Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Aktywizacja dzieci - kontakt z kulturą

Sport i wypoczynek

Tekst: Artur Szuba

Zdjęcia: Baza zdjęć Centrum Nauki Kopernik

Rozwój fizyczny jest niezwykle ważny, ale aktywizacja dzieci, czyli wyciąganie ich ze słodkiego stanu lenistwa, to nie tylko sport i rekreacja. W parze z nimi dbajmy o rozwijanie intelektu oraz wrażliwości, organizując rodzinne wyjścia do kina, teatru, filharmonii, teatru lub muzeum.

Idealnym sposobem na kulturalną aktywizację dzieci może być wyprawa do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, jednej z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Wizyta tam zapewnia interaktywną zabawę, pełną ruchu, na wiele godzin. Minusem może być długie oczekiwanie na wejście dla grup niezorganizowanych, Centrum Nauki Kopernik cieszy się bowiem niebywałą popularnością.

Aktywizacja dzieci - kino, teatr i muzyka

Atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu jest bez wątpienia kino. Do wyboru są filmy familijne oraz animacje, na których doskonale bawią się również dorośli. Kina wielkoekranowe często wyświetlają atrakcyjne filmy przyrodnicze w popularnym formacie 3D.

W większych ośrodkach miejskich z powodzeniem funkcjonują teatry specjalizujące się w repertuarze dla dzieci. Wystawiają adaptacje dziecięcej i młodzieżowej literatury, sztuki lalkowe i inne spektakle. Nie zapominajmy o balecie i filharmonii - to od rodziców zależy, czy dzieci polubią klasykę. Muzyka klasyczna ma bardzo dobry wpływ na rozwój. Spokojne i harmoniczne melodie wspierają układ nerwowy, rozwijają wyobraźnię i stymulują zmysły

A może dom kultury?

W celu  aktywizacji dzieci warto też systematycznie zaglądać do lokalnych domów kultury. Oprócz uczestnictwa w organizowanych tam imprezach, można zainteresować nasze pociechy funkcjonującymi tam sekcjami, np. zespołem tanecznym.

Wyjdźmy z domu, bo nierzadko w naszym najbliższym sąsiedztwie dzieją się przecudowne rzeczy, w których warto uczestniczyć, z korzyścią dla naszych dzieci oraz nas samych. Rodzinnie pokonamy każdego kanapowego lenia.Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie