Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Rozwój i edukacja

Twoje dziecko zna już wszystkie literki, potrafi je napisać, ale ty często masz ochotę wykrzyczeć, że kura pazurem napisałaby to staranniej. Rozsądniej jednak będzie, jeśli przemilczysz swoje zdenerwowanie i zastanowisz się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać i jak je wesprzeć w tym trudnym zadaniu.

Zadanie jest tym trudniejsze, że w dzisiejszych czasach komputer wypiera długopis, w szkołach pisze się coraz mniej, a stawianie krzyżyka w teście czy zakreślanie właściwych odpowiedzi nie nauczy kaligrafii. A zatem - jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Skąd się biorą "bazgroły?

Główną przyczyną brzydkiego pisma jest nieprawidłowy chwyt używanego do tego narzędzia.

Palce trzymające ołówek powinny znajdować się około dwóch centymetrów od powierzchni papieru. Trzymanie narzędzia zbyt nisko sprawia, że dziecko ma trudności ze śledzeniem pisanego tekstu.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać - pomocne akcesoria

  • Nasadki korygujące. Umożliwiają skorygowanie nieprawidłowego chwytu narzędzia używanego do pisania, np. ołówka czy długopisu. Są też pomocne, gdy dziecko nie potrafi kontrolować siły, z jaką je chwyta w chwili pisania. Ponadto przydają się, gdy trzyma palce zbyt blisko kartki i zasłania sobie pole widzenia. Nasadki te mogą być używane zarówno przez osoby praworęczne jak i leworęczne.
    Najlepiej, jeśli stosowane są aż do chwili utrwalenia prawidłowego sposobu trzymania ołówka. Kupując nakładkę, trzeba koniecznie pokazać dziecku, jak prawidłowo ułożyć na niej palce oraz upewnić się, czy taka pozycja jest dla niego wygodna (nie każda nasadka nadaje się dla wszystkich dzieci).
  • Kredki i ołówki o przekroju trójkątnym. Dostępne w sklepach papierniczych, swoim kształtem stymulują prawidłowy chwyt w czasie pisania i rysowania.
  • Pióra kulkowe z wgłębieniami dla prawej i lewej ręki. Korygują chwyt narzędzia, linia pisma jest wyrazista, swoim wyglądem zachęcają dziecko do korzystania.
  • Grafopomocnik*. Zeszyt inny iż wszystkie, o odmiennym kolorze kratek i fakturze papieru, z prostokątami zamiast linijek. Zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako pomoc dydaktyczna.
Ważne: Utrwalony, nieprawidłowy chwyt narzędzia używanego do pisania jest bardzo trudny do poprawienia - zapobieganie jest więc kluczem do sukcesu!

*Grafopomocnik. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Lublinie, autor mgr Ewa Ligęza - psycholog, www.poradniapsychologiczna.lublin.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie