Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gry planszowe wracają do gry

Rozwój i edukacja

Tekst: Marta Baran, pedagog

Zdjęcia: Dreamstime

Mimo fascynacji nowoczesnymi technologiami i urządzeniami o możliwościach wykraczających poza przeciętną wyobraźnię, obserwujemy wyraźny renesans gier planszowych.

Gry planszowe nie wymagają długotrwałych przygotowań, drogiego sprzętu ani oprogramowania. Ich największą wartością jest to, że zazwyczaj nie epatują brutalnością, dają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi, podczas gdy gry komputerowe mogą izolować od rzeczywistego świata i ludzi.

Zaproszenie do gry planszowej to gwarancja wspólnie spędzonego czasu i dobrej zabawy. Biorąc pod uwagę obecne trendy i tempo życia szybciej i dużo prościej jest zagrać z kimś w sieci, ale liczba osób spotykających się przy ulubionych grach planszowych wyraźnie rośnie. Fani zapewniają, że taki rodzaj rozrywki jest jednocześnie doskonałym treningiem dla szarych komórek.

Większość gier planszowych posiada wysoką jakość, niebanalną grafikę i znakomite ilustracje znanych, polskich grafików.

Gry planszowe - to nie tylko zabawa

Gra planszowa Fauna - wyjątkowa gra rodzinna

Gry planszowe mają wielu zwolenników wśród pedagogów i nauczycieli. Ważny jest wybór odpowiedniej planszówki. Właściwie dobrane mogą mieć istotne znaczenie w wychowaniu i nauczaniu. Jak zatem gry planszowe oddziałują na chłonny umysł dziecka?

  • Pełnią rolę wychowawczą - uczą kontrolować swoje emocje, dystansować się wobec porażek. To znakomite doświadczenie, kiedy trzeba zmierzyć się z przegraną i przyznać, że przeciwnik był lepszy. Gry planszowe uczą jak przeżywać radość zwycięstwa, aby nie pogrążać w rozpaczy i tak pokonanego przeciwnika.
  • Wspomagają proces kształcenia - usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć, wyobraźnię, wyrabiają orientację i refleks - właściwości niezbędne w procesie uczenia się.
  • Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego.
  • Wspierają sferę motywacyjną - stanowiąc doskonałe narzędzie zachęcające do pracy, szczególnie dla dziecka nieśmiałego lub przekonanego o swoim braku zdolności w danej dziedzinie. Dziecko kontaktuje się ze swoim kolegą, czy rodzicem jako równorzędnym partnerem, co w zdecydowany sposób ogranicza stres i lęk. Gra planszowa kojarzy się z pewnymi elementami luzu, zabawy, co poprzez odpowiednie zaangażowanie emocjonalne pozwala przezwyciężyć obawy przed włączeniem się do wspólnego działania.
  • Mają funkcję terapeutyczną (korekcyjną) - dając możliwość uwolnienia się od napięć, negatywnych emocji. Gry planszowe pokazują jak odczytywać i wyrażać uczucia, uczą rozwiązywać problemy.
  • Należy także docenić funkcję projekcyjną gier - stwarzają okazję do wchodzenia w ciekawe sytuacje, wykonywania zadań, pełnienia różnych ról.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie