Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Małe muzykowanie - jak rozwijać talent muzyczny?

Rozwój i edukacja

Tekst: Ewa Owczarek

Zdjęcia: Dreamstime

Dzięki nauce gry na instrumentach dziecko rozwija nie tylko wrażliwość muzyczną - kształci słuch, wzrok i logiczne myślenie, ale także dojrzewa emocjonalnie. Dlatego warto czujnie obserwować swoją pociechę, by w porę odkryć i kształtować talent muzyczny. Jeśli będziemy wspierać jego rozwój, muzyka może stać się pomysłem na resztę życia.

Ania Rychnowska, manager w jednej z warszawskich korporacji, anglistka z wykształcenia, nie wyobraża sobie, by jej dzieci od najmłodszych lat nie miały kontaktu z muzyką. Jej starszy synek, trzyletni Irek, już wykazuje zainteresowanie instrumentami muzycznymi. Na razie chodzi z rodzicami do filharmonii na koncerty dla dzieci. Po koncercie może obejrzeć z bliska instrument, a nawet go wypróbować. Mama z przyjemnością patrzy na radość i autentyczne zainteresowanie, które wykazuje jej syn.

- Jako dziecko sama uczyłam się gry na pianinie - opowiada. - Niejednokrotnie czułam się zniechęcona wielogodzinnymi ćwiczeniami. Wytrwałam tylko dzięki zachętom mamy.

Nie zostałam wybitną pianistką, ale pozostała we mnie miłość do muzyki. Wielogodzinne ćwiczenia nauczyły mnie z pewnością wewnętrznej dyscypliny. Jestem przekonana, że dzięki temu muzycznemu treningowi rozwinęły się moje zdolności językowe. Nauka języków obcych przychodzi mi naprawdę łatwo. Studia językoznawcze były dla mnie przyjemnością. Dlatego czujnie przyglądam się swoim dzieciom. Chcę zadbać o ich rozwój muzyczny.

Wrażliwość i talent muzyczny

Już najmłodsze dzieci chętnie biorą udział w zajęciach muzycznych. Zdaniem nauczycieli wychowania przedszkolnego, zajęcia muzyczne dają wiele radości i gotowości do nawiązania kontaktu. Dzięki muzyce maluchy chętniej współdziałają i stają się wrażliwsze.

Żeby opanować naukę instrumentu, ważnym elementem jest także pasja i zapał, którą wyzwala muzyka. Natomiast konsekwencja kształtuje charakter dziecka.

Jak odkryć talent muzyczny u dziecka?

Najłatwiej odkryć talent do muzyki w rodzinie muzycznej. Tam muzyka towarzyszy dziecku od narodzin i pojawia się wiele okazji do rozwijania jego naturalnych tendencji.

Przykładem może być choćby Igor Falecki, obecnie jedenastoletni perkusista z Trójmiasta, który już w wieku czterech lat zadebiutował na YouTube, a jego występ stał się międzynarodowym hitem. Film z jego nagraniem pojawił się nawet w programie "Good Morning America". Zarówno rodzicom, jak i starszej siostrze w życiu towarzyszy muzyka. Mama śpiewa, tata gra, a jednak pasji, którą miał Igor, nie trzeba było specjalnie podsycać. Sam chętnie ćwiczył przy każdej okazji. Rodzicom pozostało tylko nie przeszkadzać i wspierać talent muzyczny syna.

Poszukiwanie uzdolnień dziecka rodzice powinni zacząć od rozpoznania jego predyspozycji. Należy zwrócić uwagę, jak reaguje, gdy zaczyna grać muzyka. Bardzo często przyszły muzyk staje się wtedy spokojniejszy. Może także nawet jako bardzo młody człowiek dokładnie wiedzieć, jaki typ muzyki mu się podoba, a jaki nie.

Naszą uwagę powinniśmy zwrócić na fakt, że dziecko silnie przeżywa muzykę. Ma silny głos, lubi śpiewać i ruszać się w rytm muzyki, żywo reaguje na zasłyszane dźwięki - to są wskazówki, że warto rozważyć muzyczną edukację. Dziecko obdarzone talentem muzycznym ma dobry słuch i wyczucie rytmu. Wymyśla nowe melodie, chętnie słucha muzyki, wykazuje zainteresowanie graniem na różnych instrumentach.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie