Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Jak wygląda diagnoza dysleksji

Rozwój i edukacja

Tekst: Magdalena Guzińska

Zdjęcia: Dreamstime

Diagnoza dziecka z dysleksją ma charakter wielospecjalistyczny i powinna być przeprowadzana w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej specjalistycznej placówce.

Pierwszym etapem diagnozy dysleksji jest wywiad z rodzicami na temat rozwoju dziecka. Zbierane są szczegółowe informacje o przebiegu ciąży, porodzie, warunkach rozwoju, efektach dotychczasowej edukacji oraz motywacji do nauki.

Po zebraniu wywiadu następuje rozmowa i badanie dziecka, które ma na celu ustalenie poziomu rozwoju umysłowego oraz funkcji percepcyjno-motorycznych (zaangażowanych w proces czytania i pisania), percepcji i pamięci wzrokowej, słuchowej, motoryki, lateralizacji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, tempa uczenia się graficznego materiału symbolicznego.

Analizowane są też umiejętności czytania i pisania, znajomość zasad ortograficznych, pismo graficzne, słuch fonetyczny, poziom rozwoju mowy.

Po określeniu zaburzeń powodujących trudności nauki w czytaniu i pisaniu poradnia wydaje opinię określającą sposób pracy z dzieckiem oraz jego potencjał możliwości. Ważne jest, by w diagnozie dysleksji wskazane były mocne strony dziecka. Dzięki temu możemy kompensować trudności nauki oraz tworzyć sprzyjające warunki do odnoszenia sukcesów szkolnych.

Niedostosowanie wymagań względem dziecka dyslektycznego powoduje, że zaczyna ono funkcjonować z poczuciem winy, przeświadczeniem o braku akceptacji środowiska i bliskich, ma poczucie braku zrozumienia.

Dzieciom z dysleksją często towarzyszy szybko obniżająca się motywacja i samoocena, ponieważ musi ono włożyć więcej wysiłku w wykonanie zadania niż jego rówieśnicy. Dlatego tak ważne jest wsparcie nie tylko ze strony rodziców, ale i pedagogów.

Starajmy się zrozumieć potrzeby dzieci dyslektycznych, ich możliwości i ograniczenia, aby zapobiegać pogłębianiu się jego trudności szkolnych oraz chronić przed wystąpieniem zaburzeń nerwicowych.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie