Gry planszowe nie wymagają długotrwałych przygotowań, drogiego sprzętu ani oprogramowania. Ich największą wartością jest to, że zazwyczaj nie epatują brutalnością, dają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z innymi ludźmi, podczas gdy gry komputerowe mogą izolować od rzeczywistego świata i ludzi.
Zaproszenie do gry planszowej to gwarancja wspólnie spędzonego czasu i dobrej zabawy. Biorąc pod uwagę obecne trendy i tempo życia szybciej i dużo prościej jest zagrać z kimś w sieci, ale liczba osób spotykających się przy ulubionych grach planszowych wyraźnie rośnie. Fani zapewniają, że taki rodzaj rozrywki jest jednocześnie doskonałym treningiem dla szarych komórek.
Większość gier planszowych posiada wysoką jakość, niebanalną grafikę i znakomite ilustracje znanych, polskich grafików. |
Gry planszowe - to nie tylko zabawa
![]() |
Gra planszowa Fauna - wyjątkowa gra rodzinna |
Gry planszowe mają wielu zwolenników wśród pedagogów i nauczycieli. Ważny jest wybór odpowiedniej planszówki. Właściwie dobrane mogą mieć istotne znaczenie w wychowaniu i nauczaniu. Jak zatem gry planszowe oddziałują na chłonny umysł dziecka?
- Pełnią rolę wychowawczą - uczą kontrolować swoje emocje, dystansować się wobec porażek. To znakomite doświadczenie, kiedy trzeba zmierzyć się z przegraną i przyznać, że przeciwnik był lepszy. Gry planszowe uczą jak przeżywać radość zwycięstwa, aby nie pogrążać w rozpaczy i tak pokonanego przeciwnika.
- Wspomagają proces kształcenia - usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, pamięć, wyobraźnię, wyrabiają orientację i refleks - właściwości niezbędne w procesie uczenia się.
- Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego.
- Wspierają sferę motywacyjną - stanowiąc doskonałe narzędzie zachęcające do pracy, szczególnie dla dziecka nieśmiałego lub przekonanego o swoim braku zdolności w danej dziedzinie. Dziecko kontaktuje się ze swoim kolegą, czy rodzicem jako równorzędnym partnerem, co w zdecydowany sposób ogranicza stres i lęk. Gra planszowa kojarzy się z pewnymi elementami luzu, zabawy, co poprzez odpowiednie zaangażowanie emocjonalne pozwala przezwyciężyć obawy przed włączeniem się do wspólnego działania.
- Mają funkcję terapeutyczną (korekcyjną) - dając możliwość uwolnienia się od napięć, negatywnych emocji. Gry planszowe pokazują jak odczytywać i wyrażać uczucia, uczą rozwiązywać problemy.
- Należy także docenić funkcję projekcyjną gier - stwarzają okazję do wchodzenia w ciekawe sytuacje, wykonywania zadań, pełnienia różnych ról.