Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Przybory do pisania i rysowania

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Lilliputiens

W jakie przybory do pisania i rysowania należy zaopatrzyć ucznia? Oto, co powinno znaleźć się w piórniku i tornistrze.

Ołówek. Młodsze dzieci w pierwszej kolejności uczą się pisać ołówkiem, dopiero później sięgają po długopis lub pióro. Wybierając pierwszy ołówek zwróćmy uwagę na jego twardość - najlepszy jest taki z oznaczeniem HB (średni). Młodszym uczniom warto polecić ołówki o kształcie trójkątnym lub sześciokątnym, łatwiejszym do utrzymania w ręku.

Można także zakupić specjalną trójkątną bądź profilowaną nakładkę, która kształtuje prawidłowy uchwyt, a także zapobiega powstawaniu odcisków i zniekształceń na środkowym palcu. Starszym uczniom ołówek służy do rysowania, szkicowania bądź zakreślania. Miękkie ołówki, o oznaczeniu B, przydają się do rysowania grubych linii, natomiast te z symbolem H (twarde) przeznaczone są do rysowania linii cienkich.

Do ścierania śladów ołówka niezbędna jest gumka: kauczukowa (do miękkich) i kreślarska (do twardych).

Długopis lub pióro powinno być dopasowane do wielkości dłoni. Te najważniejsze przybory do pisania nie powinny być ciężkie, niewskazane są też modele zbyt cienkie. Młodszym dzieciom warto polecić pióra kulkowe z wymiennymi wkładami, które się nie rozmazują. Można je kupić w wersji dla dzieci praworęcznych i leworęcznych. Starsi uczniowie mają już ukształtowane nawyki poprawnego trzymania narzędzia pisarskiego, można im zatem zostawić swobodę wyboru.

Wybór kredek także zależy od wieku i potrzeb dziecka. Młodsi uczniowie chętnie korzystają z grubszych kredek bambino, a także ołówkowych w drewnianych bądź plastikowych oprawkach. Są one wygodniejsze do trzymania w dłoni. Kredki w oprawkach powinny być zawsze dobrze zatemperowane, wybierając je dorzućmy zatem uczniowi temperówkę.

Kolorowe flamastry nie są koniecznym artykułem, są jednak bardzo lubiane przez młodsze dzieci.

Nożyczki - młodsi uczniowie powinni korzystać z tych o zaokrąglonych końcach, ze względu na bezpieczeństwo. W sprzedaży są też nożyczki dla dzieci leworęcznych.

Linijka - niezbędna m.in. na lekcję matematyki. Najpopularniejsze są 15-centymetrowe.

Starsi uczniowie oprócz przyborów do pisania powinni dodatkowo posiadać w swoim piórniku: cyrkiel, kątomierz i ekierkę.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sezonowa zupa krem z cukinii

Zdrowie i odżywianie

Zupa w postaci gęstego i pożywnego kremu, o subtelnym, jednakże bardzo ciekawym ... Czytaj dalej
Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie