Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Problemy z nauką u dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska Pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Niechęć dzieci do nauki to kłopot, który spędza wielu rodzicom sen z powiek. Co więc zrobić, kiedy pojawi się w naszym domu? Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu, gdyż następstwa mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Powodzenie ucznia w szkole uwarunkowane jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą: predyspozycje psychofizyczne oraz warunki bytowe dziecka, a także działania edukacyjne prowadzone przez szkołę. Większość uczniów opanowuje wiedzę i umiejętności szkolne bez większych problemów. Jednak część z nich ma z tym kłopoty.

Problemy z nauką wyrażają się rozbieżnościami pomiędzy poziomem osiągnięć szkolnych a wymaganiami programowymi. Mogą mieć one charakter uogólniony - wówczas dotyczą wszystkich lub większości przedmiotów szkolnych albo występować w węższym wymiarze i ograniczać się do problemów w opanowywaniu niektórych umiejętności szkolnych.

Pierwsze symptomy problemów z nauką

Bardzo ważne jest, aby rodzice w porę zauważyli pierwsze symptomy świadczące o problemie z nauką. Należą do nich przede wszystkim:

 • spadek chęci do nauki,
 • niechętne chodzenie do szkoły,
 • brak sukcesów w szkole,
 • brak wiary we własne możliwości,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dziecka w grupie rówieśniczej,
 • niechęć do opowiadania o tym, co wydarzyło się w szkole,
 • stres i przemęczenie.

Przeciwdziałanie trudnościom

Nigdy nie należy czekać, aż problemy się rozwiną i nawarstwią. Ważne, by rodzic szybko zareagował i przystąpił do działania.

W pierwszej kolejności warto ustalić źródło kłopotów. Najlepiej zrobić to poprzez obserwację zachowania dziecka zwracając uwagę na to, czym się denerwuje lub stresuje, z jakimi działaniami (zadaniami) ma problemy, bądź do czego podchodzi z niechęcią.

Istotne jest także zwracanie uwagi na zainteresowanie dziecka kontaktami z rówieśnikami. Nieocenione jest też uważne słuchanie tego, co dziecko mówi o szkole, a zwłaszcza o czym wyraża się niepochlebnie.

Przyczyny kłopotów z nauką

Przyczyny niechęci dzieci do nauki mogą być różne. Do najczęstszych należą:

 • nadmierna kontrola ze strony rodzica - nadopiekuńczość i podejrzliwość, wydzwanianie do kolegów, koleżanek i nauczycieli z pytaniami dotyczącymi zadań domowych,
 • zbyt wysokie wymagania stawiane dziecku przez nauczyciela lub rodzica - niedostrzeganie wysiłku wkładanego przez dziecko w naukę, brak pochwał,
 • wyręczanie dziecka - odrabianie za dziecko prac domowych, przepisywanie zeszytów,
 • sposób motywowania do nauki - stosowanie systemu nagród i kar, który powoduje, że niechęć do nauki narasta,
 • mała ilość czasu poświęcana dziecku - która jest konsekwencją zapracowania i przemęczenia rodziców,
 • nadmiar materiału i za krótki czas do jego opanowania,
 • brak sympatii do nauczyciela, który uczy danego przedmiotu, poparty niekiedy lękiem przed chodzeniem na jego lekcje,
 • lęk przed porażką i wyśmiewaniem przez grono rówieśnicze,
 • złe odżywianie - jedzenie przez dziecko zbyt dużej ilości tzw. "fast foodów" i picie gazowanych lub energetyzujących napojów,
 • deficyty (np. w zakresie koncentracji, zapamiętywania, spostrzegania), które diagnozuje odpowiedni specjalista.

Skuteczna pomoc

Najważniejsza jest przyjazna atmosfera. Jeśli Twoje dziecko będzie czuło, że jest kochane i akceptowane przez Ciebie, łatwiej mu będzie otworzyć się i przezwyciężyć kłopoty.

Niemniej istotna jest szczera, otwarta rozmowa. Tego rodzaju wymiana poglądów powinna być wolna od krytyki i nakierowana na słuchanie tego, co czuje dziecko i jakie są jego potrzeby. Ważne jest też, by rodzice opowiadali o swoich odczuciach i oczekiwaniach zachęcając jednocześnie do wspólnego rozwiązania problemu. Taka rozmowa na pewno oczyści atmosferę i przyniesie dużo obopólnych korzyści.

Dobrą drogą do skutecznej pomocy dziecku, które ma problemy z nauką jest aktywna współpraca rodziców z wychowawcą i nauczycielami przedmiotów, z którymi uczeń ma kłopoty. Wspólnie mogą wypracować plan działania według którego będą postępować.

Na przykład nauczyciel może zaproponuje zorganizowanie pomocy koleżeńskiej bądź założenie dzienniczka postępów, w którym będzie zapisywał wypracowane efekty. Tymczasem rodzic przykładowo zobowiąże się do codziennej kontroli zeszytów i ćwiczeń swojego dziecka oraz do cotygodniowego spotkania z pedagogiem.

Pamiętaj, drogi Rodzicu! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem jak najczęściej o tym, co je cieszy, bawi, interesuje, ale także o tym, co martwi i niepokoi.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej
Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Czytaj dalej
Nauka pisania a zabawy plastyczne

Rozwój i edukacja

Nauka pisania zaczyna się w momencie… gdy twoje dziecko bierze kredkę do ręki i zaczyna bazgrać po papierze. Jednak zanim napisze litery, przed nim dość długa droga. Pamiętaj, że przygotowanie do pisania odgrywa równie ważną rolę, co samo pisanie. Przygotowując dziecko do pisania, wyposażasz je w liczne umiejętności.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Kindi - Skin Balance Chusteczki nawilżane dla dzieci i niemowląt do skóry normalnej

Zdrowie i pielęgnacja

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, cienka i bardzo podatna na przesuszenia. ... Czytaj dalej
Niezbędnik małego podróżnika , czyli podróż przyjemna i bezpieczna

Podróże i wyprawy

Wakacje to czas podróży małych i dużych. Rodzice wraz ze swoimi pociechami ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie