Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

O sukcesie w nauce w dużej mierze decyduje odpowiedni poziom motywacji ucznia. Warto zatem zadbać, aby naturalna chęć do nauki, jaką możemy zaobserwować u małych dzieci, nie przepadła.

Powszechnie wiadomo, że łatwiej i chętniej przyswajamy wiedzę, która jest dla nas interesująca. Natomiast trudniej nauczyć się tego, co jest nieciekawe. Podobnie jest z naszymi pociechami. Zadania mało atrakcyjne, które wymagają dużego wysiłku umysłowego szybko nużą dziecko i wzbudzają jego niechęć do podejmowania dalszych zmagań. Może zdarzyć się, że zawiedzie stosowany przez rodziców system nagród i kar. Co wtedy zrobić?

Rozbudź w dziecku zamiłowanie do nauki

Istnieją różne sposoby rozbudzenia w dziecku zamiłowania do nauki. Najważniejsza rola przypada rodzicom, którzy mogą to zrobić poprzez kilka działań.

 • Staraj się uruchomić w dziecku motywację zachęcając je do podejmowania wyzwań,
 • Wspieraj, tłumacz, że rozumiesz jego niechęć i wiesz, że jest to dla niego trudne. Przekonuj, że razem dacie sobie radę.
 • Spróbuj odwołać się do dziecięcej wyobraźni tworząc wizję radości i zadowolenia rodziców, nauczyciela z osiągniętej poprawy wyników w nauce.
 • Doceniaj i chwal nawet za drobne postępy. Ciesz się każdym sukcesem dziecka.
 • Wygłaszaj konstruktywną krytykę i łącz ją z pochwałami.
 • Zapewniaj, że jeśli się postara - może odnieść sukces.
 • Łącz teorię z praktyką, wyjaśniaj w jaki sposób nauka w szkole pomoże mu w życiu, podawaj przykłady, sposoby wykorzystania wiedzy i zdobytych umiejętności poza szkołą. 
 • Wskazuj na wartości, które mają dla niego znaczenie.
 • Daj odczuć, że ma kontrolę  nad własnym działaniem, pozwól mu na samodzielność.
 • Spraw, by poczuło się kompetentne, odkrywaj jego talenty, zdolności, poszukujcie wspólnych pasji.
 • Tłumacz, że  każdy ma prawo do popełniania błędów, najważniejsze to umieć się do tego przyznać.
 • Pokazuj jak ważna jest wytrwała praca i tłumacz, że  jest ona drogą do realizacji, celów i marzeń.
 • Uświadamiaj dziecko, że uczy się dla siebie.

Rozwijaj kompetencje dziecka od jego najmłodszych lat

Ogromne znaczenie oprócz nauki w szkole ma także proces nauczania tzw. nieformalnego - w domu, we własnym środowisku dziecka. Ważne jest wprowadzanie do codziennego życia zajęć, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji już od najmłodszych lat życia

W pierwszej kolejności rodzice powinni zadbać o poprawność językową swojej pociechy - najskuteczniejsze sposoby to: wspólne czytanie, zadawanie pytań, nauka piosenek, wierszyków, rymowanek itp. 

Ważne jest też systematyczne wspieranie nabywania i doskonalenia umiejętności czytania; najlepiej temu służy prowokowanie do opowiadania dalszej części przerwanej historii, zabieranie dziecka do księgarni, biblioteki oraz pomoc w wyborze interesujących go książek, czasopism. 

Nie można również zapomnieć o rozwijaniu w dziecku kompetencji matematycznych. Dobre rezultaty w tej materii przynosi włączanie pociechy do codziennych prac związanych z odmierzaniem ilości produktów, ważeniem, odczytywaniem godziny na zegarze.

Dobra rada

Nawet jeśli dziecko z czymś sobie nie radzi, jest słabsze, czy nie nadąża za rówieśnikami - pamiętajcie rodzice, że systematyczną pracą i cierpliwością można to nadrobić. Nie zapominajcie też, że nic tak dobrze nie działa, jak wyrozumiałość i odpowiednia motywacja,  zatem - używając słów Janusza Korczaka: "Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi...", a pozytywne efekty szybko się pojawią.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie