Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Dziecko a media - zasady bezpiecznego korzystania z komputera i telewizora

Rozwój i edukacja

Tekst: Agata Brandt

Zdjęcia: Dreamstime

Komputer, telewizor, gry - nasze dzieci dorastają w ich towarzystwie. Rodzice powinni bezpiecznie i odpowiedzialnie wprowadzić malucha w cybernetyczny świat, w którym będzie żyć.

Jednym z wyznaczników bycia świadomym i dobrym rodzicem jest gruntowne rozeznanie w obszarze zainteresowań dziecka, czyli wiedza na temat: gdzie i z kim spędza w sieci czas, jakie filmy ogląda, w jakie gry gra. A jeśli chcemy wiedzieć, z kim dziecko rozmawia np. za pośrednictwem komunikatora GG, jakich ma znajomych na Facebooku, czy i o czym pisze swojego bloga - musimy towarzyszyć mu już od początku jego przygody z wirtualnym światem.

Komputer czy telewizor nie mogą być urządzeniami, które dadzą rodzicom chwilę spokoju, podczas gdy dziecko zatonie w oglądaniu serialu, czy surfowaniu po sieci. Dlatego nie wolno zostawiać przed nimi malca samego, lecz należy być z nim - a nie tylko obok niego.

Nadzoruj korzystanie przez dziecko z mediów - bawcie się razem

Z pewnością 7 - latka będzie przeszczęśliwa wybierając z mamą stroje dla wirtualnych modelek (np. w sieciowych grach typu ubieranki), a 10 - latek bardzo się ucieszy, gdy z tatą zagra na Playstation w wyścigi samochodowe. Wspólne granie z dzieckiem w gry komputerowe, zabawy online, czy gry na konsolę buduje zaufanie i zachęca dziecko do zapraszania rodziców do jego świata. W Stanach z dziećmi gra 45% rodziców - tam gry komputerowe są rozrywką dla całej rodziny.

Surfowanie z pociechą po sieci np. w poszukiwaniu informacji o ulubionych samochodach to zaś świetny pretekst do rozpoczęcia rozmowy o tym, że w prawdziwym świecie sytuacja, w której jeden samochód uderza w drugi może być niebezpieczna. 

Tylko, gdy dorośli są realnymi przewodnikami dzieci w wirtualnym świecie, elektroniczne media spełniają swoją rolę - uczą i bawią, ale nie stanowią trucizny dla umysłów najmłodszych.

Określ zasady korzystania przez dziecko z mediów

Na początek ustalcie więc z dzieckiem zasady korzystania z telewizji i komputera. Powinny być jasne i konkretne, najlepiej spisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Oto kilka naszych podpowiedzi:

 • dziecko włącza telewizor lub komputer tylko za zgodą dorosłego,
 • dziecko wcześniej uzgadnia z rodzicami, co chce obejrzeć (korzystając z programu tv) lub w jaką grę chce zagrać,
 • podczas posiłków wszystkie elektroniczne media są wyłączone, 
 • dziecko może obejrzeć ulubiony program lub zagrać w grę, gdy odrobi lekcje i spełni domowe obowiązki.

Nie liczcie jednak na to, że wasz potomek będzie grzecznie się do tych zasad stosował. W naturze dziecka leży sprawdzanie, czy da się przesunąć ustalone przez was granice. To jeden z aspektów jego rozwoju. Waszą rolą jest pokazać, że w tej kwestii granice są nienaruszalne - i powinno się wyłączyć komputer czy telewizor.

Gdy dziecko nadużywa korzystania z telewizora i/lub komputera

Co jednak robić, gdy dostrzeżecie, że wasza latorośl za bardzo wsiąkła w wirtualny świat? Ograniczajcie czas, jaki spędza przed ekranem i monitorem. Zapiszcie go na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, zapraszajcie do domu inne dzieci. A przede wszystkim sami bawcie się z dzieckiem, pomagajcie mu rozwijać jego zainteresowania i pokazujcie, że można fajnie spędzać czas np. sklejając modele, ucząc się z mamą gotowania, czytając wspólnie książki, słuchając płyt ze słuchowiskami.

Dobrym pomysłem jest też kupienie zwierzaka, którym dziecko będzie się opiekowało - realny pupil na pewno wygra z wirtualnymi zabawami. Polecamy przed zakupem przeczytać artykuł Jakiego psa kupić dziecku?

Uzależnienie od komputera i/lub telewizora

Jeśli twoje dziecko:

 • nie szuka towarzystwa, nie ma przyjaciół,
 • porzuca dotychczas ulubione zajęcia,
 • nie chce wychodzić na plac zabaw,
 • zaniedbuje szkolne i domowe obowiązki,
 • żąda włączania telewizora czy komputera i może tkwić przed nim godzinami,
 • przestaje rozmawiać z bliskimi, nie chce spędzać z nimi czasu, bawić się, wychodzić na spacer,
 • nie wymyśla nowych zabaw,
 • nie lubi czytać, ani nie chce, by ktoś czytał mu książki,

uważaj, bo wszystko to może świadczyć, że twoje dziecko uzależniło się od telewizji, czy komputera. Zwróć baczną uwagę na jej zachowanie i jeśli te symptomy będą się nasilać, poszukaj pomocy dziecięcego psychologa.

Bezpieczne korzystanie przez dziecko z komputera i telewizora

 1. Dziecko w wieku 7 - 9 lat może spędzać przed ekranem czy monitorem godzinę dziennie. 10 - 12 - latkowi można przedłużyć ten czas do 2 godzin w ciągu dnia - ale nie więcej. Komputer czy telewizor nie powinny stać w pokoju dziecka, nie powinno ono też korzystać z nich wieczorem tuż przed snem.
 2. Po pół godzinie grania czy oglądania dziecko musi zrobić 5 minut przerwy. Powinno przejść się po pokoju, napić herbaty, popatrzeć przez okno. To pozwoli odpocząć jego wzrokowi i kręgosłupowi.
 3. Mały widz powinien siedzieć przed ekranem nie bliżej niż w odległości, która jest równa sześciokrotnej długości przekątnej telewizora.
 4. Po czasie spędzonym przed telewizorem czy komputerem dziecko powinno wyjść na spacer. Jeśli to niemożliwe (np. ze względu na pogodę), powinno zagrać w gry ruchowe.
UWAGA: korzystanie z komputera czy oglądanie telewizji nie powinno być zbyt często traktowane jako forma nagrody (a zakaz korzystania z nich jako kara). Wtedy nabierają w życiu dziecka zbyt wielkiego znaczenia, a każde włączenie ich staje się wielkim wydarzeniem.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Pierwsza zabawka malucha - na co zwrócić szczególną uwagę?

Kącik dla noworodka

Pierwszy uśmiech, spojrzenie czy obrót z brzuszka na plecy - rodzice wiedzą ... Czytaj dalej
Kabanoski Sokoliki - mięsna przekąska dla dzieci Edycja limitowana z magnesami

Zdrowie i odżywianie

Kabanoski Sokoliki to propozycja firmy Sokołów, stworzona z myślą o najmłodszych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie