Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Dzisiejsi twórcy książek dla dzieci prześcigają się w pomysłach na fabuły, a szata graficzna ich publikacji zachwyca na równi maluchy i dorosłych. Nie warto jednak porzucać dawnych tytułów, bo i one, mimo upływu lat, mogą zachwycić młodych, otoczonych gadżetami czytelników. Przedstawiamy sześć tytułów, które pomogą dzieciom pokochać książki.

Doktor Dolittle - Hugh Lofting

Po lekturze opowieści o perypetiach weterynarza z Puddleby każde dziecko z pewnością spojrzy na zwierzaki w zupełnie inny sposób. Dr John Dolittle poświęcił im całe życie, a niezwykłą zdolność do rozumienia języka swoich czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół przekazała mu jego wierna towarzyszka, papuga Polinezja. O wartości książek świadczy nie tylko wciągająca fabuła i iście międzygatunkowa plejada bohaterów, ale również jej wymiar dydaktyczny. "Doktor Dolittle" uczy, że zwierzęta powinno się traktować z szacunkiem, a kochane i zadbane odwdzięczą się z nawiązką. Autora powieści, Hugh Loftinga, pod tym względem uznać można za rewolucjonistę. Jego pierwsze powieści powstawały w początkach XX wieku, a więc na długie lata przed oficjalnym uznaniem praw zwierząt.

Tajemniczy ogród - Frances Hodgson Burnett

Większość książek dla dzieci pokazuje świat przepełniony radością i nowymi odkryciami, więc tym cenniejsze są pozycje, które potrafią przystępnie przedstawić również jego bardziej ponure strony, związane ze smutkiem, opuszczeniem, a nawet śmiercią. "Tajemniczy ogród" umiejętnie łączy melancholię z radością, pokazując świat oczami osieroconej dziewczynki, która dzięki odwadze i dobremu sercu naprawia trudne relacje w rodzinie, do której trafia. Czas spędzony przez bohaterkę w posiadłości Misselthwaite Manor, a także w otaczającym ją tajemniczym ogrodzie, okazuje się przełomowy dla wszystkich domowników, a trudne chwile wieńczy wzruszający happy end.

Plastusiowy pamiętnik - Maria Kownacka

W dzisiejszych czasach. gdy szkolne podręczniki powoli są zastępowane tabletami, piórnik z kredkami i kałamarzem wzbudza zdziwienie u niemal każdego dziecka. Mimo to książeczka Marii Kownackiej wciąż ma wiele do zaoferowania maluchom, będąc przykładem literatury świetnie rozumiejącej ich potrzeby. W końcu każdy z najmłodszych otacza się wyimaginowanymi przyjaciółmi, z którymi nawet codzienne obowiązki stają się przygodą. Pod płaszczykiem uroczej historii "Plastusiowy pamiętnik" może również wpoić dzieciom zamiłowanie do porządków, chociażby w tornistrze i piórniku.

Wakacje z duchami - Adam Bahdaj

Wielu dzisiejszych miłośników prozy Stiega Larssona, Jo Nesbo czy Camilli Lackberg z pewnością złapało detektywistycznego bakcyla za sprawą młodzieżowych powieści Adama Bahdaja. Jego bohaterowie nie znali komórek, tabletów ani gier komputerowych, a nawet gdyby mieli taką możliwość, na pewno nie zamieniliby migających ekranów na przygody, których doświadczyli podczas pamiętnych "Wakacji z duchami". Nawiedzone zamki, tajemniczy przybysze i ukryte skarby, które na swej drodze napotkali Pchełka, Paragon i Manżaro, na pewno rozpalą wyobraźnię niejednego ucznia.

Porwanie Baltazara Gąbki - Stanisław Pagaczewski

Smok Wawelski, Król Krak, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, szpieg z Krainy Deszczowców Don Pedro oraz tytułowy Baltazar Gąbka - większość dorosłych wymienia tę plejadę postaci nie tylko jednym tchem, ale również z szerokim uśmiechem na twarzy. Bohaterowie z grodu Kraka wyruszają na misję odbicia tytułowego profesora Baltazara Gąbki z rąk wrogich władców Krainy Deszczowców. Ich przygody są fascynujące nie tylko fabularnie, ale też językowo, a niektóre z humorystycznych powiedzonek, takie jak "Karramba!", na dobre weszły do polskiego języka potocznego. „Porwaniu Baltazara Gąbki” i innych książek z serii towarzyszą równie udane filmy animowane, które na dobre wciągną malucha w świat smoczego detektywa.

Emil ze Smalandii - Astrid Lindgren

Tym, kim dla Francuzów jest słynny Mikołajek, "Emil ze Smalandii" jest dla Szwedów. W Polsce jego twórczyni, Astrid Lindgren, zasłynęła przede wszystkim za sprawą "Dzieci z Bullerbyn", ale to Emil zawładnął wyobraźnią małych Skandynawów. Chłopiec jest mieszkającym na farmie psotnikiem, który, jak sam twierdzi, nie chce płatać figli - te po prostu mu się przydarzają. Łobuzerski urok, pewność siebie i niezwykłe podejście do zwierzaków czynią z niego barwnego bohatera, którego nie sposób nie lubić.

Inne książki dla dzieci warte polecenia

Nasz przegląd w założeniu ma być uniwersalny, dlatego do zestawienia książek dla najmłodszych nie trafiły pozycje takie jak "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud-Montgomery czy seria "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, które również gorąco polecamy małym czytelniczkom. Wszystkich natomiast zachęcamy do sięgania nie tylko po dziecięcą literaturę, ale też komiks. "Tytus, Romek i A'Tomek", „Przygody Smoka Diplodoka” czy "Kajko i Kokosz" zachwycą najmłodszych nie tylko wciągającą fabułą, ale też świetną kreską.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem www.nokautdziecko.pl.

Pozostałe porady

Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Czytaj dalej
Jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Rozwój i edukacja

Twoje dziecko zna już wszystkie literki, potrafi je napisać, ale ty często masz ochotę wykrzyczeć, że kura pazurem napisałaby to staranniej. Rozsądniej jednak będzie, jeśli przemilczysz swoje zdenerwowanie i zastanowisz się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać i jak je wesprzeć w tym trudnym zadaniu.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie