Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Dziecko bezpieczne na stoku - rady instruktora

Sport i wypoczynek

Tekst: Barbara Czuba, instruktorka narciarstwa, przewodniczka beskidzka i pilot wycieczek (www.instruktornarciarstwa.com.pl)

Zdjęcia: Dreamstime

Dzieci mają niekończące się pokłady energii - o tym nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Warto zatem nie tylko pozwalać, ale wręcz namawiać je do czynnego angażowania się w sporty zimowe. Zanim jednak wyślemy naszych młodych sportowców na stok lub lodowisko, warto wiedzieć jak bezpiecznie wprowadzić ich wybraną dyscyplinę.

Naukę najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który wpoi dzieciom niezbędne dla sportowca nawyki, poleci odpowiedni sprzęt, strój oraz nauczy jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Pozwoli to nie tylko doskonalić umiejętności, ale też poznać granicę możliwości dzieci.

Jak przygotować dziecko do wyjścia na stok - rady instruktora narciarstwa

  • Im większa sprawność fizyczna, tym lepiej. Wysyłajmy nasze dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe: bieganie, basen, siatkówka, koszykówka - to z pewnością ułatwi im stawianie pierwszych kroków na nartach.
  • Jeżeli Twoje dziecko ma mniej niż 4 lata, to zanim zakupimy sprzęt i zdecydujemy się na pierwsze lekcje warto zapytać lekarza pediatry, czy nasza pociecha  ma wystarczająco rozwinięte stawy, ścięgna i mięśnie, a tym samym jest gotowe rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem. 
  • Ważne jest też dobre wyposażenie dziecka. Narty powinny mieć odpowiednią długość - w przypadku dzieci powinna mieścić się od 10 cm poniżej brody do wysokości brody. Lepiej więc kupować co roku narty w komisie niż raz wydać większą sumę na nowy sprzęt - dłuższą nartę z myślą, że będzie na kilka lat.
  • Ogromne znaczenie mają także odpowiednie buty. Trudno określić bezpośrednio w sklepie lub komisie czy wybierany model nam pasuje. 

Pierwsze buty narciarskie zawsze będą niewygodne. To przecież twarde plastikowe skorupy, które znacznie ograniczają ruch stopy dziecka. Bardzo trudno mu samodzielnie określić, czy akurat takie są dobre. Jeśli to tylko możliwe zabierzmy kupowane buty na dzień do domu. Ubierzmy je dziecku, pobawmy się w ganianego, zróbmy kilka podskoków i po kilkunastu minutach zapytajmy, czy noga gdzieś boli, czy gdzieś jest obtarta.

Takim sposobem unikniemy rozczarowań na stoku, kiedy to po 10 minutach okazuje się, że jazda jest niemożliwa z powodu bólu nóg. A także oswoimy swoją pociechę z dodatkowym balastem, jakim są buty narciarskie.

  • Bardzo istotną sprawą dotyczącą bezpośrednio bezpieczeństwa dziecka jest odpowiednie ustawienie wiązań narciarskich tak, aby wypinały się, kiedy określone siły zostaną przekroczone. Wiązania ustawiane są w zależności od wagi narciarza. Przed pierwszym wyjściem na stok należy bezwzględnie wybrać się do serwisu narciarskiego i poprosić pracownika o odpowiednie ustawienie wiązań.
  • Dzieci stawiając pierwsze kroki na nartach rzadko używają kijków. Kiedy jednak nasze pociechy rozpoczynają z nimi jazdę, należy zadbać o to, by były odpowiedniej długości (kije oparte o podłoże i trzymane za groty, kąt zgięcia w łokciu wynosi 90º, łokcie przy tułowiu).
  • Jeśli zajęcia na stoku mają trwać dłużej lub jest wyjątkowo zimno czy pochmurno, zadbajmy o to, by do jednej kieszeni kurtki włożyć czekoladę (nie cukierki lub gumę, którymi można się zakrztusić) i kilka złotych na ciepłą herbatę lub gorącą czekoladę. Zawsze pamiętajmy także o chusteczkach higienicznych w drugiej kieszeni.
  • Codziennie przed pierwszym zjazdem powinna odbyć się krótka rozgrzewka. Zmniejszy to ryzyko urazów. Ćwiczenia mogą być wesołą zabawą w berka, chowanego, czy bitwą na śnieżki. Taka rozgrzewka spodoba się każdemu maluchowi.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zadbaj o bezpieczeństwo tych, których kochasz najbardziej - opaski Bluon.me

Sport i wypoczynek

Wakacje to czas, w którym notuje się najwięcej zaginięć dzieci. Pochłonięci widokiem nowych miejsc, krajobrazów i innych atrakcji możemy się nawet nie zorientować, kiedy maluch zniknie z zasięgu naszego wzroku. Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, firma Bluon wprowadziła do sprzedaży bransoletki pozwalające w łatwy i szybki sposób ich zlokalizować.

Czytaj dalej
Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie