Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Rozwój i edukacja

Twoje dziecko zna już wszystkie literki, potrafi je napisać, ale ty często masz ochotę wykrzyczeć, że kura pazurem napisałaby to staranniej. Rozsądniej jednak będzie, jeśli przemilczysz swoje zdenerwowanie i zastanowisz się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać i jak je wesprzeć w tym trudnym zadaniu.

Zadanie jest tym trudniejsze, że w dzisiejszych czasach komputer wypiera długopis, w szkołach pisze się coraz mniej, a stawianie krzyżyka w teście czy zakreślanie właściwych odpowiedzi nie nauczy kaligrafii. A zatem - jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Skąd się biorą "bazgroły?

Główną przyczyną brzydkiego pisma jest nieprawidłowy chwyt używanego do tego narzędzia.

Palce trzymające ołówek powinny znajdować się około dwóch centymetrów od powierzchni papieru. Trzymanie narzędzia zbyt nisko sprawia, że dziecko ma trudności ze śledzeniem pisanego tekstu.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać - pomocne akcesoria

  • Nasadki korygujące. Umożliwiają skorygowanie nieprawidłowego chwytu narzędzia używanego do pisania, np. ołówka czy długopisu. Są też pomocne, gdy dziecko nie potrafi kontrolować siły, z jaką je chwyta w chwili pisania. Ponadto przydają się, gdy trzyma palce zbyt blisko kartki i zasłania sobie pole widzenia. Nasadki te mogą być używane zarówno przez osoby praworęczne jak i leworęczne.
    Najlepiej, jeśli stosowane są aż do chwili utrwalenia prawidłowego sposobu trzymania ołówka. Kupując nakładkę, trzeba koniecznie pokazać dziecku, jak prawidłowo ułożyć na niej palce oraz upewnić się, czy taka pozycja jest dla niego wygodna (nie każda nasadka nadaje się dla wszystkich dzieci).
  • Kredki i ołówki o przekroju trójkątnym. Dostępne w sklepach papierniczych, swoim kształtem stymulują prawidłowy chwyt w czasie pisania i rysowania.
  • Pióra kulkowe z wgłębieniami dla prawej i lewej ręki. Korygują chwyt narzędzia, linia pisma jest wyrazista, swoim wyglądem zachęcają dziecko do korzystania.
  • Grafopomocnik*. Zeszyt inny iż wszystkie, o odmiennym kolorze kratek i fakturze papieru, z prostokątami zamiast linijek. Zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako pomoc dydaktyczna.
Ważne: Utrwalony, nieprawidłowy chwyt narzędzia używanego do pisania jest bardzo trudny do poprawienia - zapobieganie jest więc kluczem do sukcesu!

*Grafopomocnik. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Lublinie, autor mgr Ewa Ligęza - psycholog, www.poradniapsychologiczna.lublin.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie