Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Edukacja muzyczna - postaw na rozwój dziecka

Rozwój i edukacja

Tekst: Krzysztof Inglik

Zdjęcia: Dreamstime

Edukacja muzyczna czyli lekcje śpiewu lub gry na instrumencie pozytywnie wpływa na zdolności, umiejętności i wyobraźnię dziecka. Można więc powiedzieć, że to inwestycja w jego wszechstronny rozwój.

Jakkolwiek pozornie z dwóch różnych kręgów, muzyka (piękno, emocje) oraz nauka (logika, rozsądek) coraz częściej klasyfikowane są jako należące do tego samego wszechświata. Do właściwego rozwoju człowieka potrzebne jest bowiem coś więcej niż "szkiełko i oko", któremu sprzeciwiał się już Mickiewicz, a które zdaje się leżeć w centrum zainteresowań współczesnych rodziców.

Edukacja muzyczna - dlaczego jest tak ważna

O dobroczynnym wpływie muzyki napisano wiele, choć tak naprawdę dokładne mechanizmy jej oddziaływania na człowieka nadal pozostają w sferze kolejnych naukowych teorii, domysłów i spekulacji. Przykładem może być słynny "Efekt Mozarta" - w eksperymencie Frances H. Rauscher, Gordona L. Shawa i Katherine N. Ky z 36 studentami wykazano, że słuchanie przez 10 minut muzyki słynnego kompozytora krótkotrwale podnosiło IQ uczestników o 8-9 punktów (w standardowych testach inteligencji Stanforda-Bineta).

W innym z eksperymentów (Frances H. Rauscher) badano małe dzieci (3-5 lat). Okazało się, że na przestrzeni kilku miesięcy lekcje śpiewu i gry na pianinie podwoiły ich zdolności w zakresie abstrakcyjnego myślenia i wyobraźni przestrzennej, czyli rozwinęły sferę używaną przez inżynierów, matematyków czy szachistów.

Badania zdają się potwierdzać, że kontakt z muzyką rozwija nasz mózg, aktywując różne jego rejony poprzez słuch, wzrok i dotyk. Jak twierdzi Norman M. Weinberger, profesor neurobiologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, systematyczny kontakt z muzyką ma pozytywny wpływ na umiejętności językowe, logiczne myślenie, kreatywność, emocjonalność, motorykę (koordynację, refleks), a nawet przystosowanie społeczne. Poprawiając szybkość uczenia się, muzyka może być właśnie tym czynnikiem, dzięki któremu wasze dziecko wybije się ponad przeciętność.

To wstyd, że edukacja muzyczna została praktycznie wyrugowana z polskich szkół. Zepchnięto ją na margines, serwując uczniom coś na kształt bliżej nieokreślonych zajęć plastyczno-muzycznych. Dlatego też tak bardzo ważną rolę odgrywają w tej sprawie rodzice. Oni zapewniają lepszą i ciekawszą przyszłość dziecku wprowadzając je w świat muzyki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie