Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gadżety w życiu dzieci - telefony, tablety, xbox i inne

Rozwój i edukacja

Tekst: Artur Szuba

Zdjęcia: Dreamstime

Świat nowoczesnych technologii kusi młodych ludzi mnóstwem atrakcji. Rolą odpowiedzialnego rodzica jest wprowadzenie do niego dzieci w odpowiednim momencie i w bezpieczny sposób.

Elektronika wkroczyła do każdej dziedziny naszego życia, od domowych urządzeń poprzez komunikację, aż po rozrywkę. Telefony komórkowe, iPody, aparaty fotograficzne, tablety... wszystko to, co dla nas było domeną literatury science-fiction, dziś realizuje się na naszych oczach i stanowi integralną część otaczającej rzeczywistości. Rzeczą naturalną jest, że dzieci bardzo chętnie sięgają po elektroniczne gadżety, które są dla nich niezwykle kuszące. Warto jednak ustalić (i egzekwować!) racjonalne zasady korzystania z nich.

Pierwsze kontakty

Często jesteśmy zaskoczeni umiejętnościami i wiedzą dzieci na temat nowoczesnych technologii. Dużym zainteresowaniem cieszył się krążący w internecie film, który pokazywał malucha przeglądającego książkę i jakże zaskoczonego, że grafiki nie działają jak w iPadzie. Nadal jednak nie wiadomo w pełni, jak nowinki technologiczne wpływają na umysł i rozwój dziecka.

Pytanie, kiedy jest najlepszy moment na wprowadzenie młodego człowieka w świat nowoczesnej cybernetyki, pozostaje otwarte. Wiele osób uważa zresztą, że świat ten sam wprasza się do życia naszych pociech. Rolą rodziców pozostaje czuwanie nad bezpieczeństwem małego użytkownika.

Korzystanie z głową

W odkrywaniu potencjału nowych technologii pomagamy my, dorośli, dbając, by do dzieci trafiały odpowiednie dla nich treści. Elektroniczne gadżety mogą być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości. Nieumiejętnie używane, bywają jednak przyczyną wielu problemów. Należy zatem zadbać o to, aby nie stały się jedynym punktem zainteresowań dziecka.

 • Wybieraj mądrze: stosownie do wieku, potrzeb, predyspozycji psychicznych i cech młodego człowieka.
 • Dozuj je z umiarem i pełną świadomością korzyści, które płyną z dostępu do nich, ale nie zapominaj o zagrożeniach.
 • Skup się na konkretach - pokaż, jak łatwo mogą pomóc np. w nauce planowania czasu (kalendarze), czy też ułatwić utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami (komunikatory).
 • Zaprezentuj dziecku, w jaki sposób zdobycze technologii mogą rozwijać zainteresowania i pasje (gry w szachy) lub inspirować do wyboru zawodu.

Multimedialna rozrywka

Gry wideo czy niezwykle popularne w ostatnich czasach kinecty to bez wątpienia ciekawa i niezwykle atrakcyjna dla dzieci forma spędzania czasu. Szczególny hitem okazał się kinect (przystawka do popularnej konsoli Xbox360), który łączy aktywność fizyczną z pasjonującą rozrywką. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wszystkie ruchy gracza przeniesione są w wirtualny świat gier wideo. W ten sposób, widząc na ekranie piłkę, można ją kopnąć lub złapać za pomocą naturalnych ruchów. Gra polega na poruszaniu wyłącznie własnym ciałem.

Zabranianie dziecku kontaktu z taką formą zabawy jest raczej bezcelowe. Lepiej wprowadzić metody bezpiecznego użytkowania tego rodzaju gadżetów.

Zadanie dla rodziców:

 • konfiguracja filtra rodzinnego, tak by ograniczyć dostęp do niestosownych zawartości
 • rozsądne dozowanie kinectowej rozrywki, która może być genialnym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny.

Mądrze zaistnieć w sieci

Zasoby internetu można porównać do skarbca i do śmietnika zarazem. Można tam znaleźć wspaniałą, mądrą rozrywkę, wiedzę z różnych dziedzin, poznać ciekawych ludzi, ale też trafić na strony i osoby, które nie wniosą nic wartościowego, a wręcz mogą zaszkodzić.

Dlatego nie tylko należy czuwać nad tym, ile czasu młody użytkownik spędza w internecie, ale też kontrolować, jakie treści znajdują się na odwiedzanych przez niego stronach. Warto zainstalować specjalny program filtrujący i blokujący dostęp do stron, których dziecko nie powinno odwiedzać.

Przede wszystkim jednak konieczna jest rozmowa na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie. Należy wpoić dziecku zasadę ograniczonego zaufania wobec znajomych z sieci, nauczyć je chronienia swojej prywatności na forach czy w serwisach społecznościowych i uczulić na wszystko, co może w nim wzbudzić niepokój lub dyskomfort.

Ważne dla rodziców

Wiele informacji na temat bezpieczeństwa w sieci można znaleźć na stronie Fundacji Dzieci Niczyje: www.dzieckowsieci.pl. Jej twórcy prowadzą liczne kampanie i akcje informacyjne, a także platformę e-learningową, na której zarówno rodzic, jak i młody internauta dowie się, jak mądrze korzystać z mediów elektronicznych. Ciekawym projektem jest Helpline, adresowany do dzieci, które zetknęły się z internetowymi zagrożeniami.

Warto też zwrócić uwagę na program "sieciaki.pl". Witryna działa na zasadzie serwisu społecznościowego i promuje modę na bezpieczne zachowania w sieci. Dzięki temu, że strona edukuje poprzez zabawę, dzieci bardzo ją lubią!

Technologiczny savoir-vivre

Każdy elektroniczny gadżet może być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości, ale nieumiejętne jego używanie niejednokrotnie staje się przyczyną poważnych problemów. Czym będzie to dla naszych dzieci, zależy w dużej mierze od nas. A oto kilka cennych wskazówek, jak poruszać się w tym świecie bezpiecznie:

 • Nie ustawiaj telewizora czy komputera w pokoju dziecka. Nie powinno ono spędzać przed ekranem więcej niż kilkadziesiąt minut...
 • Zabawa w nieodpowiednie dla wieku gry działa destrukcyjnie na rozwijającą się psychikę. To zastrzeżenie dotyczy także niekontrolowanego dostępu do internetu.
 • Zaproponuj gry czy aplikacje, które wnoszą coś wartościowego. Ciekawa narracja może prowokować do dyskusji na temat fundamentalnych wartości, tego, co jest dobre, a co złe. Zasada "uczyć bawiąc" sprawdzi się także w tym przypadku!
 • Zadbaj, by do dziecka trafiały treści odpowiednie do jego wieku i rozwoju.
 • Podczas posiłków wszystkie elektroniczne media powinny być wyłączone.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie