Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Co zabrać do szkoły? - Pakujemy tornister

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Czas na szkolne przygotowania. Podpowiadamy, co zabrać do szkoły - co powinno znaleźć się w tornistrze i na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Wybór tornistra lub plecaka powinien być podyktowany przede wszystkim ergonomią, a dopiero w dalszej kolejności gustem. Warto pamiętać, że dla młodszych uczniów bardziej wskazany jest tornister - plecak to z kolei dobry wybór dla starszego ucznia. Najważniejsze, aby po zapakowaniu nie przekraczał 10-12 proc. wagi dziecka i zawierał tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Zapakowany plecak lub tornister nie powinien przekraczać 10-12 proc. wagi dziecka.

Co zabrać do szkoły? - Tornister, a w nim...

Zeszyty. Młodsi uczniowie korzystają z zeszytów 16- kartkowych w tzw. 3 linie oraz w kratkę. Dzieciom z klas IV-VI przydają się zeszyty w tzw. grubą linię, w kratkę i gładkie. Ich grubość oraz rodzaj zależy od wymagań nauczyciela. Starsi uczniowie najczęściej pracują z zeszytami liczącymi od 32 do 80 stron.

Notes lub dzienniczek ucznia. Pierwsze rozwiązanie idealne jest dla młodszych dzieci. Nauczyciel może zapisać tam informacje o postępach ucznia i zamieścić ważne ogłoszenia. Z dzienniczka korzystają zwykle uczniowie starsi. Zawiera on podział na poszczególne przedmioty oraz miejsce do korespondencji z rodzicami.

Piórnik. Powinny zmieścić się w nim wszystkie potrzebne przybory do pisania i rysowania. Szczególną wagę do jego wyglądu i zawartości przywiązują młodsze dzieci. Noszą one zwykle większe i cięższe piórniki niż ich starsi koledzy, często kolorowe i ozdobione wizerunkami postaci z kreskówek. Młodzież wybiera raczej mniejsze, jednokomorowe i bez większych elementów ozdobnych.

Nie tylko nauką uczeń żyje

Oprócz przyborów szkolnych, tornister lub plecak ucznia powinien pomieścić jeszcze kilka ważnych akcesoriów. Jednym z nich jest pojemnik na żywność, potocznie zwany śniadaniówką, kryjący drugie śniadanie, czyli np. kanapkę i jogurt oraz owoc.

Pakując tornister, nie zapomnijmy o bidonie z napojem lub butelce wody mineralnej. Niezbędny jest też strój na zajęcia WF-u - zwykle jest to biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki oraz trampki bądź tenisówki. Z pewnością będzie też potrzebny strój na basen oraz czepek, klapki, ręcznik i okulary.

Co zabrać do szkoły? - Buty na szkolny korytarz i W-F

Buty na szkolny korytarz i W-F powinny:

  • posiadać gumową, antypoślizgową podeszwę,
  • zawierać wkładki zapobiegające deformacjom stóp,
  • łatwo się prać w całości,
  • być przewiewne,
  • podobać się dziecku.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie