Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Nauka gry na instrumencie

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Gardzina-Kubała

Zdjęcia: Dreamstime

Wielu rodziców, słysząc o edukacyjnych i rozwijających walorach muzykowania, zapisuje swoje dzieci na naukę gry na instrumencie lub wysyła je do szkoły muzycznej.

Dla dziecka w wieku szkolnym wiąże się to z wyzwaniami, o których po latach opowiadają wykształceni już wirtuozi. Jakub Jakowicz, wychowany w rodzinie skrzypków, do pewnego wieku był przekonany, że we wszystkich domach, tak jak u niego, dzieci i rodzice ćwiczą grę na skrzypcach, a Jan Drzewiecki wyznał ostatnio, że przyjemność z grania na fortepianie poczuł dopiero jako dorosły wykonawca...

Nauka gry na instrumencie - pierwsze kroki

Gdy fachowcy zauważą prawdziwy talent u dziecka, wydaje się, że to może być wybór na całe życie - zawód, kariera... Takiemu zawodowego podejściu do muzyki trzeba jednak sporo poświęcić - rodzice, a przede wszystkim dziecko, muszą mieć tego świadomość.

W początkowym okresie nauki gry na instrumencie warto ocenić, czy dziecko dzięki temu przezwycięża trudności wieku dziecięcego i rozwija osobowość (np. radzi sobie ze stresem, tremą, regularnością zajęć i systematycznością), czy też problemy te narastają. Oczywiście trudno czasem odróżnić przejściowe bunty (zwłaszcza, gdy na dworze piękna pogoda, a koledzy grają w piłkę) od głębszych przyczyn niechęci do ćwiczeń i nauki gry, warto je więc dokładnie obserwować.

Wybór właściwej drogi

Są dwa sposoby prowadzenia nauki gry na instrumencie. Pierwsza to zapisanie dziecka do szkoły muzycznej, która kompetentnie, w sposób zinstytucjonalizowany pokieruje jego muzycznym wykształceniem, nie tylko praktycznym (gra), ale i teoretycznym (wiedza o muzyce, harmonia itd.). Drugi to lekcje prywatne u nauczyciela, najczęściej aktywnego lub emerytowanego artysty. Ta droga wymaga od ucznia i rodziców większego zaangażowania, samodzielności i dyscypliny, bo kontakt z nauczycielem jest rzadszy, a więcej pracy trzeba wykonać samemu w domu.

Z drugiej strony taka współpraca daje często znakomite efekty, nauczyciel poświęca swój czas w ramach konkretnych spotkań tylko jednemu uczniowi, atmosfera pracy bywa bardziej twórcza i intymna niż w szkole, odpada też problem akceptacji w grupie szkolnej (lub nowej szkole, jeśli dziecko zaczyna naukę instrumentu i w związku z tym zmienia szkołę) i rywalizacji. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy obu opcji i wybrać najlepszą dla dziecka. Zależy to oczywiście także od możliwości finansowych, dostępności edukacji muzycznej w naszej miejscowości itd...

Korzyści z nauki gry na instrumencie

Pamiętajmy, że nawet bardzo zawodowe podejście do nauki gry na instrumencie i stwierdzony talent naszego dziecka nie gwarantuje ani sukcesu na polu artystycznym, ani świadomego wyboru tego zawodu przez dziecko w wieku późniejszym. Aby osiągnąć dobre rezultaty gry na niektórych, trudnych technicznie instrumentach, jak np. skrzypce, trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Ten dziecięcy trening może dziecko wciągnąć i spowodować, że pokocha muzykę, ale może też do muzyki zrazić.

Nigdy jednak nie będzie to czas stracony. Wielu artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki, zwłaszcza aktorów i śpiewaków, wspomina, że w dzieciństwie otrzymali wykształcenie muzyczne lub taneczne i że bardzo przydało im się to w późniejszej, dorosłej już karierze. Nauka muzyki wzbogaca, rozwija, a także dyscyplinuje. Osobom, które nauczyły się tego w dzieciństwie, łatwiej potem osiągać wyznaczone cele.

Zabawa muzyką

Nie musimy jednak traktować muzyki w życiu naszego dziecka bardzo poważnie. Niech będzie to hobby, okazja do poznania nowych osób, zawierania nowych przyjaźni. Nauka gry np. na instrumentach elektronicznych może z powodzeniem zastąpić każde inne kółko zainteresowań. Zapewnia jednocześnie dobrą zabawę, zajęcia w grupie, ćwiczenia, występy solowe i grupowe, a zdobytymi umiejętnościami małe dzieci chętnie chwalą się na uroczystościach szkolnych i rodzinnych. Nie jest wykluczone, że taka zabawa muzyką stanie się wstępem do głębszego zainteresowania i podjęcia nauki gry na instrumencie w późniejszym wieku, pod warunkiem, że będzie to instrument, który na to pozwala (np. gitara czy perkusja) albo śpiew.

W wielu szkołach i domach kultury działają chóry dziecięce i młodzieżowe, które są znakomitym dopełnieniem edukacji muzycznej, a udział w nich może stać się pasją na całe życie. Nie należy zapominać o chórach przykościelnych, które często są prowadzone w bardzo kompetentny sposób i pozwalają na naukę muzyki, a nawet występy poza miejscem zamieszkania, udział w koncertach i przeglądach.

We wszystkich formach muzycznej aktywności powinniśmy dziecko wspierać i zachęcać, uważając jednak, aby nauka nie zmieniła się wyłącznie w przymus, gdy nasza pociecha znudzi się, zmęczy lub straci serce do gry czy śpiewu.

Jeśli ma być to tylko hobby - musi przede wszystkim sprawiać przyjemność, ale też spełniać rolę edukacyjną i wychowawczą: uczyć samodzielności i systematyczności. Jeśli zaś widzimy, że mamy w domu prawdziwy talent - małego profesjonalistę - potrzeba dużo wsparcia, pomocy i taktu, aby dziecko z radością i odpowiedzialnością rozwijało swoje zdolności i umiejętności.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie