Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Aktywność fizyczna - sposób na "kanapowego" lenia

Sport i wypoczynek

Tekst: Artur Szuba

Zdjęcia: Dreamstime

Aktywne, pełne energii i kipiące nowymi pomysłami? Jeśli chcesz, żeby takie właśnie było twoje dziecko, zachęć je do działania!

- Maksio, może pójdziemy pouczyć się jazdy na rowerze?

- Może później tato, po tej bajce...

Po jednej kreskówce zaczyna się następna, potem jeszcze jedna... Po czym okazuje się, że wspólne wyjście ostatecznie przegrywa z komputerem.

Prawdopodobnie każdy rodzic przynajmniej raz przeżył taką sytuację... Wyrwanie się z zaklętego leniwego kręgu wydaje się trudne. Jednak to właśnie na nas, dorosłych, spoczywa odpowiedzialność za aktywizację dzieci, zarówno ruchową, jak i intelektualną. Wspólna zabawa, aktywność fizyczna, wyjścia, np. do teatru lub kina, to najprostsze i najskuteczniejsze sposoby na ożywienie tytułowego "kanapowego" lenia.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

W każdym dziecku kipi niespożyta energia, którą z chęcią rozładuje na świeżym powietrzu. Wyjdźmy razem na boisko czy do małpiego gaju, dajmy się ponieść szaleństwom na rolkach, wrotkach, jeździe na hulajnodze lub coraz popularniejszej hulajnodze trójkołowej czyli flikerze. Pojazd ten łączy w sobie funkcje deskorolki, bmx-a, łyżworolek, roweru i nart. Jazda na nim nie wymaga pedałowania ani odpychania się od powierzchni. Po prostu bujasz się i jedziesz.

Do gry w piłkę nie trzeba chyba namawiać żadnego dziecka. Nie musimy do tego posiadać dodatkowych urządzeń ani organizować odległej wyprawy. Podobnie mało wymagający jest badminton. To sport, w którym liczy się czas reakcji, technika, a przede wszystkim kondycja fizyczna.

Sposobem na aktywność fizyczną i świetną zabawę jest też frisbee (latający dysk, talerz). Zabawa polega na rzucaniu i łapaniu takiego dysku, wymaga przy tym dużo biegu i podskoków. Jeśli członkiem rodziny jest pies, to i on z radością dołączy do zabawy.

Do lasu, a może do Zoo?

Żądnych przygód młodych odkrywców z pewnością ucieszy rowerowa eskapada do lasu, gdzie można podpatrzeć życie ptaków, spotkać różne zwierzęta, porozmawiać o roślinach i zachowaniu się w leśnych ostępach. Taka wycieczka to doskonałe połączenie aktywności fizycznej z edukacją. Leśną wyprawę możemy połączyć z wizytą w linowym parku przygody, czyli tzw. małpim gaju, organizowanym przez wyspecjalizowane firmy.

Nasze dziecko może ponadto zainteresować wizyta w ZOO lub ogrodzie dendrologicznym, wypad na małe safari, do parku jurajskiego lub innego tematycznego miejsca, np. wioski indiańskiej. Warto posłużyć się internetową przeglądarką, by wyśledzić najbliższe i najciekawsze oferty.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zadbaj o bezpieczeństwo tych, których kochasz najbardziej - opaski Bluon.me

Sport i wypoczynek

Wakacje to czas, w którym notuje się najwięcej zaginięć dzieci. Pochłonięci widokiem nowych miejsc, krajobrazów i innych atrakcji możemy się nawet nie zorientować, kiedy maluch zniknie z zasięgu naszego wzroku. Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, firma Bluon wprowadziła do sprzedaży bransoletki pozwalające w łatwy i szybki sposób ich zlokalizować.

Czytaj dalej
Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie