Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka

Sport i wypoczynek

Tekst: Artur Szuba

Zdjęcia: Dreamstime

Jazda na dwóch kółkach jest idealną formą rekreacji dla całej rodziny. Zanim jednak zabierzemy dziecko na szlak, trzeba wybrać dla niego pierwszy rower..

Według specjalistów jazda na rowerze stanowi ważny element w rozwoju psycho-motorycznym dzieci. Na szczęście do tej aktywności nie trzeba ich długo zachęcać. - Jednak aby nasza pociecha w pełni czerpała radość z jazdy na rowerze, to jego wybór nie może być przypadkowy, czy też sugerowany jedynie wyglądem oraz atrakcyjną ceną - podkreśla Jerzy Gumuliński, prezes Klubu Turystyki Rowerowej "Voyager" w Choszcznie.

Oto kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę wybierając pierwszy rower.

Gdzie najlepiej kupić rower

Zanim wybierzemy rower dla dziecka, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na producenta - jak długo jest na rynku, czy jest to jego podstawowa produkcja, czy marka tych rowerów jest uznana i wreszcie jaki asortyment proponuje.

Warto też pamiętać o zakupie niezbędnych akcesoriów rowerowych.

Nie należy kupować roweru w placówkach handlowych, które sporadycznie - najczęściej w okresie wiosenno-letnim trudnią się ich sprzedażą. Co prawda, kuszą niskimi cenami i atrakcyjną kolorystyką, ale w zasadzie to wszystko, co mogą zaoferować - mówi Jerzy Gumuliński. Nie dysponują też wyspecjalizowaną kadrą, która potrafi profesjonalnie doradzić i wybrać najlepszą z opcji. Rower zdecydowanie powinno kupować się w profesjonalnym sklepie rowerowym.

Stosownie do wieku

Rower Mistigirl 3 dla dzieci od 6 do 8 lat

Dla dzieci podstawowym wyznacznikiem w podejmowaniu decyzji podczas zakupów jest atrakcyjność zewnętrzna produktu. Podobnie jest w przypadku wybierania pierwszego roweru. Oczywiście nie można bagatelizować tej kwestii, bo nowy pojazd powinien się dziecku podobać. Będzie wówczas chętniej na nim jeździło, ale nie może być priorytetem w podejmowaniu decyzji przez rodziców.

Jak wybrać rower dla młodszego i starszego:

Rower dla 7-latka.
Dziecko w tym wieku dopiero opanowuje sztukę jazdy na dwóch kółkach, dlatego wybierając dla niego pierwszy rower należy zwrócić uwagę na to, żeby jego rower był jak najmniej skomplikowany. Pierwsze próby odbywają się w towarzystwie osoby dorosłej lub starszego rodzeństwa. Dużo łatwiej jest asekurować dziecko, jeśli rower posiada rączkę do prowadzenia.

Obowiązkowo też zwróćmy uwagę na siodełko - powinno być wygodne oraz kierownicę - koniecznie musi być dobrze dopasowana. Dobrze jeśli rower ma opcję zamocowania małego bidonu z napojem.

Dla nowicjuszy znacznie lepszą opcją będzie, jeśli wybierzemy rower hamowany pedałami, a nie hamulcami zamontowanymi przy kierownicy. W "trudnej" sytuacji maluch może się pogubić z hamulcami, a wtedy o wypadek nie trudno. Siedmiolatkowi kupujemy zazwyczaj rower na dwa lata. Dziecko rośnie i aby przedłużyć jego użytkowanie podnosimy siodełko i wspornik z kierownicą. Jednak z ramą nic się nie da zrobić. Gdy stanie się za mała i niewygodna to znak, że czas pomyśleć o nowym rowerze.

Rower Rockrider 6.0 Junior dla dzieci od 8 do 12 lat

Rower dla "starszaka" (10-12 lat).

Większość dzieci w tym wieku posiada rowery tzw. "komunijne". Niestety najczęściej są one niedopasowane, ciężkie i nie najlepszej jakości. Wybierając rower dla "starszaka" pamiętajmy, że może jeździć na nim znacznie dłużej (2-3 lata) niż na pierwszym rowerku.

Zatem najrozsądniej jest wybrać rower dobry i solidny. Powinien być wykonany na ramie aluminiowej, dobrze wyposażony w podstawowy osprzęt i właściwie dobrany do wzrostu. Powinien też mieć możliwości zdjęcia i założenia błotników oraz bagażnika. Podobnie jak przy siedmiolatkach, należy zwrócić uwagę, na jakość siodełka oraz dobre dopasowanie kierownicy.

W chwili obecnej produkowane są rowery na ramie, która umożliwia jazdę zarówno dziecku, jak i osobie dorosłej - wyjaśnia Jerzy Gumuliński. Zazwyczaj są to rowery na kole 24" lub 26" z ramą uniwersalną, odpowiednie i dla chłopców, i dziewczynek. Kolorystyka dla 12-latka jest mniej znacząca, ale nie można jej zupełnie bagatelizować.

Wybierając rower koniecznie zwróć uwagę na:

  • montaż; czy jest dokładnie i stabilnie skręcony, a jego części: koła, mechanizmy korbowe, wspornik kierownicy, pedały, obracają się bez oporów, zgrzytów i pisków;
  • ogumienie; nie może być zmurszałe, popękane i ze zbyt grubym tzw. terenowym bieżnikiem. Powinno być napompowane;
  • siodełko; powinno być raczej szersze i miękkie, takie na którym dziecku będzie się dobrze siedziało;
  • wygląd ogólny; czy nie jest podrapany, zarysowany, czy posiada wszystkie elementy wyposażenia;
  • gwarancję; czy dołączona została wypełniona karta gwarancyjna.

Rower dla dziecka powinien być bezpieczny, wygodny i dostosowany do jego wzrostu.

Rower a wzrost dziecka

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować wybierając pierwszy rower, jest wzrost dziecka. Według przyjętych zasad mierzymy długość nogi od podłoża do krocza.

Rozmiary rowerków dziecięcych są określone poprzez średnicę koła w calach. Jednak najlepiej jest udać się osobiście z dzieckiem do sklepu i tam przymierzyć 2 czy 3 rowerki. Dla mniejszych dzieci starajmy się kupować rower z tzw. kółkami bocznymi, które skutecznie pomagają utrzymać równowagę, zwłaszcza niepewnym nowicjuszom.

  • 5 - 9 lat dł. nogi 50-60 cm - rower na kole 18" lub 20"
  • 6 - 10 lat dł. nogi 53-63 cm - rower na kole 20"
  • więcej niż 10 lat - dł. nogi 62-72 cm - rower na kole 24" lub 26" (w przypadku roweru na kole 26" istnieje możliwość doboru wysokości ramy i tak dla dzieci o wzroście poniżej 160 cm wybieramy rower z ramą 14", powyżej tego wzrostu rower z ramą 16" lub 17").

Tekst powstał przy współpracy z Jerzym Gumulińskim, Prezesem Klubu Turystyki Rowerowej "Voyager" w Choszcznie.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie