Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Rozwój i edukacja

Twoje dziecko zna już wszystkie literki, potrafi je napisać, ale ty często masz ochotę wykrzyczeć, że kura pazurem napisałaby to staranniej. Rozsądniej jednak będzie, jeśli przemilczysz swoje zdenerwowanie i zastanowisz się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać i jak je wesprzeć w tym trudnym zadaniu.

Zadanie jest tym trudniejsze, że w dzisiejszych czasach komputer wypiera długopis, w szkołach pisze się coraz mniej, a stawianie krzyżyka w teście czy zakreślanie właściwych odpowiedzi nie nauczy kaligrafii. A zatem - jak nauczyć dziecko ładnie pisać?

Skąd się biorą "bazgroły?

Główną przyczyną brzydkiego pisma jest nieprawidłowy chwyt używanego do tego narzędzia.

Palce trzymające ołówek powinny znajdować się około dwóch centymetrów od powierzchni papieru. Trzymanie narzędzia zbyt nisko sprawia, że dziecko ma trudności ze śledzeniem pisanego tekstu.

Jak nauczyć dziecko ładnie pisać - pomocne akcesoria

  • Nasadki korygujące. Umożliwiają skorygowanie nieprawidłowego chwytu narzędzia używanego do pisania, np. ołówka czy długopisu. Są też pomocne, gdy dziecko nie potrafi kontrolować siły, z jaką je chwyta w chwili pisania. Ponadto przydają się, gdy trzyma palce zbyt blisko kartki i zasłania sobie pole widzenia. Nasadki te mogą być używane zarówno przez osoby praworęczne jak i leworęczne.
    Najlepiej, jeśli stosowane są aż do chwili utrwalenia prawidłowego sposobu trzymania ołówka. Kupując nakładkę, trzeba koniecznie pokazać dziecku, jak prawidłowo ułożyć na niej palce oraz upewnić się, czy taka pozycja jest dla niego wygodna (nie każda nasadka nadaje się dla wszystkich dzieci).
  • Kredki i ołówki o przekroju trójkątnym. Dostępne w sklepach papierniczych, swoim kształtem stymulują prawidłowy chwyt w czasie pisania i rysowania.
  • Pióra kulkowe z wgłębieniami dla prawej i lewej ręki. Korygują chwyt narzędzia, linia pisma jest wyrazista, swoim wyglądem zachęcają dziecko do korzystania.
  • Grafopomocnik*. Zeszyt inny iż wszystkie, o odmiennym kolorze kratek i fakturze papieru, z prostokątami zamiast linijek. Zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako pomoc dydaktyczna.
Ważne: Utrwalony, nieprawidłowy chwyt narzędzia używanego do pisania jest bardzo trudny do poprawienia - zapobieganie jest więc kluczem do sukcesu!

*Grafopomocnik. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Lublinie, autor mgr Ewa Ligęza - psycholog, www.poradniapsychologiczna.lublin.pl

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie