Poradnik - Uczeń - Sport i wypoczynek

Sporty zimowe - jak przygotować do nich dziecko?

Sport i wypoczynek

Tekst: Joanna Maciejowska, instruktorka jazdy na snowboardzie

Zdjęcia: Dreamstime

Zima stwarza mnóstwo okazji do białych szaleństw. Niestety bywa również zdradliwa. Młody organizm naszych dzieci wymaga odpowiedniego przygotowania i ochrony. Pierwszym krokiem zapobiegającym przed kontuzjami to rozgrzewka oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie i zwiększające ich wytrzymałość.

Kiedy dziecko może zacząć uprawiać sporty zimowe

Małe dzieci nie powinny jeździć dłużej niż dwie godziny, fot. Dreamstime

Do około 5. roku życia ciało dziecka, jego mięśnie, stawy i kości nie są jeszcze przygotowane do dużych obciążeń, dlatego wtedy warto dziecko oswajać tylko ze sportami zimowymi. Swojego malucha możemy nauczyć jazdy na snowboardzie lub nartach po ukończeniu 5. roku życia. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. 

Oswajamy dziecko ze stokiem

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić w nauce jazdy na nartach lub snowboardzie, jest oswojenie dziecka z warunkami jakie panują na stoku. Najlepszym pomysłem jest zabranie dziecka do szkółki narciarsko - snowboardowej, aby mogło popatrzeć jak inni uczą się jazdy na przysłowiowej desce bądź nartach.

Pamiętajmy, że nie należy dziecka do niczego zmuszać. Jeśli zdecyduje, że wybiera snowboard, nie naciskajmy, aby jednak spróbowało nart. Dziecko niczego na siłę nie będzie chciało się uczyć. Największą frajdę daje nauka tego, co nam się podoba.

Kiedy dziecko już się zdecyduje, co mu bardziej odpowiada, kolejnym krokiem jest wybór instruktora, który bezpiecznie zajmie się naszą pociechą. Zadba on o to, aby nauka była zabawą i przyjemnością, a nie ostrym treningiem.

Jak długo dziecko może jeździć na stoku

Małe dzieci nie powinny jeździć dłużej niż dwie godziny, gdyż ich organizm nie jest jeszcze na tyle wytrzymały i odporny na zmęczenie. Oczywiście po odpoczynku, rozgrzaniu organizmu i posiłku możemy znów wrócić na stok.

Obowiązkowa rozgrzewka

Pamiętajmy, że jazda na snowboardzie jest trudniejsza niż jazda na nartach, ze względu na ruchy i równowagę. Tu trzymamy nogi na jednej desce, tam na dwóch. Jednak przed każdą jazdą, a tym bardziej tą pierwszą należy zadbać o rozgrzewkę, która jest podstawą zanim dziecko, jak dorosły wsiądzie na narty lub snowboard. Jest to najważniejszy krok, jeśli chcemy uniknąć urazów i mieć większą przyjemność z jazdy.

Przykłady ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających:

  • rozpocznij od krótkiego biegu w miejscu;
  • zrób kilka wypadów w przód najpierw jedną, później drugą nogą;
  • rozgrzej stawy kolanowe: trzymając złączone nogi i kręć nimi 10 razy w jedną, później w drugą stronę;
  • poskacz raz na prawej, raz na lewej nodze;
  • stań w rozkroku i pokręcić biodrami (10 razy w prawą stronę i tyle samo w lewą);
  • wykonaj w rozkroku kilka skłonów w przód;
  • w rozkroku naprzemianstronnie dotykaj dłońmi do stóp (prawą ręką do lewej stopy, lewą do prawej; kiedy prawa ręka znajduje się przy lewej stopie, lewa jest wyciągnięta do góry);
  • krąż ramionami kilka razy w przód, kilka w tył;
  • wymachuj rękami w bok, w górę.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów i gier wideo muszą się czasami sporo natrudzić, żeby wyciągnąć swoją pociechę na spacer lub nakłonić do zabawy na świeżym powietrzu

Czytaj dalej
Bal karnawałowy - jak go przygotować

Sport i wypoczynek

Tuż po Nowym Roku, 6 stycznia, na całym świecie zaczyna się czas karnawałowych szaleństw. Jeżeli chcecie, by i Wasze dzieci zasmakowały tej tradycji, przygotujcie dla nich domowy bal karnawałowy.

Czytaj dalej
Ferie zimowe 2013 nadchodzą! O czym należy pamiętać?

Sport i wypoczynek

Już 14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe 2013. Jako pierwsze wypoczywać będą dzieci i rodzice z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie