Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki rodziców

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: Dreamstime

Obowiązki rodziców wobec dzieci są uwarunkowane prawnie, reguluje je kodeks rodzinny i opiekuńczy, choć oczywiście wielu ważnych zagadnień nie da się ująć w paragrafy.

Do podstawowych obowiązków rodziców należy zaspokajanie potrzeb dziecka (materialnych i duchowych) oraz utrzymywanie go do chwili, aż będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Najczęściej za ten moment uważa się zakończenie przez dziecka edukacji, warto jednak wiedzieć, że jeśli młody człowiek nie znajdzie pracy, która dostarczy mu środków do życia, obowiązkiem rodziców nadal będzie finansowe wspieranie go aż do tego momentu.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek utrzymywania ich przez rodziców nie jest ograniczony żadnymi normami czasowymi.

Rodzice mają też obowiązek dbać o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i zapewnić mu (oczywiście w miarę swoich możliwości) optymalne warunki do tego rozwoju. Obowiązkiem rodzica jest też wychowywanie dziecka, czuwanie nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem oraz zapewnienie mu wykształcenia.

Bardzo ważnym obowiązkiem rodziców z zakresu wychowania jest mądre, odpowiedzialne wychowywanie dziecka, poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu, nie zaniedbywanie go, kształtowanie jego systemu wartości, przekazywanie mu postawy szacunku dla innych ludzi i ich przekonań.

Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności obowiązkiem rodziców, którzy sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską, jest sprawowanie pieczy nad jego postępowaniem i kierowanie nim tak, żeby wskazać dziecku właściwą, życiową drogę. Wszelkie podejmowane przez rodziców działania powinny mieć na celu dobro małego człowieka i powinny odbywać się z poszanowaniem praw dziecka i jego godności.

Pozostałe porady

Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej
Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Biegaj z wózkiem!

Podróże i wyprawy

Pojawienie się na świecie dziecka, jak wielu uważa, wywraca rodzicom świat ... Czytaj dalej
Bolesne mleczaki – pomóż dziecku przetrwać ząbkowanie

Zdrowie i odżywianie

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie