Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki ucznia

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Czy obowiązki ucznia powinny się ograniczać tylko do odrabiania lekcji i uczęszczania do szkoły?

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że sporo nastolatków nigdy nie wykonywało takich czynności, jak sprzątanie, prasowanie, gotowanie, pranie czy choćby domowe zakupy. Czy jest to efektem tego, że jako dzieci nie miały żadnych obowiązków?

Obowiązki ucznia są przede wszystkim związane ze szkołą. Mały uczeń siłą rzeczy będzie skupiał się na nauce, odrobieniu lekcji, przygotowaniu się do kolejnego dnia zajęć. Nie należy jednak zapominać o uczestnictwie dziecka w domowych sprawach - często właśnie wtedy rodzice przerzucają "punkt ciężkości" wyłącznie na szkołę, zwalniając dziecko z innych powinności.

Sześcio- i siedmiolatek powinien np. dbać o utrzymanie ładu w pokoju, w szczególności na biurku, które staje się jego miejscem pracy. Obowiązki ucznia związane z codzienną domową sferą mogą dotyczyć podlewania kwiatów, pomocy w kuchni, nakrywania do stołu, zanoszenia po skończonym posiłku do kuchni zużytych naczyń i wkładania ich do zlewu lub zmywarki.

Dziecko na tym etapie powinno już bez przypominania odkładać swoje brudne ubrania do pralki lub kosza, wyjmować z pralki czyste rzeczy i rozwieszać je. Siedmiolatek może już też pomagać przy zakupach i dbać o domowe zwierzę, karmić je i czesać, pamiętać o spacerach. W trakcie domowych porządków obowiązkiem ucznia może być np. wycieranie kurzu z mebli lub odkurzanie dywanu, wynoszenie śmieci.

Nie tylko obowiązki

Wyznaczanie dziecku obowiązków i pilnowanie, aby je wypełniało, to ważne zadanie, które pomaga nauczyć malucha konsekwencji i odpowiedzialności. Za dobre i sumienne wypełnianie swoich powinności dziecko może oczywiście co jakiś czas otrzymać jakąś miłą nagrodę. Nie żałujmy też pochwał, nic bowiem tak nie motywuje do działania, jak uznanie i aprobata.

A co, jeśli dziecko nie przykłada się do wyznaczonych mu zadań? Zanim zaczniemy wyciągać konsekwencje (np. takie, jak rezygnacja z jakiejś rozrywki, która w przeciwnym przypadku mogłaby być bonusem), porozmawiajmy z dzieckiem i sprawdźmy, czy przypadkiem nasze wymagania nie są za duże.

W życiu dziecka powinien bowiem znaleźć się także czas na zabawę i odpoczynek. Jeśli tego czasu brakuje, wniosek jest jeden - w najlepszej wierze przeciążyliśmy nasze dziecko obowiązkami. Spróbujmy wtedy przyjrzeć się ich liście jeszcze raz...

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie