Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Nauka gry na instrumencie

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Gardzina-Kubała

Zdjęcia: Dreamstime

Wielu rodziców, słysząc o edukacyjnych i rozwijających walorach muzykowania, zapisuje swoje dzieci na naukę gry na instrumencie lub wysyła je do szkoły muzycznej.

Dla dziecka w wieku szkolnym wiąże się to z wyzwaniami, o których po latach opowiadają wykształceni już wirtuozi. Jakub Jakowicz, wychowany w rodzinie skrzypków, do pewnego wieku był przekonany, że we wszystkich domach, tak jak u niego, dzieci i rodzice ćwiczą grę na skrzypcach, a Jan Drzewiecki wyznał ostatnio, że przyjemność z grania na fortepianie poczuł dopiero jako dorosły wykonawca...

Nauka gry na instrumencie - pierwsze kroki

Gdy fachowcy zauważą prawdziwy talent u dziecka, wydaje się, że to może być wybór na całe życie - zawód, kariera... Takiemu zawodowego podejściu do muzyki trzeba jednak sporo poświęcić - rodzice, a przede wszystkim dziecko, muszą mieć tego świadomość.

W początkowym okresie nauki gry na instrumencie warto ocenić, czy dziecko dzięki temu przezwycięża trudności wieku dziecięcego i rozwija osobowość (np. radzi sobie ze stresem, tremą, regularnością zajęć i systematycznością), czy też problemy te narastają. Oczywiście trudno czasem odróżnić przejściowe bunty (zwłaszcza, gdy na dworze piękna pogoda, a koledzy grają w piłkę) od głębszych przyczyn niechęci do ćwiczeń i nauki gry, warto je więc dokładnie obserwować.

Wybór właściwej drogi

Są dwa sposoby prowadzenia nauki gry na instrumencie. Pierwsza to zapisanie dziecka do szkoły muzycznej, która kompetentnie, w sposób zinstytucjonalizowany pokieruje jego muzycznym wykształceniem, nie tylko praktycznym (gra), ale i teoretycznym (wiedza o muzyce, harmonia itd.). Drugi to lekcje prywatne u nauczyciela, najczęściej aktywnego lub emerytowanego artysty. Ta droga wymaga od ucznia i rodziców większego zaangażowania, samodzielności i dyscypliny, bo kontakt z nauczycielem jest rzadszy, a więcej pracy trzeba wykonać samemu w domu.

Z drugiej strony taka współpraca daje często znakomite efekty, nauczyciel poświęca swój czas w ramach konkretnych spotkań tylko jednemu uczniowi, atmosfera pracy bywa bardziej twórcza i intymna niż w szkole, odpada też problem akceptacji w grupie szkolnej (lub nowej szkole, jeśli dziecko zaczyna naukę instrumentu i w związku z tym zmienia szkołę) i rywalizacji. Warto rozważyć wszystkie plusy i minusy obu opcji i wybrać najlepszą dla dziecka. Zależy to oczywiście także od możliwości finansowych, dostępności edukacji muzycznej w naszej miejscowości itd...

Korzyści z nauki gry na instrumencie

Pamiętajmy, że nawet bardzo zawodowe podejście do nauki gry na instrumencie i stwierdzony talent naszego dziecka nie gwarantuje ani sukcesu na polu artystycznym, ani świadomego wyboru tego zawodu przez dziecko w wieku późniejszym. Aby osiągnąć dobre rezultaty gry na niektórych, trudnych technicznie instrumentach, jak np. skrzypce, trzeba się uczyć od najmłodszych lat. Ten dziecięcy trening może dziecko wciągnąć i spowodować, że pokocha muzykę, ale może też do muzyki zrazić.

Nigdy jednak nie będzie to czas stracony. Wielu artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki, zwłaszcza aktorów i śpiewaków, wspomina, że w dzieciństwie otrzymali wykształcenie muzyczne lub taneczne i że bardzo przydało im się to w późniejszej, dorosłej już karierze. Nauka muzyki wzbogaca, rozwija, a także dyscyplinuje. Osobom, które nauczyły się tego w dzieciństwie, łatwiej potem osiągać wyznaczone cele.

Zabawa muzyką

Nie musimy jednak traktować muzyki w życiu naszego dziecka bardzo poważnie. Niech będzie to hobby, okazja do poznania nowych osób, zawierania nowych przyjaźni. Nauka gry np. na instrumentach elektronicznych może z powodzeniem zastąpić każde inne kółko zainteresowań. Zapewnia jednocześnie dobrą zabawę, zajęcia w grupie, ćwiczenia, występy solowe i grupowe, a zdobytymi umiejętnościami małe dzieci chętnie chwalą się na uroczystościach szkolnych i rodzinnych. Nie jest wykluczone, że taka zabawa muzyką stanie się wstępem do głębszego zainteresowania i podjęcia nauki gry na instrumencie w późniejszym wieku, pod warunkiem, że będzie to instrument, który na to pozwala (np. gitara czy perkusja) albo śpiew.

W wielu szkołach i domach kultury działają chóry dziecięce i młodzieżowe, które są znakomitym dopełnieniem edukacji muzycznej, a udział w nich może stać się pasją na całe życie. Nie należy zapominać o chórach przykościelnych, które często są prowadzone w bardzo kompetentny sposób i pozwalają na naukę muzyki, a nawet występy poza miejscem zamieszkania, udział w koncertach i przeglądach.

We wszystkich formach muzycznej aktywności powinniśmy dziecko wspierać i zachęcać, uważając jednak, aby nauka nie zmieniła się wyłącznie w przymus, gdy nasza pociecha znudzi się, zmęczy lub straci serce do gry czy śpiewu.

Jeśli ma być to tylko hobby - musi przede wszystkim sprawiać przyjemność, ale też spełniać rolę edukacyjną i wychowawczą: uczyć samodzielności i systematyczności. Jeśli zaś widzimy, że mamy w domu prawdziwy talent - małego profesjonalistę - potrzeba dużo wsparcia, pomocy i taktu, aby dziecko z radością i odpowiedzialnością rozwijało swoje zdolności i umiejętności.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie