Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Przybory do pisania i rysowania

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Lilliputiens

W jakie przybory do pisania i rysowania należy zaopatrzyć ucznia? Oto, co powinno znaleźć się w piórniku i tornistrze.

Ołówek. Młodsze dzieci w pierwszej kolejności uczą się pisać ołówkiem, dopiero później sięgają po długopis lub pióro. Wybierając pierwszy ołówek zwróćmy uwagę na jego twardość - najlepszy jest taki z oznaczeniem HB (średni). Młodszym uczniom warto polecić ołówki o kształcie trójkątnym lub sześciokątnym, łatwiejszym do utrzymania w ręku.

Można także zakupić specjalną trójkątną bądź profilowaną nakładkę, która kształtuje prawidłowy uchwyt, a także zapobiega powstawaniu odcisków i zniekształceń na środkowym palcu. Starszym uczniom ołówek służy do rysowania, szkicowania bądź zakreślania. Miękkie ołówki, o oznaczeniu B, przydają się do rysowania grubych linii, natomiast te z symbolem H (twarde) przeznaczone są do rysowania linii cienkich.

Do ścierania śladów ołówka niezbędna jest gumka: kauczukowa (do miękkich) i kreślarska (do twardych).

Długopis lub pióro powinno być dopasowane do wielkości dłoni. Te najważniejsze przybory do pisania nie powinny być ciężkie, niewskazane są też modele zbyt cienkie. Młodszym dzieciom warto polecić pióra kulkowe z wymiennymi wkładami, które się nie rozmazują. Można je kupić w wersji dla dzieci praworęcznych i leworęcznych. Starsi uczniowie mają już ukształtowane nawyki poprawnego trzymania narzędzia pisarskiego, można im zatem zostawić swobodę wyboru.

Wybór kredek także zależy od wieku i potrzeb dziecka. Młodsi uczniowie chętnie korzystają z grubszych kredek bambino, a także ołówkowych w drewnianych bądź plastikowych oprawkach. Są one wygodniejsze do trzymania w dłoni. Kredki w oprawkach powinny być zawsze dobrze zatemperowane, wybierając je dorzućmy zatem uczniowi temperówkę.

Kolorowe flamastry nie są koniecznym artykułem, są jednak bardzo lubiane przez młodsze dzieci.

Nożyczki - młodsi uczniowie powinni korzystać z tych o zaokrąglonych końcach, ze względu na bezpieczeństwo. W sprzedaży są też nożyczki dla dzieci leworęcznych.

Linijka - niezbędna m.in. na lekcję matematyki. Najpopularniejsze są 15-centymetrowe.

Starsi uczniowie oprócz przyborów do pisania powinni dodatkowo posiadać w swoim piórniku: cyrkiel, kątomierz i ekierkę.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie