Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki rodziców

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: Dreamstime

Obowiązki rodziców wobec dzieci są uwarunkowane prawnie, reguluje je kodeks rodzinny i opiekuńczy, choć oczywiście wielu ważnych zagadnień nie da się ująć w paragrafy.

Do podstawowych obowiązków rodziców należy zaspokajanie potrzeb dziecka (materialnych i duchowych) oraz utrzymywanie go do chwili, aż będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Najczęściej za ten moment uważa się zakończenie przez dziecka edukacji, warto jednak wiedzieć, że jeśli młody człowiek nie znajdzie pracy, która dostarczy mu środków do życia, obowiązkiem rodziców nadal będzie finansowe wspieranie go aż do tego momentu.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek utrzymywania ich przez rodziców nie jest ograniczony żadnymi normami czasowymi.

Rodzice mają też obowiązek dbać o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i zapewnić mu (oczywiście w miarę swoich możliwości) optymalne warunki do tego rozwoju. Obowiązkiem rodzica jest też wychowywanie dziecka, czuwanie nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem oraz zapewnienie mu wykształcenia.

Bardzo ważnym obowiązkiem rodziców z zakresu wychowania jest mądre, odpowiedzialne wychowywanie dziecka, poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu, nie zaniedbywanie go, kształtowanie jego systemu wartości, przekazywanie mu postawy szacunku dla innych ludzi i ich przekonań.

Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności obowiązkiem rodziców, którzy sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską, jest sprawowanie pieczy nad jego postępowaniem i kierowanie nim tak, żeby wskazać dziecku właściwą, życiową drogę. Wszelkie podejmowane przez rodziców działania powinny mieć na celu dobro małego człowieka i powinny odbywać się z poszanowaniem praw dziecka i jego godności.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie