Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Małe muzykowanie - jak rozwijać talent muzyczny?

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Owczarek

Zdjęcia: Dreamstime

Dzięki nauce gry na instrumentach dziecko rozwija nie tylko wrażliwość muzyczną - kształci słuch, wzrok i logiczne myślenie, ale także dojrzewa emocjonalnie. Dlatego warto czujnie obserwować swoją pociechę, by w porę odkryć i kształtować talent muzyczny. Jeśli będziemy wspierać jego rozwój, muzyka może stać się pomysłem na resztę życia.

Ania Rychnowska, manager w jednej z warszawskich korporacji, anglistka z wykształcenia, nie wyobraża sobie, by jej dzieci od najmłodszych lat nie miały kontaktu z muzyką. Jej starszy synek, trzyletni Irek, już wykazuje zainteresowanie instrumentami muzycznymi. Na razie chodzi z rodzicami do filharmonii na koncerty dla dzieci. Po koncercie może obejrzeć z bliska instrument, a nawet go wypróbować. Mama z przyjemnością patrzy na radość i autentyczne zainteresowanie, które wykazuje jej syn.

- Jako dziecko sama uczyłam się gry na pianinie - opowiada. - Niejednokrotnie czułam się zniechęcona wielogodzinnymi ćwiczeniami. Wytrwałam tylko dzięki zachętom mamy.

Nie zostałam wybitną pianistką, ale pozostała we mnie miłość do muzyki. Wielogodzinne ćwiczenia nauczyły mnie z pewnością wewnętrznej dyscypliny. Jestem przekonana, że dzięki temu muzycznemu treningowi rozwinęły się moje zdolności językowe. Nauka języków obcych przychodzi mi naprawdę łatwo. Studia językoznawcze były dla mnie przyjemnością. Dlatego czujnie przyglądam się swoim dzieciom. Chcę zadbać o ich rozwój muzyczny.

Wrażliwość i talent muzyczny

Już najmłodsze dzieci chętnie biorą udział w zajęciach muzycznych. Zdaniem nauczycieli wychowania przedszkolnego, zajęcia muzyczne dają wiele radości i gotowości do nawiązania kontaktu. Dzięki muzyce maluchy chętniej współdziałają i stają się wrażliwsze.

Żeby opanować naukę instrumentu, ważnym elementem jest także pasja i zapał, którą wyzwala muzyka. Natomiast konsekwencja kształtuje charakter dziecka.

Jak odkryć talent muzyczny u dziecka?

Najłatwiej odkryć talent do muzyki w rodzinie muzycznej. Tam muzyka towarzyszy dziecku od narodzin i pojawia się wiele okazji do rozwijania jego naturalnych tendencji.

Przykładem może być choćby Igor Falecki, obecnie jedenastoletni perkusista z Trójmiasta, który już w wieku czterech lat zadebiutował na YouTube, a jego występ stał się międzynarodowym hitem. Film z jego nagraniem pojawił się nawet w programie "Good Morning America". Zarówno rodzicom, jak i starszej siostrze w życiu towarzyszy muzyka. Mama śpiewa, tata gra, a jednak pasji, którą miał Igor, nie trzeba było specjalnie podsycać. Sam chętnie ćwiczył przy każdej okazji. Rodzicom pozostało tylko nie przeszkadzać i wspierać talent muzyczny syna.

Poszukiwanie uzdolnień dziecka rodzice powinni zacząć od rozpoznania jego predyspozycji. Należy zwrócić uwagę, jak reaguje, gdy zaczyna grać muzyka. Bardzo często przyszły muzyk staje się wtedy spokojniejszy. Może także nawet jako bardzo młody człowiek dokładnie wiedzieć, jaki typ muzyki mu się podoba, a jaki nie.

Naszą uwagę powinniśmy zwrócić na fakt, że dziecko silnie przeżywa muzykę. Ma silny głos, lubi śpiewać i ruszać się w rytm muzyki, żywo reaguje na zasłyszane dźwięki - to są wskazówki, że warto rozważyć muzyczną edukację. Dziecko obdarzone talentem muzycznym ma dobry słuch i wyczucie rytmu. Wymyśla nowe melodie, chętnie słucha muzyki, wykazuje zainteresowanie graniem na różnych instrumentach.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie