Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak zmotywować dziecko do nauki?

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska, pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

O sukcesie w nauce w dużej mierze decyduje odpowiedni poziom motywacji ucznia. Warto zatem zadbać, aby naturalna chęć do nauki, jaką możemy zaobserwować u małych dzieci, nie przepadła.

Powszechnie wiadomo, że łatwiej i chętniej przyswajamy wiedzę, która jest dla nas interesująca. Natomiast trudniej nauczyć się tego, co jest nieciekawe. Podobnie jest z naszymi pociechami. Zadania mało atrakcyjne, które wymagają dużego wysiłku umysłowego szybko nużą dziecko i wzbudzają jego niechęć do podejmowania dalszych zmagań. Może zdarzyć się, że zawiedzie stosowany przez rodziców system nagród i kar. Co wtedy zrobić?

Rozbudź w dziecku zamiłowanie do nauki

Istnieją różne sposoby rozbudzenia w dziecku zamiłowania do nauki. Najważniejsza rola przypada rodzicom, którzy mogą to zrobić poprzez kilka działań.

 • Staraj się uruchomić w dziecku motywację zachęcając je do podejmowania wyzwań,
 • Wspieraj, tłumacz, że rozumiesz jego niechęć i wiesz, że jest to dla niego trudne. Przekonuj, że razem dacie sobie radę.
 • Spróbuj odwołać się do dziecięcej wyobraźni tworząc wizję radości i zadowolenia rodziców, nauczyciela z osiągniętej poprawy wyników w nauce.
 • Doceniaj i chwal nawet za drobne postępy. Ciesz się każdym sukcesem dziecka.
 • Wygłaszaj konstruktywną krytykę i łącz ją z pochwałami.
 • Zapewniaj, że jeśli się postara - może odnieść sukces.
 • Łącz teorię z praktyką, wyjaśniaj w jaki sposób nauka w szkole pomoże mu w życiu, podawaj przykłady, sposoby wykorzystania wiedzy i zdobytych umiejętności poza szkołą. 
 • Wskazuj na wartości, które mają dla niego znaczenie.
 • Daj odczuć, że ma kontrolę  nad własnym działaniem, pozwól mu na samodzielność.
 • Spraw, by poczuło się kompetentne, odkrywaj jego talenty, zdolności, poszukujcie wspólnych pasji.
 • Tłumacz, że  każdy ma prawo do popełniania błędów, najważniejsze to umieć się do tego przyznać.
 • Pokazuj jak ważna jest wytrwała praca i tłumacz, że  jest ona drogą do realizacji, celów i marzeń.
 • Uświadamiaj dziecko, że uczy się dla siebie.

Rozwijaj kompetencje dziecka od jego najmłodszych lat

Ogromne znaczenie oprócz nauki w szkole ma także proces nauczania tzw. nieformalnego - w domu, we własnym środowisku dziecka. Ważne jest wprowadzanie do codziennego życia zajęć, które sprzyjają rozwijaniu kompetencji już od najmłodszych lat życia

W pierwszej kolejności rodzice powinni zadbać o poprawność językową swojej pociechy - najskuteczniejsze sposoby to: wspólne czytanie, zadawanie pytań, nauka piosenek, wierszyków, rymowanek itp. 

Ważne jest też systematyczne wspieranie nabywania i doskonalenia umiejętności czytania; najlepiej temu służy prowokowanie do opowiadania dalszej części przerwanej historii, zabieranie dziecka do księgarni, biblioteki oraz pomoc w wyborze interesujących go książek, czasopism. 

Nie można również zapomnieć o rozwijaniu w dziecku kompetencji matematycznych. Dobre rezultaty w tej materii przynosi włączanie pociechy do codziennych prac związanych z odmierzaniem ilości produktów, ważeniem, odczytywaniem godziny na zegarze.

Dobra rada

Nawet jeśli dziecko z czymś sobie nie radzi, jest słabsze, czy nie nadąża za rówieśnikami - pamiętajcie rodzice, że systematyczną pracą i cierpliwością można to nadrobić. Nie zapominajcie też, że nic tak dobrze nie działa, jak wyrozumiałość i odpowiednia motywacja,  zatem - używając słów Janusza Korczaka: "Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi...", a pozytywne efekty szybko się pojawią.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Wakacyjna walizka maluszka

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podroży i odpoczynku, który chcemy spędzić z najbliższymi. ... Czytaj dalej
Mamo, robisz to dobrze!

Świadomi rodzice

Zbyt mało? Za dużo? Zbyt intensywnie? A może mleko jest niewystarczająco odżywcze ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie