Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gra na instrumencie, a rozwój dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Owczarek

Zdjęcia: Dreamstime

Lekcje gry na instrumencie pomagają ćwiczyć koncentrację, rozwijają zdolności dziecka, są też jedną z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD.

Podobnego zdania są specjaliści. W ich opinii gra na instrumencie wyrabia umiejętność koncentracji i skupienia. Muzyczny porządek wpływa na rozwój logicznego myślenia. Poprzez muzykę dzieci poznają też matematykę. Podczas nauki muzyki najpierw instynktownie , a następnie świadomie dodają i odejmują. Nauka nut sprzyja poznawaniu ułamków. Natomiast kojarzenie znaku z dźwiękiem wpływa na umiejętność czytania, a rozwój słuchu jest podstawą szybkiego opanowania języków obcych.

- Muzykowanie rozwija zdolności dziecka, poszerza możliwości i horyzonty myślenia - mówi Szymon Mrożek, nauczyciel muzyki z Częstochowy z przeszło dwudziestoletnim stażem. - W krajach wysokorozwiniętych jest stosowane jako środek wychowawczy. Jest też po prostu sensownym wykorzystaniem wolnego czasu. Regularne ćwiczenie wymaga pokaźnej energii i uczy dziecko koncentrować się na określonym celu.

Gra na instrumencie - harmonijny mózg

Lekcje gry na instrumencie to nie tylko początek drogi dla małego muzycznego geniusza, to też jedna z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD. Amerykańskie badania wykazały, że dysleksja to wynik braku połączeń między dwiema półkulami mózgowymi. Można je odtworzyć poprzez wibracje, które masują centralny ośrodek mózgu. Takie wibracje powstają podczas systematycznych ćwiczeń gry na instrumencie. Zdaniem fachowców, wystarczy zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie, by zsynchronizować działanie obu półkul.

Gra na instrumencie zamiast zajęć wyrównawczych?

- Tradycyjnie dzieci z problemami z czytaniem trafiają na zajęcia wyrównawcze, gdzie spędzają wiele czasu na ćwiczeniu tych umiejętności w poczuciu, że coś z nimi jest nie tak - mówią doświadczeni nauczyciele muzyki. - Zdecydowanie skuteczniejszą metodą są lekcje gry na instrumencie, dzięki którym problem po pewnym czasie znika sam. A dodatkowo dzieci czują się wyróżnione tym, że mają dodatkową umiejętność, której rówieśnicy nie posiadają.

W przypadku ADHD nie do przecenienia jest fakt, że muzyka i muzykowanie daje wiele okazji do kształtowania uwagi i pamięci dziecka. Poza tym doświadczeni nauczyciele muzyki twierdzą, że niespożyta energia dziecka z ADHD ukierunkowana na naukę gry na instrumentach często daje niesamowite efekty.

- To bardzo uzdolnieni uczniowie, osiągają niezwykłe efekty - twierdzi jeden z warszawskich nauczycieli muzyki.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie