Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Gdy dziecko jedzie na swoje pierwsze kolonie

Sport i wypoczynek

Tekst: Marta Baran, pedagog, wychowawca kolonijny

Zdjęcia: Dreamstime

Mamo, Tato - jadę. Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka to wielkie wyzwanie dla całej rodziny. I co ciekawe, często trudniejsze do przeżycia dla rodziców niż dla samego dziecka.

Zanim zapadnie decyzja o pierwszej koloni, warto by rodzice upewnili się, czy faktycznie ich pociecha jest gotowa na takie wyzwanie. Dobrze jeśli decyzję o pierwszym wyjeździe rodzice podejmą wspólnie z dzieckiem. Jeśli maluch ma mniej niż osiem lat, rozłąka z rodzicami może okazać się za trudna. Czasem warto poczekać jeszcze jeden rok niż wysyłać dziecko na siłę i zapewniać mu niemiłe wspomnienia.

Kolonia czy obóz - co wybrać

Jeśli jesteście pewni, że "przeżyjecie" rozstanie z dzieckiem, a Wasza pociecha z entuzjazmem snuje plany o wyjeździe, to możecie rozpocząć wspólne przygotowania. Dokładnie wytłumaczcie dziecku różnicę między kolonią a obozem - tak, by jego wybór był jak najbardziej świadomy. Dobry wybór to pierwszy krok do zadowolenia. Wybierzcie także miejsce i formę wypoczynku mając na uwadze kilka faktów.

Więź emocjonalna z dzieckiem. Najlepiej jak dziecko będzie stosunkowo niedaleko od domu (2 do 3 godzin jazdy samochodem).

Zainteresowania dziecka (nie Wasze).

Możliwości Waszego dziecka (np. jeśli ma problemy z sercem, nie wysyłaj go na obóz sportowy albo porozmawiaj z organizatorem, czy uda się dopasować program do możliwości Waszej pociechy).

Możliwości finansowe (aby wyjazd nie był ofiarą całopalną rodzinnego budżetu).

Co dziecko powinno zabrać na pierwsze kolonie

Przygotujcie razem z przyszłym kolonistą listę rzeczy, jakie będą mu potrzebne na wyjeździe. Wybierzcie się na wspólne zakupy. Niech to będzie chwila tylko dla Was bez innych członków rodziny. Kupcie wszystkie, potrzebne dziecku na wyjazd rzeczy, dzięki czemu zaangażuje się w proces pakowania i lepiej je zapamięta.

To jest też dobry moment na rozmowę o tym, czego dziecko się obawia w związku z wyjazdem i przekazanie mu kilku dobrych rad. Z dzieckiem wyjeżdżającym na swoje pierwsze kolonie należy porozmawiać również o zasadach współżycia społecznego i bezpieczeństwie. O tym czego nie wypada (brać bez pytania cudzą własność, przeszkadzać gdy współlokatorzy chcą spać) i o tym, co trzeba (utrzymywać porządek w pokoju, słuchać się wychowawcy).

Pakujemy bagaż

Pakowanie bagażu razem z dzieckiem jest ważne z kilku powodów. Dzięki temu przyszły kolonista dokładnie wie, co ze sobą zabiera i gdzie to może znaleźć. Uczy się pakować, podpatruje gdzie co poukładać, dzięki czemu jest szansa, że w drodze powrotnej poradzi sobie z tym trudnym zadaniem. To jest też okazja na pokazanie dziecku, jak ma przechowywać brudną bieliznę i ubrania. Będzie też potrzebny niewielki plecak, w który spakujecie bagaż podręczny. Przyda się na wycieczki i wyjścia np. do sklepu.

Kieszonkowe na pierwsze kolonie

Jeśli wasze dziecko nie dysponowało do tej pory kieszonkowym, to jest możliwość, że wyda wszystko w przeciągu pierwszych trzech dni albo zgubi. Są sposoby, żeby temu zapobiec:

  • daj dziecku część pieniędzy, a resztę w podpisanej kopercie w niskich nominałach przekaż wychowawcy mówiąc, że wypada na dzień np. po 10 zł,
  • wyposaż kolonistę w saszetkę, którą można zawiesić na szyi, będzie mu wygodniej chować portfel i jest szansa, że go dzięki temu nie zgubi, 
  • naucz dziecko zasady, że nie wolno się "chwalić" rówieśnikom, ile się zabrało ze sobą na wyjazd i nie wolno zostawiać pieniędzy na widoku np. na łóżku lub na szafce. Większość toreb i plecaków ma kieszonki, które są mało widoczne  lub trudno dostępne, tam można chować portfel wtedy, kiedy nie jest potrzebny.

Wyjazd

W dzień wyjazdu nie róbcie niczego w pośpiechu, bo to przysporzy więcej stresów Wam i zdenerwowanemu już i tak koloniście.

  • Nie zmuszaj dziecka do zjedzenia całego śniadania, tylko daj dodatkową kanapkę. Dzieci przez pierwszą godzinę podróży najczęściej odsypiają wczesną pobudkę, a przez resztę podróży jedzą.
  • Na miejscu zbiórki rozejrzyj się za dziećmi w wieku twojej pociechy i zagadnij do rodziców. Zapoznaj Wasze dzieci ze sobą i zaproponuj, żeby razem usiadły. Dasz tym dziecku dobry przykład i pomożesz poznać pierwszego kompana wakacyjnych zabaw.
  • Powiedz dziecku, gdzie jest jego bagaż, po której stronie autokaru albo w którym przedziale pociągu się znajduje. Dzieci bardzo się stresują, jeśli nie wiedzą, gdzie są ich rzeczy.

Odwiedziny rodziców

Dobry organizator kolonii ma ustalone dni odwiedzin rodziców. Częste odwiedziny uniemożliwiają korzystanie w pełni z zajęć programowych oraz budowanie więzi dziecka z grupą. Możecie oczywiście zadzwonić, byle nie za często. Wybierajcie raczej godziny ranne i popołudniowe. Godziny wieczorne dla świeżo upieczonych kolonistów to trudny czas, sprzyjający małym smuteczkom, rozmowa z rodzicami spotęguje wtedy tęsknotę i utrudni czas rozstania.

Kolonie dla dziecka - wakacje dla rodziców

Kiedy Wasza pociecha już wypoczywa, wykorzystajcie te chwile na to wszystko, na co nie mieliście do tej pory czasu lub siły. Wam też należą się wakacje, a już wkrótce przyjdzie czas powrotów, wspomnień i wakacyjnych opowieści.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie