Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Kardaszewska i Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Kolorowanie, rysowanie i malowanie

Mogłoby się wydawać, że zabawy plastyczne są przede wszystkim dla małych dzieci. Rzeczywiście, ucznia może nudzić wypełnianie kolorem konturów postaci z bajek (choć dla wielu nadal jest to ciekawym zajęciem!). W sprzedaży znajdziemy jednak wiele atrakcyjnych propozycji dla starszaków, wymagających precyzji i koncentracji. Są to np. komiksy do kolorowania, książeczki, w których samo kolorowanie jest jedynie dodatkiem do wspólnego czytania, czy też piękne kolorowanki z ilustracjami najbardziej znanych miejsc ze świata. W ten sposób łączymy ćwiczenia motoryczne z edukacją i zabawą. Dla nowoczesnych dzieci, spędzających dużo czasu przy urządzeniach mobilnych, dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne aplikacje na tablety lub smartfony. Starszak może dzięki nim "rysować" na ekranie takiego urządzenia, a nawet tworzyć własne animacje i filmy.

Masy plastyczne

Zabawa różnego rodzaju masami plastycznymi jest zazwyczaj na tyle przyjemna, że nie trzeba do niej namawiać ani małych, ani dużych dzieci. Świetnie się składa, ponieważ ugniatanie, lepienie czy wałkowanie wpływa dobrze na zdolności motoryczne dziecka i przydaje się podczas nauki pisania. Co więcej, jest to czynność doskonale stymulująca zmysły i odprężająca, pozwalająca pozbyć się negatywnych emocji oraz odstresować po szkolnych zajęciach. Możemy zaproponować dziecku lepienie z tradycyjnej plasteliny lub modeliny, lecz także z innych dostępnych na rynku mas plastycznych, takich jak piasek kinetyczny czy piankolina.

Ciekawym pomysłem jeśli chodzi o zabawy plastyczne dla dzieci może się też okazać samodzielne wykonanie takiej masy wspólnie z naszą pociechą - w Internecie znajdziemy wiele inspiracji i gotowych przepisów. Jeśli naszemu dziecku taka aktywność szczególnie przypadnie do gustu, możemy pomyśleć o zapisaniu go np. na zajęcia lepienia z gliny, podczas których nauczy się wykonywania pięknych przedmiotów codziennego użytku.

Plastyczne zestawy kreatywne dla dzieci

Manipulowanie małymi elementami oraz prace plastyczne wymagające precyzji są świetnym pretekstem do wyrabiania w dziecku nawyków niezbędnych do późniejszego prawidłowego pisania. Zachętą do takiej aktywności będą atrakcyjne dla naszych pociech zestawy kreatywne - jest ich wiele w sprzedaży, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z wyborem takiego, który odpowiadać będzie ich zainteresowaniom. Z ich pomocą dziecko może nawet nauczyć się projektowania własnych ubrań, poczynając od przygotowania ciekawego projektu, poprzez stworzenie wykroju, aż do sprawnego posługiwania się igłą i nitką. Ciekawych pomysłów na zabawy plastyczne dla dzieci nie brakuje - dzieci mogą tworzyć biżuterię, ozdabiać słodycze, układać skomplikowane mozaiki lub wyczarować piękną torebkę z filcu. Wszystkie takie czynności pozwalają im na wyrażenie własnej osobowości oraz trenowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Zrób to sam

Starszaki mogą samodzielnie posługiwać się nożyczkami, klejem czy drucikami (oczywiście pod nadzorem dorosłych). To doskonały moment, aby nauczyć dziecko robić "coś z niczego" i wykorzystywać różne materiały lub surowce odnawialne do tworzenia niezwykłych prac. To świetny trening nie tylko zdolności manualnych, lecz także kreatywności oraz ekologicznego stylu życia. Sięgnijmy więc po zużyte puszki, plastikowe butelki czy karton, a także po suchy makron, ryż czy kasztany - pozwólmy dzieciom użyć fantazji i znaleźć dla tych przedmiotów całkiem nowe zastosowanie. Zabawy plastyczne dla dzieci to także przygotowywanie ozdób okolicznościowych oraz wykorzystanie podczas ich tworzenia sezonowych produktów, np. dekoracji z dyni na Halloween czy ozdób choinkowych z materiałów z recyklingu.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie