Elektronika wkroczyła do każdej dziedziny naszego życia, od domowych urządzeń poprzez komunikację, aż po rozrywkę. Telefony komórkowe, iPody, aparaty fotograficzne, tablety... wszystko to, co dla nas było domeną literatury science-fiction, dziś realizuje się na naszych oczach i stanowi integralną część otaczającej rzeczywistości. Rzeczą naturalną jest, że dzieci bardzo chętnie sięgają po elektroniczne gadżety, które są dla nich niezwykle kuszące. Warto jednak ustalić (i egzekwować!) racjonalne zasady korzystania z nich.
Pierwsze kontakty
Często jesteśmy zaskoczeni umiejętnościami i wiedzą dzieci na temat nowoczesnych technologii. Dużym zainteresowaniem cieszył się krążący w internecie film, który pokazywał malucha przeglądającego książkę i jakże zaskoczonego, że grafiki nie działają jak w iPadzie. Nadal jednak nie wiadomo w pełni, jak nowinki technologiczne wpływają na umysł i rozwój dziecka.
Pytanie, kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie młodego człowieka w świat nowoczesnej cybernetyki, pozostaje otwarte. Wiele osób uważa zresztą, że świat ten sam wprasza się do życia naszych pociech. Rolą rodziców pozostaje czuwanie nad bezpieczeństwem małego użytkownika.
Korzystanie z głową
W odkrywaniu potencjału nowych technologii pomagamy my, dorośli, dbając, by do dzieci trafiały odpowiednie dla nich treści. Elektroniczne gadżety mogą być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości. Nieumiejętnie używane, bywają jednak przyczyną wielu problemów. Należy zatem zadbać o to, aby nie stały się jedynym punktem zainteresowań dziecka.
|
Multimedialna rozrywka
Gry wideo czy niezwykle popularne w ostatnich czasach kinecty to bez wątpienia ciekawa i niezwykle atrakcyjna dla dzieci forma spędzania czasu. Szczególny hitem okazał się kinect (przystawka do popularnej konsoli Xbox360), który łączy aktywność fizyczną z pasjonującą rozrywką. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wszystkie ruchy gracza przeniesione są w wirtualny świat gier wideo. W ten sposób, widząc na ekranie piłkę, można ją kopnąć lub złapać za pomocą naturalnych ruchów. Gra polega na poruszaniu wyłącznie własnym ciałem.
Zabranianie dziecku kontaktu z taką formą zabawy jest raczej bezcelowe. Lepiej wprowadzić metody bezpiecznego użytkowania tego rodzaju gadżetów.
Zadanie dla rodziców:
- konfiguracja filtra rodzinnego, tak by ograniczyć dostęp do niestosownych zawartości
- rozsądne dozowanie kinectowej rozrywki, która może być genialnym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny.
Mądrze zaistnieć w sieci
Zasoby internetu można porównać do skarbca i do śmietnika zarazem. Można tam znaleźć wspaniałą, mądrą rozrywkę, wiedzę z różnych dziedzin, poznać ciekawych ludzi, ale też trafić na strony i osoby, które nie wniosą nic wartościowego, a wręcz mogą zaszkodzić.
Dlatego nie tylko należy czuwać nad tym, ile czasu młody użytkownik spędza w internecie, ale też kontrolować, jakie treści znajdują się na odwiedzanych przez niego stronach. Warto zainstalować specjalny program filtrujący i blokujący dostęp do stron, których dziecko nie powinno odwiedzać.
Przede wszystkim jednak konieczna jest rozmowa na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie. Należy wpoić dziecku zasadę ograniczonego zaufania wobec znajomych z sieci, nauczyć je chronienia swojej prywatności na forach czy w serwisach społecznościowych i uczulić na wszystko, co może w nim wzbudzić niepokój lub dyskomfort.
Ważne dla rodzicówWiele informacji na temat bezpieczeństwa w sieci można znaleźć na stronie Fundacji Dzieci Niczyje: www.dzieckowsieci.pl. Jej twórcy prowadzą liczne kampanie i akcje informacyjne, a także platformę e-learningową, na której zarówno rodzic, jak i młody internauta dowie się, jak mądrze korzystać z mediów elektronicznych. Ciekawym projektem jest Helpline, adresowany do dzieci, które zetknęły się z internetowymi zagrożeniami. Warto też zwrócić uwagę na program "sieciaki.pl". Witryna działa na zasadzie serwisu społecznościowego i promuje modę na bezpieczne zachowania w sieci. Dzięki temu, że strona edukuje poprzez zabawę, dzieci bardzo ją lubią! |
Technologiczny savoir-vivre
Każdy elektroniczny gadżet może być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości, ale nieumiejętne jego używanie niejednokrotnie staje się przyczyną poważnych problemów. Czym będzie to dla naszych dzieci, zależy w dużej mierze od nas. A oto kilka cennych wskazówek, jak poruszać się w tym świecie bezpiecznie:
- Nie ustawiaj telewizora czy komputera w pokoju dziecka. Nie powinno ono spędzać przed ekranem więcej niż kilkadziesiąt minut...
- Zabawa w nieodpowiednie dla wieku gry działa destrukcyjnie na rozwijającą się psychikę. To zastrzeżenie dotyczy także niekontrolowanego dostępu do internetu.
- Zaproponuj gry czy aplikacje, które wnoszą coś wartościowego. Ciekawa narracja może prowokować do dyskusji na temat fundamentalnych wartości, tego, co jest dobre, a co złe. Zasada "uczyć bawiąc" sprawdzi się także w tym przypadku!
- Zadbaj, by do dziecka trafiały treści odpowiednie do jego wieku i rozwoju.
- Podczas posiłków wszystkie elektroniczne media powinny być wyłączone.