Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Kardaszewska i Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Kolorowanie, rysowanie i malowanie

Mogłoby się wydawać, że zabawy plastyczne są przede wszystkim dla małych dzieci. Rzeczywiście, ucznia może nudzić wypełnianie kolorem konturów postaci z bajek (choć dla wielu nadal jest to ciekawym zajęciem!). W sprzedaży znajdziemy jednak wiele atrakcyjnych propozycji dla starszaków, wymagających precyzji i koncentracji. Są to np. komiksy do kolorowania, książeczki, w których samo kolorowanie jest jedynie dodatkiem do wspólnego czytania, czy też piękne kolorowanki z ilustracjami najbardziej znanych miejsc ze świata. W ten sposób łączymy ćwiczenia motoryczne z edukacją i zabawą. Dla nowoczesnych dzieci, spędzających dużo czasu przy urządzeniach mobilnych, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne aplikacje na tablety lub smartfony. Starszak może dzięki nim "rysować" na ekranie takiego urządzenia, a nawet tworzyć własne animacje i filmy.

Masy plastyczne

Zabawa różnego rodzaju masami plastycznymi jest zazwyczaj na tyle przyjemna, że nie trzeba do niej namawiać ani małych, ani dużych dzieci. Świetnie się składa, ponieważ ugniatanie, lepienie czy wałkowanie wpływa dobrze na zdolności motoryczne dziecka i przydaje się podczas nauki pisania. Co więcej, jest to czynność doskonale stymulująca zmysły i odprężająca, pozwalająca pozbyć się negatywnych emocji oraz odstresować po szkolnych zajęciach. Możemy zaproponować dziecku lepienie z tradycyjnej plasteliny lub modeliny, lecz także z innych dostępnych na rynku mas plastycznych, takich jak piasek kinetyczny czy piankolina.

Ciekawym pomysłem jeśli chodzi o zabawy plastyczne dla dzieci może się też okazać samodzielne wykonanie takiej masy wspólnie z naszą pociechą - w Internecie znajdziemy wiele inspiracji i gotowych przepisów. Jeśli naszemu dziecku taka aktywność szczególnie przypadnie do gustu, możemy pomyśleć o zapisaniu go np. na zajęcia lepienia z gliny, podczas których nauczy się wykonywania pięknych przedmiotów codziennego użytku.

Plastyczne zestawy kreatywne dla dzieci

Manipulowanie małymi elementami oraz prace plastyczne wymagające precyzji są świetnym pretekstem do wyrabiania w dziecku nawyków niezbędnych do późniejszego prawidłowego pisania. Zachętą do takiej aktywności będą atrakcyjne dla naszych pociech zestawy kreatywne - jest ich wiele w sprzedaży, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z wyborem takiego, który odpowiadać będzie ich zainteresowaniom. Z ich pomocą dziecko może nawet nauczyć się projektowania własnych ubrań, poczynając od przygotowania ciekawego projektu, poprzez stworzenie wykroju, aż do sprawnego posługiwania się igłą i nitką. Ciekawych pomysłów na zabawy plastyczne dla dzieci nie brakuje - dzieci mogą tworzyć biżuterię, ozdabiać słodycze, układać skomplikowane mozaiki lub wyczarować piękną torebkę z filcu. Wszystkie takie czynności pozwalają im na wyrażenie własnej osobowości oraz trenowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zrób to sam

Starszaki mogą samodzielnie posługiwać się nożyczkami, klejem czy drucikami (oczywiście pod nadzorem dorosłych). To doskonały moment, aby nauczyć dziecko robić "coś z niczego" i wykorzystywać różne materiały lub surowce odnawialne do tworzenia niezwykłych prac. To świetny trening nie tylko zdolności manualnych, lecz także kreatywności oraz ekologicznego stylu życia. Sięgnijmy więc po zużyte puszki, plastikowe butelki czy karton, a także po suchy makron, ryż czy kasztany - pozwólmy dzieciom użyć fantazji i znaleźć dla tych przedmiotów całkiem nowe zastosowanie. Zabawy plastyczne dla dzieci to także przygotowywanie ozdób okolicznościowych oraz wykorzystanie podczas ich tworzenia sezonowych produktów, np. dekoracji z dyni na Halloween czy ozdób choinkowych z materiałów z recyklingu.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie