Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Co zabrać do szkoły? - Pakujemy tornister

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Czas na szkolne przygotowania. Podpowiadamy, co zabrać do szkoły - co powinno znaleźć się w tornistrze i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór tornistra lub plecaka powinien być podyktowany przede wszystkim ergonomią, a dopiero w dalszej kolejności gustem. Warto pamiętać, że dla młodszych uczniów bardziej wskazany jest tornister - plecak to z kolei dobry wybór dla starszego ucznia. Najważniejsze, aby po zapakowaniu nie przekraczał 10-12 proc. wagi dziecka i zawierał tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Zapakowany plecak lub tornister nie powinien przekraczać 10-12 proc. wagi dziecka.

Co zabrać do szkoły? - Tornister, a w nim...

Zeszyty. Młodsi uczniowie korzystają z zeszytów 16- kartkowych w tzw. 3 linie oraz w kratkę. Dzieciom z klas IV-VI przydają się zeszyty w tzw. grubą linię, w kratkę i gładkie. Ich grubość oraz rodzaj zależy od wymagań nauczyciela. Starsi uczniowie najczęściej pracują z zeszytami liczącymi od 32 do 80 stron.

Notes lub dzienniczek ucznia. Pierwsze rozwiązanie idealne jest dla młodszych dzieci. Nauczyciel może zapisać tam informacje o postępach ucznia i zamieścić ważne ogłoszenia. Z dzienniczka korzystają zwykle uczniowie starsi. Zawiera on podział na poszczególne przedmioty oraz miejsce do korespondencji z rodzicami.

Piórnik. Powinny zmieścić się w nim wszystkie potrzebne przybory do pisania i rysowania. Szczególną wagę do jego wyglądu i zawartości przywiązują młodsze dzieci. Noszą one zwykle większe i cięższe piórniki niż ich starsi koledzy, często kolorowe i ozdobione wizerunkami postaci z kreskówek. Młodzież wybiera raczej mniejsze, jednokomorowe i bez większych elementów ozdobnych.

Nie tylko nauką uczeń żyje

Oprócz przyborów szkolnych, tornister lub plecak ucznia powinien pomieścić jeszcze kilka ważnych akcesoriów. Jednym z nich jest pojemnik na żywność, potocznie zwany śniadaniówką, kryjący drugie śniadanie, czyli np. kanapkę i jogurt oraz owoc.

Pakując tornister, nie zapomnijmy o bidonie z napojem lub butelce wody mineralnej. Niezbędny jest też strój na zajęcia WF-u - zwykle jest to biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki oraz trampki bądź tenisówki. Z pewnością będzie też potrzebny strój na basen oraz czepek, klapki, ręcznik i okulary.

Co zabrać do szkoły? - Buty na szkolny korytarz i W-F

Buty na szkolny korytarz i W-F powinny:

  • posiadać gumową, antypoślizgową podeszwę,
  • zawierać wkładki zapobiegające deformacjom stóp,
  • łatwo się prać w całości,
  • być przewiewne,
  • podobać się dziecku.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie