Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Zimowe zabawy dla dzieci

Sport i wypoczynek

Tekst: Anna Karwowska

Zdjęcia: Dreamstime

Jak zaangażować dziecko w sporty zimowe? Najlepiej dając mu dobry przykład. Zobacz, jakie zimowe zabawy na śniegu warto pokazać dziecku i dlaczego.

Zima w całym swym bogactwie oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu. Jeżeli chcesz zachęcić swoją pociechę do czynnego uprawiania sportów zimowych, to zanim wydasz krocie na profesjonalny sprzęt, dowiedz się, co ją interesuje. Następnie skonfrontuj to z wiekiem i możliwościami swojego sportowca.

Pamiętaj też, że nic tak skutecznie nie motywuje, jak dobry przykład. Nie wymagaj zatem entuzjastycznej aktywności od dziecka, gdy ty preferujesz "kanapowy" sposób spędzania wolnego czasu. A oto, w jakich zimowych zabawach możecie wybierać.

Zimowe zabawy - sanki i bałwanki

Bardzo dobrym sposobem oswajania dzieci z zimową aurą i zachęcania ich do aktywnego spędzania czasu jest wspólne lepienie bałwana, bitwa na śnieżne kulki czy też wyjście na sanki. Takie zimowe zabawy nie wymagają specjalnych umiejętności fizycznych i są bezpieczne. Oprócz klasycznych sanek bardzo popularne są obecnie tzw. jabłuszka lub plastikowe podkłady. Dla początkujących saneczkarzy warto wybrać łagodne stoki.

Zimowe zabawy - piruety na lodzie

Kiedy twoja pociecha polubi zimowe zabawy na śniegu, możesz zaproponować jej bardziej profesjonalne dyscypliny sportowe.

Dobrą propozycją są łyżwy, trudno znaleźć dziecko, którego nie fascynują piruety na lodzie. W dodatku na łyżwy możecie wybrać się całą rodziną. Na pierwsze lekcje najlepiej wypożyczyć łyżwy, zazwyczaj przy każdym większym lodowisku istnieje taka możliwość. Zakup ich na samym początku może okazać się nietrafiony. Zawsze istnieje ryzyko, że nie jest to wymarzony sport twojego dziecka, a stopa szybko rośnie, więc w przyszłym roku łyżwy mogą już nie pasować. Dodatkowo w wypożyczalniach oferowane są specjalne łyżwy dla początkujących, które mają dwie płozy.

Nie zapomnij wyposażyć swojego łyżwiarza w ochraniacze i kask. Upadki zdarzają się nawet najlepszym, a przy nauce są nieuniknione.

Co daje jazda na łyżwach: poprawia kondycję ruchową, ćwiczy równowagę, wspiera kształtowanie prawidłowej postawy i sylwetki. No i oczywiście jest to świetna zabawa dla całej rodziny!

Szusowanie na stoku

Kolejną zimową dyscypliną, do której warto zachęcać dziecko, są popularne narty. Sport ten wymaga jednak większego wysiłku fizycznego i obciąża stawy, więc należy się do niego odpowiednio przygotować. Jeżeli wasza pociecha jest nowicjuszem, warto wykupić jej profesjonalne lekcje w szkółce narciarskiej lub zajęcia indywidualne.

Instruktor zadba przede wszystkim o:

  • odpowiednie rozgrzanie mięśni, co zmniejszy ryzyko kontuzji,
  • naukę "bezpiecznego" upadania,
  • umiejętność wchodzenia pod górkę, zjeżdżania i hamowania,
  • opanowanie skręcania.

Podobnie jak w przypadku łyżew, na pierwsze lekcje lepiej skorzystać z wypożyczalni niż inwestować w sprzęt. Na początku nauki zbyteczne są też kije, na tym etapie będą bardziej przeszkadzały niż pomagały. Warto natomiast kupić odpowiednie buty narciarskie i kask. Buty z wypożyczalni, wielokrotnie używane, bywają odkształcone i niewygodne. W rezultacie może to skutecznie zniechęcić dziecko do nauki, a nawet spowodować kontuzję.

Oprócz klasycznych nart można też spróbować sił na nartach biegowych - są one bezpieczniejsze i nie narażają małych sportowców na kontuzje.

Zimowe zabawy - szaleństwo na desce

Do niedawna uważano, że dopiero po opanowaniu jazdy na nartach można uczyć się jazdy na snowboardzie. Jednak, jak widać na stokach, nie jest to do końca zgodne z prawdą. Deska to doskonała alternatywa dla nart. Można uważać ją za nowocześniejszą, modniejszą, ale to już kwestia gustu. Należy jednak mieć świadomość, że sport ten wiąże się z większym ryzykiem kontuzji niż narty.

Decydując się na snowboard, koniecznie należy wyposażyć dziecko w ochraniacze na łokcie i kolana, a także kask, który jest obowiązkowy dla użytkowników stoku do 15. roku życia. Jeżeli dziecko nie miało jeszcze styczności z deską, warto wysłać je na kilka lekcji u instruktora. Cena takich lekcji nie jest wygórowana, a wiedza przekazana przez kompetentną osobę - bezcenna.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie