Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Obowiązki ucznia

Rozwój i edukacja

Tekst: Agnieszka Mączyńska-Dilis

Zdjęcia: Dreamstime

Czy obowiązki ucznia powinny się ograniczać tylko do odrabiania lekcji i uczęszczania do szkoły?

Z przeprowadzonych niedawno badań wynika, że sporo nastolatków nigdy nie wykonywało takich czynności, jak sprzątanie, prasowanie, gotowanie, pranie czy choćby domowe zakupy. Czy jest to efektem tego, że jako dzieci nie miały żadnych obowiązków?

Obowiązki ucznia są przede wszystkim związane ze szkołą. Mały uczeń siłą rzeczy będzie skupiał się na nauce, odrobieniu lekcji, przygotowaniu się do kolejnego dnia zajęć. Nie należy jednak zapominać o uczestnictwie dziecka w domowych sprawach - często właśnie wtedy rodzice przerzucają "punkt ciężkości" wyłącznie na szkołę, zwalniając dziecko z innych powinności.

Sześcio- i siedmiolatek powinien np. dbać o utrzymanie ładu w pokoju, w szczególności na biurku, które staje się jego miejscem pracy. Obowiązki ucznia związane z codzienną domową sferą mogą dotyczyć podlewania kwiatów, pomocy w kuchni, nakrywania do stołu, zanoszenia po skończonym posiłku do kuchni zużytych naczyń i wkładania ich do zlewu lub zmywarki.

Dziecko na tym etapie powinno już bez przypominania odkładać swoje brudne ubrania do pralki lub kosza, wyjmować z pralki czyste rzeczy i rozwieszać je. Siedmiolatek może już też pomagać przy zakupach i dbać o domowe zwierzę, karmić je i czesać, pamiętać o spacerach. W trakcie domowych porządków obowiązkiem ucznia może być np. wycieranie kurzu z mebli lub odkurzanie dywanu, wynoszenie śmieci.

Nie tylko obowiązki

Wyznaczanie dziecku obowiązków i pilnowanie, aby je wypełniało, to ważne zadanie, które pomaga nauczyć malucha konsekwencji i odpowiedzialności. Za dobre i sumienne wypełnianie swoich powinności dziecko może oczywiście co jakiś czas otrzymać jakąś miłą nagrodę. Nie żałujmy też pochwał, nic bowiem tak nie motywuje do działania, jak uznanie i aprobata.

A co, jeśli dziecko nie przykłada się do wyznaczonych mu zadań? Zanim zaczniemy wyciągać konsekwencje (np. takie, jak rezygnacja z jakiejś rozrywki, która w przeciwnym przypadku mogłaby być bonusem), porozmawiajmy z dzieckiem i sprawdźmy, czy przypadkiem nasze wymagania nie są za duże.

W życiu dziecka powinien bowiem znaleźć się także czas na zabawę i odpoczynek. Jeśli tego czasu brakuje, wniosek jest jeden - w najlepszej wierze przeciążyliśmy nasze dziecko obowiązkami. Spróbujmy wtedy przyjrzeć się ich liście jeszcze raz...

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie