Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

O sukcesie w nauce w dużej mierze decyduje odpowiedni poziom motywacji ucznia. Warto zatem zadbać, aby naturalna chęć do nauki, jaką możemy zaobserwować u małych dzieci, nie przepadła.

Powszechnie wiadomo, że łatwiej i chętniej przyswajamy wiedzę, która jest dla nas interesująca. Natomiast trudniej nauczyć się tego, co jest nieciekawe. Podobnie jest z naszymi pociechami. Zadania mało atrakcyjne, które wymagają dużego wysiłku umysłowego szybko nużą dziecko i wzbudzają jego niechęć do podejmowania dalszych zmagań. Może zdarzyć się, że zawiedzie stosowany przez rodziców system nagród i kar. Co wtedy zrobić?

Rozbudź w dziecku zamiłowanie do nauki

Istnieją różne sposoby rozbudzenia w dziecku zamiłowania do nauki. Najważniejsza rola przypada rodzicom, którzy mogą to zrobić poprzez kilka działań.

 • Staraj się uruchomić w dziecku motywację zachęcając je do podejmowania wyzwań,
 • Wspieraj, tłumacz, że rozumiesz jego niechęć i wiesz, że jest to dla niego trudne. Przekonuj, że razem dacie sobie radę.
 • Spróbuj odwołać się do dziecięcej wyobraźni tworząc wizję radości i zadowolenia rodziców, nauczyciela z osiągniętej poprawy wyników w nauce.
 • Doceniaj i chwal nawet za drobne postępy. Ciesz się każdym sukcesem dziecka.
 • Wygłaszaj konstruktywną krytykę i łącz ją z pochwałami.
 • Zapewniaj, że jeśli się postara - może odnieść sukces.
 • Łącz teorię z praktyką, wyjaśniaj w jaki sposób nauka w szkole pomoże mu w życiu, podawaj przykłady, sposoby wykorzystania wiedzy i zdobytych umiejętności poza szkołą. 
 • Wskazuj na wartości, które mają dla niego znaczenie.
 • Daj odczuć, że ma kontrolę  nad własnym działaniem, pozwól mu na samodzielność.
 • Spraw, by poczuło się kompetentne, odkrywaj jego talenty, zdolności, poszukujcie wspólnych pasji.
 • Tłumacz, że  każdy ma prawo do popełniania błędów, najważniejsze to umieć się do tego przyznać.
 • Pokazuj jak ważna jest wytrwała praca i tłumacz, że  jest ona drogą do realizacji, celów i marzeń.
 • Uświadamiaj dziecko, że uczy się dla siebie.

Rozwijaj kompetencje dziecka od jego najmłodszych lat

Ogromne znaczenie oprócz nauki w szkole ma także proces nauczania tzw. nieformalnego - w domu, we własnym środowisku dziecka. Ważne jest wprowadzanie do codziennego życia zajęć, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji już od najmłodszych lat życia

W pierwszej kolejności rodzice powinni zadbać o poprawność językową swojej pociechy - najskuteczniejsze sposoby to: wspólne czytanie, zadawanie pytań, nauka piosenek, wierszyków, rymowanek itp. 

Ważne jest też systematyczne wspieranie nabywania i doskonalenia umiejętności czytania; najlepiej temu służy prowokowanie do opowiadania dalszej części przerwanej historii, zabieranie dziecka do księgarni, biblioteki oraz pomoc w wyborze interesujących go książek, czasopism. 

Nie można również zapomnieć o rozwijaniu w dziecku kompetencji matematycznych. Dobre rezultaty w tej materii przynosi włączanie pociechy do codziennych prac związanych z odmierzaniem ilości produktów, ważeniem, odczytywaniem godziny na zegarze.

Dobra rada

Nawet jeśli dziecko z czymś sobie nie radzi, jest słabsze, czy nie nadąża za rówieśnikami - pamiętajcie rodzice, że systematyczną pracą i cierpliwością można to nadrobić. Nie zapominajcie też, że nic tak dobrze nie działa, jak wyrozumiałość i odpowiednia motywacja,  zatem - używając słów Janusza Korczaka: "Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi...", a pozytywne efekty szybko się pojawią.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie