Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gra na instrumencie, a rozwój dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Owczarek

Zdjęcia: Dreamstime

Lekcje gry na instrumencie pomagają ćwiczyć koncentrację, rozwijają zdolności dziecka, są też jedną z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD.

Podobnego zdania są specjaliści. W ich opinii gra na instrumencie wyrabia umiejętność koncentracji i skupienia. Muzyczny porządek wpływa na rozwój logicznego myślenia. Poprzez muzykę dzieci poznają też matematykę. Podczas nauki muzyki najpierw instynktownie , a następnie świadomie dodają i odejmują. Nauka nut sprzyja poznawaniu ułamków. Natomiast kojarzenie znaku z dźwiękiem wpływa na umiejętność czytania, a rozwój słuchu jest podstawą szybkiego opanowania języków obcych.

- Muzykowanie rozwija zdolności dziecka, poszerza możliwości i horyzonty myślenia - mówi Szymon Mrożek, nauczyciel muzyki z Częstochowy z przeszło dwudziestoletnim stażem. - W krajach wysokorozwiniętych jest stosowane jako środek wychowawczy. Jest też po prostu sensownym wykorzystaniem wolnego czasu. Regularne ćwiczenie wymaga pokaźnej energii i uczy dziecko koncentrować się na określonym celu.

Gra na instrumencie - harmonijny mózg

Lekcje gry na instrumencie to nie tylko początek drogi dla małego muzycznego geniusza, to też jedna z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD. Amerykańskie badania wykazały, że dysleksja to wynik braku połączeń między dwiema półkulami mózgowymi. Można je odtworzyć poprzez wibracje, które masują centralny ośrodek mózgu. Takie wibracje powstają podczas systematycznych ćwiczeń gry na instrumencie. Zdaniem fachowców, wystarczy zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie, by zsynchronizować działanie obu półkul.

Gra na instrumencie zamiast zajęć wyrównawczych?

- Tradycyjnie dzieci z problemami z czytaniem trafiają na zajęcia wyrównawcze, gdzie spędzają wiele czasu na ćwiczeniu tych umiejętności w poczuciu, że coś z nimi jest nie tak - mówią doświadczeni nauczyciele muzyki. - Zdecydowanie skuteczniejszą metodą są lekcje gry na instrumencie, dzięki którym problem po pewnym czasie znika sam. A dodatkowo dzieci czują się wyróżnione tym, że mają dodatkową umiejętność, której rówieśnicy nie posiadają.

W przypadku ADHD nie do przecenienia jest fakt, że muzyka i muzykowanie daje wiele okazji do kształtowania uwagi i pamięci dziecka. Poza tym doświadczeni nauczyciele muzyki twierdzą, że niespożyta energia dziecka z ADHD ukierunkowana na naukę gry na instrumentach często daje niesamowite efekty.

- To bardzo uzdolnieni uczniowie, osiągają niezwykłe efekty - twierdzi jeden z warszawskich nauczycieli muzyki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie