Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki rodziców

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: Dreamstime

Obowiązki rodziców wobec dzieci są uwarunkowane prawnie, reguluje je kodeks rodzinny i opiekuńczy, choć oczywiście wielu ważnych zagadnień nie da się ująć w paragrafy.

Do podstawowych obowiązków rodziców należy zaspokajanie potrzeb dziecka (materialnych i duchowych) oraz utrzymywanie go do chwili, aż będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Najczęściej za ten moment uważa się zakończenie przez dziecka edukacji, warto jednak wiedzieć, że jeśli młody człowiek nie znajdzie pracy, która dostarczy mu środków do życia, obowiązkiem rodziców nadal będzie finansowe wspieranie go aż do tego momentu.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek utrzymywania ich przez rodziców nie jest ograniczony żadnymi normami czasowymi.

Rodzice mają też obowiązek dbać o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i zapewnić mu (oczywiście w miarę swoich możliwości) optymalne warunki do tego rozwoju. Obowiązkiem rodzica jest też wychowywanie dziecka, czuwanie nad jego bezpieczeństwem i zdrowiem oraz zapewnienie mu wykształcenia.

Bardzo ważnym obowiązkiem rodziców z zakresu wychowania jest mądre, odpowiedzialne wychowywanie dziecka, poświęcanie mu odpowiedniej ilości czasu, nie zaniedbywanie go, kształtowanie jego systemu wartości, przekazywanie mu postawy szacunku dla innych ludzi i ich przekonań.

Do czasu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności obowiązkiem rodziców, którzy sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską, jest sprawowanie pieczy nad jego postępowaniem i kierowanie nim tak, żeby wskazać dziecku właściwą, życiową drogę. Wszelkie podejmowane przez rodziców działania powinny mieć na celu dobro małego człowieka i powinny odbywać się z poszanowaniem praw dziecka i jego godności.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie