Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Zimowe sporty - kupujemy sprzęt!

Sport i wypoczynek

Tekst: Anna Karwowska

Zdjęcia: Dreamstime

Jeżeli wasze dziecko już wie, jakie zimowe sporty lubi i pomimo trudnych początków nie traci zapału do trenowania, możecie pomyśleć o zakupie własnego, profesjonalnego sprzętu.

Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę kupując sprzęt i akcesoria do uprawiania zimowych sportów.

Zimowe sporty - ABC kupowania sprzętu!

  • Nie kupuj "taniego, byle nowego" sprzętu. Oszczędzając w ten sposób, możesz narazić dziecko na poważne niebezpieczeństwo.
  • Nie wybieraj za dużych nart czy deski, w myśl zasady "dziecko szybko rośnie, będzie na kilka sezonów". Źle dobrany sprzęt nie spełnia dobrze swojej funkcji i może prowadzić do kontuzji.
  • Można rozważyć zakup używanego sprzętu, pod warunkiem, że będzie on dobrej jakości.
  • Wybierając narty, należy kierować się zasadą: wzrost dziecka minus 10 cm. Narty mogą być równe wzrostowi dziecka, o ile potrafi już na nich jeździć.
  • Kijki trzymane przez dziecko powinny tworzyć kąt prosty między ramieniem a przedramieniem.
  • Buty nie mogą być za duże ani zbyt twarde. Przy założeniu ich na skarpetę narciarską nie powinno być luzów. Powinny mieć jedną, najwyżej dwie klamry.
  • Sprzęt, z którego dziecko wyrosło, po sezonie można sprzedać na giełdzie.
  • Prawidłowo dobrana deska snowboardowa powinna sięgać do brody dziecka. Deska sięgająca powyżej brody, a poniżej nosa, polecana jest dla osób umiejących już dobrze jeździć. Wyższe deski (do wysokości oczu lub kilka cm ponad głowę) są przeznaczone do szybkiej, dynamicznej jazdy lub terenów wysokogórskich.
  • Dostępne są deski twarde i miękkie. Do nauki jady poleca się te drugie, gdyż łatwiej na nich opanować technikę, doświadczając mniejszej liczby upadków. Szerokość deski dobierana jest do rozmiaru obuwia.
  • Tradycyjne łyżwy to figurówki (do ósemek i piruetów - dla dziewczynek) i hokejówki (pozwalają osiągać większe prędkości - dla chłopców). Przy zakupie warto wziąć pod uwagę także trzeci ich rodzaj, a mianowicie łyżwy regulowane, niektóre aż o 3 rozmiary. Najlepszym wyborem będą skórzane, sznurowane - lepiej dopasują się do stopy dziecka niż te z klamrami. Dla początkujących łyżwiarzy poleca się figurówki, gdyż dzięki ząbkom i przedłużonym z tyłu płozom jeździ się na nich stabilniej.

Przeczytaj więcej o zimowych sportach oraz zimowych zabawach dla dzieci.

Pozostałe porady

Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej
Strój na narty i nie tylko - jak kupować?

Sport i wypoczynek

Podobnie jak wybranie dobrego sprzętu, równie ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie ubranie. Zobacz, co warto wziąć pod uwagę wybierając dla dziecka strój na narty i inne zimowe szaleństwa.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie