Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Problemy z nauką u dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska Pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Niechęć dzieci do nauki to kłopot, który spędza wielu rodzicom sen z powiek. Co więc zrobić, kiedy pojawi się w naszym domu? Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu, gdyż następstwa mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Powodzenie ucznia w szkole uwarunkowane jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą: predyspozycje psychofizyczne oraz warunki bytowe dziecka, a także działania edukacyjne prowadzone przez szkołę. Większość uczniów opanowuje wiedzę i umiejętności szkolne bez większych problemów. Jednak część z nich ma z tym kłopoty.

Problemy z nauką wyrażają się rozbieżnościami pomiędzy poziomem osiągnięć szkolnych a wymaganiami programowymi. Mogą mieć one charakter uogólniony - wówczas dotyczą wszystkich lub większości przedmiotów szkolnych albo występować w węższym wymiarze i ograniczać się do problemów w opanowywaniu niektórych umiejętności szkolnych.

Pierwsze symptomy problemów z nauką

Bardzo ważne jest, aby rodzice w porę zauważyli pierwsze symptomy świadczące o problemie z nauką. Należą do nich przede wszystkim:

 • spadek chęci do nauki,
 • niechętne chodzenie do szkoły,
 • brak sukcesów w szkole,
 • brak wiary we własne możliwości,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dziecka w grupie rówieśniczej,
 • niechęć do opowiadania o tym, co wydarzyło się w szkole,
 • stres i przemęczenie.

Przeciwdziałanie trudnościom

Nigdy nie należy czekać, aż problemy się rozwiną i nawarstwią. Ważne, by rodzic szybko zareagował i przystąpił do działania.

W pierwszej kolejności warto ustalić źródło kłopotów. Najlepiej zrobić to poprzez obserwację zachowania dziecka zwracając uwagę na to, czym się denerwuje lub stresuje, z jakimi działaniami (zadaniami) ma problemy, bądź do czego podchodzi z niechęcią.

Istotne jest także zwracanie uwagi na zainteresowanie dziecka kontaktami z rówieśnikami. Nieocenione jest też uważne słuchanie tego, co dziecko mówi o szkole, a zwłaszcza o czym wyraża się niepochlebnie.

Przyczyny kłopotów z nauką

Przyczyny niechęci dzieci do nauki mogą być różne. Do najczęstszych należą:

 • nadmierna kontrola ze strony rodzica - nadopiekuńczość i podejrzliwość, wydzwanianie do kolegów, koleżanek i nauczycieli z pytaniami dotyczącymi zadań domowych,
 • zbyt wysokie wymagania stawiane dziecku przez nauczyciela lub rodzica - niedostrzeganie wysiłku wkładanego przez dziecko w naukę, brak pochwał,
 • wyręczanie dziecka - odrabianie za dziecko prac domowych, przepisywanie zeszytów,
 • sposób motywowania do nauki - stosowanie systemu nagród i kar, który powoduje, że niechęć do nauki narasta,
 • mała ilość czasu poświęcana dziecku - która jest konsekwencją zapracowania i przemęczenia rodziców,
 • nadmiar materiału i za krótki czas do jego opanowania,
 • brak sympatii do nauczyciela, który uczy danego przedmiotu, poparty niekiedy lękiem przed chodzeniem na jego lekcje,
 • lęk przed porażką i wyśmiewaniem przez grono rówieśnicze,
 • złe odżywianie - jedzenie przez dziecko zbyt dużej ilości tzw. "fast foodów" i picie gazowanych lub energetyzujących napojów,
 • deficyty (np. w zakresie koncentracji, zapamiętywania, spostrzegania), które diagnozuje odpowiedni specjalista.

Skuteczna pomoc

Najważniejsza jest przyjazna atmosfera. Jeśli Twoje dziecko będzie czuło, że jest kochane i akceptowane przez Ciebie, łatwiej mu będzie otworzyć się i przezwyciężyć kłopoty.

Niemniej istotna jest szczera, otwarta rozmowa. Tego rodzaju wymiana poglądów powinna być wolna od krytyki i nakierowana na słuchanie tego, co czuje dziecko i jakie są jego potrzeby. Ważne jest też, by rodzice opowiadali o swoich odczuciach i oczekiwaniach zachęcając jednocześnie do wspólnego rozwiązania problemu. Taka rozmowa na pewno oczyści atmosferę i przyniesie dużo obopólnych korzyści.

Dobrą drogą do skutecznej pomocy dziecku, które ma problemy z nauką jest aktywna współpraca rodziców z wychowawcą i nauczycielami przedmiotów, z którymi uczeń ma kłopoty. Wspólnie mogą wypracować plan działania według którego będą postępować.

Na przykład nauczyciel może zaproponuje zorganizowanie pomocy koleżeńskiej bądź założenie dzienniczka postępów, w którym będzie zapisywał wypracowane efekty. Tymczasem rodzic przykładowo zobowiąże się do codziennej kontroli zeszytów i ćwiczeń swojego dziecka oraz do cotygodniowego spotkania z pedagogiem.

Pamiętaj, drogi Rodzicu! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem jak najczęściej o tym, co je cieszy, bawi, interesuje, ale także o tym, co martwi i niepokoi.

Pozostałe porady

Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej
Uczeń z wyobraźnią. Zabawy plastyczne dla dzieci

Rozwój i edukacja

Różnego rodzaju zabawy plastyczne dla dzieci skutecznie wspomagają naukę pisania, dlatego w przypadku uczniów odgrywają szczególnie ważną rolę. Mają jednak jeszcze więcej zalet - rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a do tego pozwalają wyrażać emocje oraz zrelaksować się po całym dniu w szkole.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

"Chcę być jak tata!" Jakim wzorem dla malucha powinien być ojciec?

Świadomi rodzice

Usłyszeć od dziecka Chcę być taki jak tata to wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność! ... Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie