Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki ucznia

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Czy obowiązki ucznia powinny się ograniczać tylko do odrabiania lekcji i uczęszczania do szkoły?

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że sporo nastolatków nigdy nie wykonywało takich czynności, jak sprzątanie, prasowanie, gotowanie, pranie czy choćby domowe zakupy. Czy jest to efektem tego, że jako dzieci nie miały żadnych obowiązków?

Obowiązki ucznia są przede wszystkim związane ze szkołą. Mały uczeń siłą rzeczy będzie skupiał się na nauce, odrobieniu lekcji, przygotowaniu się do kolejnego dnia zajęć. Nie należy jednak zapominać o uczestnictwie dziecka w domowych sprawach - często właśnie wtedy rodzice przerzucają "punkt ciężkości" wyłącznie na szkołę, zwalniając dziecko z innych powinności.

Sześcio- i siedmiolatek powinien np. dbać o utrzymanie ładu w pokoju, w szczególności na biurku, które staje się jego miejscem pracy. Obowiązki ucznia związane z codzienną domową sferą mogą dotyczyć podlewania kwiatów, pomocy w kuchni, nakrywania do stołu, zanoszenia po skończonym posiłku do kuchni zużytych naczyń i wkładania ich do zlewu lub zmywarki.

Dziecko na tym etapie powinno już bez przypominania odkładać swoje brudne ubrania do pralki lub kosza, wyjmować z pralki czyste rzeczy i rozwieszać je. Siedmiolatek może już też pomagać przy zakupach i dbać o domowe zwierzę, karmić je i czesać, pamiętać o spacerach. W trakcie domowych porządków obowiązkiem ucznia może być np. wycieranie kurzu z mebli lub odkurzanie dywanu, wynoszenie śmieci.

Nie tylko obowiązki

Wyznaczanie dziecku obowiązków i pilnowanie, aby je wypełniało, to ważne zadanie, które pomaga nauczyć malucha konsekwencji i odpowiedzialności. Za dobre i sumienne wypełnianie swoich powinności dziecko może oczywiście co jakiś czas otrzymać jakąś miłą nagrodę. Nie żałujmy też pochwał, nic bowiem tak nie motywuje do działania, jak uznanie i aprobata.

A co, jeśli dziecko nie przykłada się do wyznaczonych mu zadań? Zanim zaczniemy wyciągać konsekwencje (np. takie, jak rezygnacja z jakiejś rozrywki, która w przeciwnym przypadku mogłaby być bonusem), porozmawiajmy z dzieckiem i sprawdźmy, czy przypadkiem nasze wymagania nie są za duże.

W życiu dziecka powinien bowiem znaleźć się także czas na zabawę i odpoczynek. Jeśli tego czasu brakuje, wniosek jest jeden - w najlepszej wierze przeciążyliśmy nasze dziecko obowiązkami. Spróbujmy wtedy przyjrzeć się ich liście jeszcze raz...

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie