiem odmrożone miejsce, następnie rozmasować je, aby pobudzić krążenie krwi, a potem ogrzać przy kaloryferze lub kominku.

  Jeżeli mimo naszych działań ból towarzyszący odmrożeniu nie ustępuje, należy natychmiast wezwać lekarza lub udać się do najbliższej przychodni.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie