Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Wybieramy akcesoria rowerowe

Sport i wypoczynek

Tekst: Artur Szuba

Zdjęcia: Dreamstime

Wybór roweru dla dziecka mamy już za sobą. Aby jednak mogło ono jeździć bezpiecznie, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria rowerowe. O czym warto pamiętać?

1. Kask

Od samego początku należy przyzwyczajać dzieci do jazdy w kaskach rowerowych. Na rynku można zaopatrzyć się w bardzo dobre produkty. Większość kasków jest regulowana, więc nie ma problemu z dopasowaniem.

Zestaw ochraniaczy Kids Standard Tri-Pack

2. Ochraniacze

Wybierając akcesoria rowerowe dla dziecka zwykle mamy na myśli jego bezpieczeństwo. Używanie ochraniaczy na kolana jest jednak dyskusyjną sprawą. Raczej ich nie stosujemy, bo ograniczają ruch nóg i tak naprawdę przeszkadzają w pedałowaniu. Jednak z drugiej strony, w razie upadku, ochronią kolana dziecka przed urazami. Zdecydowanie zaleca się zaopatrzyć młodego rowerzystę w ochraniacze łokci, które nie przeszkadzają w trakcie jazdy, a zabezpieczą je w razie upadku.

3. Ubranie

W czasie jazdy rowerem ważny jest ubiór, który przede wszystkim ma być widoczny - dobrze jak ma elementy odblaskowe (można je również umieścić na rowerze), nie ogranicza ruchów, ani też nie jest za ciepły. Najlepiej jeśli został wykonany z materiałów odprowadzających pot na zewnątrz, nie przepuszczających wody i wiatru. Taki strój polecany jest zwłaszcza na dłuższe wycieczki.

Do przydatnych akcesoriów rowerowych należą też rękawiczki, które ochronią ręce młodego cyklisty.

4. Osłony piankowe

Zakładane są na ramę, kierownicę i wspornik kierownicy, zwłaszcza dla mniejszych dzieci. Osłony te zabezpieczą przed kontuzjami, siniakami i potłuczeniami o części rowerowe, zwłaszcza w obrębie kierownicy i ramy.

5. Inne akcesoria rowerowe

Licznik rowerowy, pompka, bidon - można je stosować, ale te akcesoria rowerowe nie są już niezbędne. Rowerki dziecięce mogą być ponadto doposażone w koszyczki z przodu lub z tyłu roweru, różnego rodzaju dzwonki, trąbki, czy sygnały dźwiękowe.

Bidon Hello Kitty

Generalnie - im bardziej kolorystyczny rower, tym lepiej - ma on być widoczny, bez względu gdzie będzie używany, na chodniku, czy po drodze publicznej.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku, rower powinien być wyposażony w:

  • oświetlenie:
    z przodu: jedno białe lub żółte selektywne
    i z tyłu: jedno odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt oraz jedno pozycyjne (również czerwone, może być migające),
  • sprawny hamulec (przynajmniej jeden),
  • sygnał dźwiękowy.

Pamiętajmy!

Przed ukończeniem 10. roku życia dziecko może jeździć po drogach publicznych jedynie pod opieką rodziców. Po ukończeniu tego wieku ma możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową, która uprawnia go do korzystania z dróg publicznych do ukończenia 18. roku życia.

Tekst powstał przy współpracy z Jerzym Gumulińskim - prezesem Klubu Turystyki Rowerowej "Voyager" w Choszcznie

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie