Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Dzisiejsi twórcy książek dla dzieci prześcigają się w pomysłach na fabuły, a szata graficzna ich publikacji zachwyca na równi maluchy i dorosłych. Nie warto jednak porzucać dawnych tytułów, bo i one, mimo upływu lat, mogą zachwycić młodych, otoczonych gadżetami czytelników. Przedstawiamy sześć tytułów, które pomogą dzieciom pokochać książki.

Doktor Dolittle - Hugh Lofting

Po lekturze opowieści o perypetiach weterynarza z Puddleby każde dziecko z pewnością spojrzy na zwierzaki w zupełnie inny sposób. Dr John Dolittle poświęcił im całe życie, a niezwykłą zdolność do rozumienia języka swoich czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół przekazała mu jego wierna towarzyszka, papuga Polinezja. O wartości książek świadczy nie tylko wciągająca fabuła i iście międzygatunkowa plejada bohaterów, ale również jej wymiar dydaktyczny. "Doktor Dolittle" uczy, że zwierzęta powinno się traktować z szacunkiem, a kochane i zadbane odwdzięczą się z nawiązką. Autora powieści, Hugh Loftinga, pod tym względem uznać można za rewolucjonistę. Jego pierwsze powieści powstawały w początkach XX wieku, a więc na długie lata przed oficjalnym uznaniem praw zwierząt.

Tajemniczy ogród - Frances Hodgson Burnett

Większość książek dla dzieci pokazuje świat przepełniony radością i nowymi odkryciami, więc tym cenniejsze są pozycje, które potrafią przystępnie przedstawić również jego bardziej ponure strony, związane ze smutkiem, opuszczeniem, a nawet śmiercią. "Tajemniczy ogród" umiejętnie łączy melancholię z radością, pokazując świat oczami osieroconej dziewczynki, która dzięki odwadze i dobremu sercu naprawia trudne relacje w rodzinie, do której trafia. Czas spędzony przez bohaterkę w posiadłości Misselthwaite Manor, a także w otaczającym ją tajemniczym ogrodzie, okazuje się przełomowy dla wszystkich domowników, a trudne chwile wieńczy wzruszający happy end.

Plastusiowy pamiętnik - Maria Kownacka

W dzisiejszych czasach. gdy szkolne podręczniki powoli są zastępowane tabletami, piórnik z kredkami i kałamarzem wzbudza zdziwienie u niemal każdego dziecka. Mimo to książeczka Marii Kownackiej wciąż ma wiele do zaoferowania maluchom, będąc przykładem literatury świetnie rozumiejącej ich potrzeby. W końcu każdy z najmłodszych otacza się wyimaginowanymi przyjaciółmi, z którymi nawet codzienne obowiązki stają się przygodą. Pod płaszczykiem uroczej historii "Plastusiowy pamiętnik" może również wpoić dzieciom zamiłowanie do porządków, chociażby w tornistrze i piórniku.

Wakacje z duchami - Adam Bahdaj

Wielu dzisiejszych miłośników prozy Stiega Larssona, Jo Nesbo czy Camilli Lackberg z pewnością złapało detektywistycznego bakcyla za sprawą młodzieżowych powieści Adama Bahdaja. Jego bohaterowie nie znali komórek, tabletów ani gier komputerowych, a nawet gdyby mieli taką możliwość, na pewno nie zamieniliby migających ekranów na przygody, których doświadczyli podczas pamiętnych "Wakacji z duchami". Nawiedzone zamki, tajemniczy przybysze i ukryte skarby, które na swej drodze napotkali Pchełka, Paragon i Manżaro, na pewno rozpalą wyobraźnię niejednego ucznia.

Porwanie Baltazara Gąbki - Stanisław Pagaczewski

Smok Wawelski, Król Krak, Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, szpieg z Krainy Deszczowców Don Pedro oraz tytułowy Baltazar Gąbka - większość dorosłych wymienia tę plejadę postaci nie tylko jednym tchem, ale również z szerokim uśmiechem na twarzy. Bohaterowie z grodu Kraka wyruszają na misję odbicia tytułowego profesora Baltazara Gąbki z rąk wrogich władców Krainy Deszczowców. Ich przygody są fascynujące nie tylko fabularnie, ale też językowo, a niektóre z humorystycznych powiedzonek, takie jak "Karramba!", na dobre weszły do polskiego języka potocznego. „Porwaniu Baltazara Gąbki” i innych książek z serii towarzyszą równie udane filmy animowane, które na dobre wciągną malucha w świat smoczego detektywa.

Emil ze Smalandii - Astrid Lindgren

Tym, kim dla Francuzów jest słynny Mikołajek, "Emil ze Smalandii" jest dla Szwedów. W Polsce jego twórczyni, Astrid Lindgren, zasłynęła przede wszystkim za sprawą "Dzieci z Bullerbyn", ale to Emil zawładnął wyobraźnią małych Skandynawów. Chłopiec jest mieszkającym na farmie psotnikiem, który, jak sam twierdzi, nie chce płatać figli - te po prostu mu się przydarzają. Łobuzerski urok, pewność siebie i niezwykłe podejście do zwierzaków czynią z niego barwnego bohatera, którego nie sposób nie lubić.

Inne książki dla dzieci warte polecenia

Nasz przegląd w założeniu ma być uniwersalny, dlatego do zestawienia książek dla najmłodszych nie trafiły pozycje takie jak "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud-Montgomery czy seria "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, które również gorąco polecamy małym czytelniczkom. Wszystkich natomiast zachęcamy do sięgania nie tylko po dziecięcą literaturę, ale też komiks. "Tytus, Romek i A'Tomek", „Przygody Smoka Diplodoka” czy "Kajko i Kokosz" zachwycą najmłodszych nie tylko wciągającą fabułą, ale też świetną kreską.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem www.nokautdziecko.pl.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie