Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gra na instrumencie, a rozwój dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Owczarek

Zdjęcia: Dreamstime

Lekcje gry na instrumencie pomagają ćwiczyć koncentrację, rozwijają zdolności dziecka, są też jedną z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD.

Podobnego zdania są specjaliści. W ich opinii gra na instrumencie wyrabia umiejętność koncentracji i skupienia. Muzyczny porządek wpływa na rozwój logicznego myślenia. Poprzez muzykę dzieci poznają też matematykę. Podczas nauki muzyki najpierw instynktownie , a następnie świadomie dodają i odejmują. Nauka nut sprzyja poznawaniu ułamków. Natomiast kojarzenie znaku z dźwiękiem wpływa na umiejętność czytania, a rozwój słuchu jest podstawą szybkiego opanowania języków obcych.

- Muzykowanie rozwija zdolności dziecka, poszerza możliwości i horyzonty myślenia - mówi Szymon Mrożek, nauczyciel muzyki z Częstochowy z przeszło dwudziestoletnim stażem. - W krajach wysokorozwiniętych jest stosowane jako środek wychowawczy. Jest też po prostu sensownym wykorzystaniem wolnego czasu. Regularne ćwiczenie wymaga pokaźnej energii i uczy dziecko koncentrować się na określonym celu.

Gra na instrumencie - harmonijny mózg

Lekcje gry na instrumencie to nie tylko początek drogi dla małego muzycznego geniusza, to też jedna z bardzo efektywnych metod pracy z takimi niedoborami, jak dysleksja czy ADHD. Amerykańskie badania wykazały, że dysleksja to wynik braku połączeń między dwiema półkulami mózgowymi. Można je odtworzyć poprzez wibracje, które masują centralny ośrodek mózgu. Takie wibracje powstają podczas systematycznych ćwiczeń gry na instrumencie. Zdaniem fachowców, wystarczy zaledwie dziesięć minut ćwiczeń dziennie, by zsynchronizować działanie obu półkul.

Gra na instrumencie zamiast zajęć wyrównawczych?

- Tradycyjnie dzieci z problemami z czytaniem trafiają na zajęcia wyrównawcze, gdzie spędzają wiele czasu na ćwiczeniu tych umiejętności w poczuciu, że coś z nimi jest nie tak - mówią doświadczeni nauczyciele muzyki. - Zdecydowanie skuteczniejszą metodą są lekcje gry na instrumencie, dzięki którym problem po pewnym czasie znika sam. A dodatkowo dzieci czują się wyróżnione tym, że mają dodatkową umiejętność, której rówieśnicy nie posiadają.

W przypadku ADHD nie do przecenienia jest fakt, że muzyka i muzykowanie daje wiele okazji do kształtowania uwagi i pamięci dziecka. Poza tym doświadczeni nauczyciele muzyki twierdzą, że niespożyta energia dziecka z ADHD ukierunkowana na naukę gry na instrumentach często daje niesamowite efekty.

- To bardzo uzdolnieni uczniowie, osiągają niezwykłe efekty - twierdzi jeden z warszawskich nauczycieli muzyki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

DZIECKO W PODRÓŻY. Nawilżane chusteczki Kindii Pure w małym, wygodnym opakowaniu

Pierwsze podróże

Nareszcie możemy cieszyć się pełnią lata. Wakacyjne wyjazdy to dla dziecka ... Czytaj dalej
Nowy wózek Thule dla miejskich odkrywców

Podróże i wyprawy

Nowość Thule ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie