Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak wygląda diagnoza dysleksji

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Guzińska

Zdjęcia: Dreamstime

Diagnoza dziecka z dysleksją ma charakter wielospecjalistyczny i powinna być przeprowadzana w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej specjalistycznej placówce.

Pierwszym etapem diagnozy dysleksji jest wywiad z rodzicami na temat rozwoju dziecka. Zbierane są szczegółowe informacje o przebiegu ciąży, porodzie, warunkach rozwoju, efektach dotychczasowej edukacji oraz motywacji do nauki.

Po zebraniu wywiadu następuje rozmowa i badanie dziecka, które ma na celu ustalenie poziomu rozwoju umysłowego oraz funkcji percepcyjno-motorycznych (zaangażowanych w proces czytania i pisania), percepcji i pamięci wzrokowej, słuchowej, motoryki, lateralizacji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, tempa uczenia się graficznego materiału symbolicznego.

Analizowane są też umiejętności czytania i pisania, znajomość zasad ortograficznych, pismo graficzne, słuch fonetyczny, poziom rozwoju mowy.

Po określeniu zaburzeń powodujących trudności nauki w czytaniu i pisaniu poradnia wydaje opinię określającą sposób pracy z dzieckiem oraz jego potencjał możliwości. Ważne jest, by w diagnozie dysleksji wskazane były mocne strony dziecka. Dzięki temu możemy kompensować trudności nauki oraz tworzyć sprzyjające warunki do odnoszenia sukcesów szkolnych.

Niedostosowanie wymagań względem dziecka dyslektycznego powoduje, że zaczyna ono funkcjonować z poczuciem winy, przeświadczeniem o braku akceptacji środowiska i bliskich, ma poczucie braku zrozumienia.

Dzieciom z dysleksją często towarzyszy szybko obniżająca się motywacja i samoocena, ponieważ musi ono włożyć więcej wysiłku w wykonanie zadania niż jego rówieśnicy. Dlatego tak ważne jest wsparcie nie tylko ze strony rodziców, ale i pedagogów.

Starajmy się zrozumieć potrzeby dzieci dyslektycznych, ich możliwości i ograniczenia, aby zapobiegać pogłębianiu się jego trudności szkolnych oraz chronić przed wystąpieniem zaburzeń nerwicowych.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie