Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Co zabrać do szkoły? - Pakujemy tornister

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Czas na szkolne przygotowania. Podpowiadamy, co zabrać do szkoły - co powinno znaleźć się w tornistrze i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór tornistra lub plecaka powinien być podyktowany przede wszystkim ergonomią, a dopiero w dalszej kolejności gustem. Warto pamiętać, że dla młodszych uczniów bardziej wskazany jest tornister - plecak to z kolei dobry wybór dla starszego ucznia. Najważniejsze, aby po zapakowaniu nie przekraczał 10-12 proc. wagi dziecka i zawierał tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Zapakowany plecak lub tornister nie powinien przekraczać 10-12 proc. wagi dziecka.

Co zabrać do szkoły? - Tornister, a w nim...

Zeszyty. Młodsi uczniowie korzystają z zeszytów 16- kartkowych w tzw. 3 linie oraz w kratkę. Dzieciom z klas IV-VI przydają się zeszyty w tzw. grubą linię, w kratkę i gładkie. Ich grubość oraz rodzaj zależy od wymagań nauczyciela. Starsi uczniowie najczęściej pracują z zeszytami liczącymi od 32 do 80 stron.

Notes lub dzienniczek ucznia. Pierwsze rozwiązanie idealne jest dla młodszych dzieci. Nauczyciel może zapisać tam informacje o postępach ucznia i zamieścić ważne ogłoszenia. Z dzienniczka korzystają zwykle uczniowie starsi. Zawiera on podział na poszczególne przedmioty oraz miejsce do korespondencji z rodzicami.

Piórnik. Powinny zmieścić się w nim wszystkie potrzebne przybory do pisania i rysowania. Szczególną wagę do jego wyglądu i zawartości przywiązują młodsze dzieci. Noszą one zwykle większe i cięższe piórniki niż ich starsi koledzy, często kolorowe i ozdobione wizerunkami postaci z kreskówek. Młodzież wybiera raczej mniejsze, jednokomorowe i bez większych elementów ozdobnych.

Nie tylko nauką uczeń żyje

Oprócz przyborów szkolnych, tornister lub plecak ucznia powinien pomieścić jeszcze kilka ważnych akcesoriów. Jednym z nich jest pojemnik na żywność, potocznie zwany śniadaniówką, kryjący drugie śniadanie, czyli np. kanapkę i jogurt oraz owoc.

Pakując tornister, nie zapomnijmy o bidonie z napojem lub butelce wody mineralnej. Niezbędny jest też strój na zajęcia WF-u - zwykle jest to biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki oraz trampki bądź tenisówki. Z pewnością będzie też potrzebny strój na basen oraz czepek, klapki, ręcznik i okulary.

Co zabrać do szkoły? - Buty na szkolny korytarz i W-F

Buty na szkolny korytarz i W-F powinny:

  • posiadać gumową, antypoślizgową podeszwę,
  • zawierać wkładki zapobiegające deformacjom stóp,
  • łatwo się prać w całości,
  • być przewiewne,
  • podobać się dziecku.

Pozostałe porady

Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej
Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się ... Czytaj dalej
Gadżeciarz wychodzi na słońce

Sport i wypoczynek

Rodzice dzieci dorastających w czasach ogólnodostępnego internetu, smartfonów ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie