Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Zimowe sporty - kupujemy sprzęt!

Sport i wypoczynek

Tekst: Anna Karwowska

Zdjęcia: Dreamstime

Jeżeli wasze dziecko już wie, jakie zimowe sporty lubi i pomimo trudnych początków nie traci zapału do trenowania, możecie pomyśleć o zakupie własnego, profesjonalnego sprzętu.

Oto kilka cennych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę kupując sprzęt i akcesoria do uprawiania zimowych sportów.

Zimowe sporty - ABC kupowania sprzętu!

  • Nie kupuj "taniego, byle nowego" sprzętu. Oszczędzając w ten sposób, możesz narazić dziecko na poważne niebezpieczeństwo.
  • Nie wybieraj za dużych nart czy deski, w myśl zasady "dziecko szybko rośnie, będzie na kilka sezonów". Źle dobrany sprzęt nie spełnia dobrze swojej funkcji i może prowadzić do kontuzji.
  • Można rozważyć zakup używanego sprzętu, pod warunkiem, że będzie on dobrej jakości.
  • Wybierając narty, należy kierować się zasadą: wzrost dziecka minus 10 cm. Narty mogą być równe wzrostowi dziecka, o ile potrafi już na nich jeździć.
  • Kijki trzymane przez dziecko powinny tworzyć kąt prosty między ramieniem a przedramieniem.
  • Buty nie mogą być za duże ani zbyt twarde. Przy założeniu ich na skarpetę narciarską nie powinno być luzów. Powinny mieć jedną, najwyżej dwie klamry.
  • Sprzęt, z którego dziecko wyrosło, po sezonie można sprzedać na giełdzie.
  • Prawidłowo dobrana deska snowboardowa powinna sięgać do brody dziecka. Deska sięgająca powyżej brody, a poniżej nosa, polecana jest dla osób umiejących już dobrze jeździć. Wyższe deski (do wysokości oczu lub kilka cm ponad głowę) są przeznaczone do szybkiej, dynamicznej jazdy lub terenów wysokogórskich.
  • Dostępne są deski twarde i miękkie. Do nauki jady poleca się te drugie, gdyż łatwiej na nich opanować technikę, doświadczając mniejszej liczby upadków. Szerokość deski dobierana jest do rozmiaru obuwia.
  • Tradycyjne łyżwy to figurówki (do ósemek i piruetów - dla dziewczynek) i hokejówki (pozwalają osiągać większe prędkości - dla chłopców). Przy zakupie warto wziąć pod uwagę także trzeci ich rodzaj, a mianowicie łyżwy regulowane, niektóre aż o 3 rozmiary. Najlepszym wyborem będą skórzane, sznurowane - lepiej dopasują się do stopy dziecka niż te z klamrami. Dla początkujących łyżwiarzy poleca się figurówki, gdyż dzięki ząbkom i przedłużonym z tyłu płozom jeździ się na nich stabilniej.

Przeczytaj więcej o zimowych sportach oraz zimowych zabawach dla dzieci.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie