Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Gry planszowe wracają do gry

Rozwój i edukacja

Tekst: Marta Baran, pedagog

Zdjęcia: Dreamstime

Mimo fascynacji nowoczesnymi technologiami i urządzeniami o możliwościach wykraczających poza przeciętną wyobraźnię, obserwujemy wyraźny renesans gier planszowych.

Gry planszowe nie wymagają długotrwałych przygotowań, drogiego sprzętu ani oprogramowania. Ich największą wartością jest to, że zazwyczaj nie epatują brutalnością, dają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi, podczas gdy gry komputerowe mogą izolować od rzeczywistego świata i ludzi.

Zaproszenie do gry planszowej to gwarancja wspólnie spędzonego czasu i dobrej zabawy. Biorąc pod uwagę obecne trendy i tempo życia szybciej i dużo prościej jest zagrać z kimś w sieci, ale liczba osób spotykających się przy ulubionych grach planszowych wyraźnie rośnie. Fani zapewniają, że taki rodzaj rozrywki jest jednocześnie doskonałym treningiem dla szarych komórek.

Większość gier planszowych posiada wysoką jakość, niebanalną grafikę i znakomite ilustracje znanych, polskich grafików.

Gry planszowe - to nie tylko zabawa

Gra planszowa Fauna - wyjątkowa gra rodzinna

Gry planszowe mają wielu zwolenników wśród pedagogów i nauczycieli. Ważny jest wybór odpowiedniej planszówki. Właściwie dobrane mogą mieć istotne znaczenie w wychowaniu i nauczaniu. Jak zatem gry planszowe oddziałują na chłonny umysł dziecka?

  • Pełnią rolę wychowawczą - uczą kontrolować swoje emocje, dystansować się wobec porażek. To znakomite doświadczenie, kiedy trzeba zmierzyć się z przegraną i przyznać, że przeciwnik był lepszy. Gry planszowe uczą jak przeżywać radość zwycięstwa, aby nie pogrążać w rozpaczy i tak pokonanego przeciwnika.
  • Wspomagają proces kształcenia - usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć, wyobraźnię, wyrabiają orientację i refleks - właściwości niezbędne w procesie uczenia się.
  • Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego.
  • Wspierają sferę motywacyjną - stanowiąc doskonałe narzędzie zachęcające do pracy, szczególnie dla dziecka nieśmiałego lub przekonanego o swoim braku zdolności w danej dziedzinie. Dziecko kontaktuje się ze swoim kolegą, czy rodzicem jako równorzędnym partnerem, co w zdecydowany sposób ogranicza stres i lęk. Gra planszowa kojarzy się z pewnymi elementami luzu, zabawy, co poprzez odpowiednie zaangażowanie emocjonalne pozwala przezwyciężyć obawy przed włączeniem się do wspólnego działania.
  • Mają funkcję terapeutyczną (korekcyjną) - dając możliwość uwolnienia się od napięć, negatywnych emocji. Gry planszowe pokazują jak odczytywać i wyrażać uczucia, uczą rozwiązywać problemy.
  • Należy także docenić funkcję projekcyjną gier - stwarzają okazję do wchodzenia w ciekawe sytuacje, wykonywania zadań, pełnienia różnych ról.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie