Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Problemy z nauką u dzieci

Rozwój i edukacja

Tekst: Katarzyna Wodnicka-Sałacińska Pedagog, terapeuta

Zdjęcia: Dreamstime

Niechęć dzieci do nauki to kłopot, który spędza wielu rodzicom sen z powiek. Co więc zrobić, kiedy pojawi się w naszym domu? Przede wszystkim nie należy bagatelizować problemu, gdyż następstwa mogą mieć daleko idące konsekwencje.

Powodzenie ucznia w szkole uwarunkowane jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą: predyspozycje psychofizyczne oraz warunki bytowe dziecka, a także działania edukacyjne prowadzone przez szkołę. Większość uczniów opanowuje wiedzę i umiejętności szkolne bez większych problemów. Jednak część z nich ma z tym kłopoty.

Problemy z nauką wyrażają się rozbieżnościami pomiędzy poziomem osiągnięć szkolnych a wymaganiami programowymi. Mogą mieć one charakter uogólniony - wówczas dotyczą wszystkich lub większości przedmiotów szkolnych albo występować w węższym wymiarze i ograniczać się do problemów w opanowywaniu niektórych umiejętności szkolnych.

Pierwsze symptomy problemów z nauką

Bardzo ważne jest, aby rodzice w porę zauważyli pierwsze symptomy świadczące o problemie z nauką. Należą do nich przede wszystkim:

 • spadek chęci do nauki,
 • niechętne chodzenie do szkoły,
 • brak sukcesów w szkole,
 • brak wiary we własne możliwości,
 • nieprawidłowe funkcjonowanie dziecka w grupie rówieśniczej,
 • niechęć do opowiadania o tym, co wydarzyło się w szkole,
 • stres i przemęczenie.

Przeciwdziałanie trudnościom

Nigdy nie należy czekać, aż problemy się rozwiną i nawarstwią. Ważne, by rodzic szybko zareagował i przystąpił do działania.

W pierwszej kolejności warto ustalić źródło kłopotów. Najlepiej zrobić to poprzez obserwację zachowania dziecka zwracając uwagę na to, czym się denerwuje lub stresuje, z jakimi działaniami (zadaniami) ma problemy, bądź do czego podchodzi z niechęcią.

Istotne jest także zwracanie uwagi na zainteresowanie dziecka kontaktami z rówieśnikami. Nieocenione jest też uważne słuchanie tego, co dziecko mówi o szkole, a zwłaszcza o czym wyraża się niepochlebnie.

Przyczyny kłopotów z nauką

Przyczyny niechęci dzieci do nauki mogą być różne. Do najczęstszych należą:

 • nadmierna kontrola ze strony rodzica - nadopiekuńczość i podejrzliwość, wydzwanianie do kolegów, koleżanek i nauczycieli z pytaniami dotyczącymi zadań domowych,
 • zbyt wysokie wymagania stawiane dziecku przez nauczyciela lub rodzica - niedostrzeganie wysiłku wkładanego przez dziecko w naukę, brak pochwał,
 • wyręczanie dziecka - odrabianie za dziecko prac domowych, przepisywanie zeszytów,
 • sposób motywowania do nauki - stosowanie systemu nagród i kar, który powoduje, że niechęć do nauki narasta,
 • mała ilość czasu poświęcana dziecku - która jest konsekwencją zapracowania i przemęczenia rodziców,
 • nadmiar materiału i za krótki czas do jego opanowania,
 • brak sympatii do nauczyciela, który uczy danego przedmiotu, poparty niekiedy lękiem przed chodzeniem na jego lekcje,
 • lęk przed porażką i wyśmiewaniem przez grono rówieśnicze,
 • złe odżywianie - jedzenie przez dziecko zbyt dużej ilości tzw. "fast foodów" i picie gazowanych lub energetyzujących napojów,
 • deficyty (np. w zakresie koncentracji, zapamiętywania, spostrzegania), które diagnozuje odpowiedni specjalista.

Skuteczna pomoc

Najważniejsza jest przyjazna atmosfera. Jeśli Twoje dziecko będzie czuło, że jest kochane i akceptowane przez Ciebie, łatwiej mu będzie otworzyć się i przezwyciężyć kłopoty.

Niemniej istotna jest szczera, otwarta rozmowa. Tego rodzaju wymiana poglądów powinna być wolna od krytyki i nakierowana na słuchanie tego, co czuje dziecko i jakie są jego potrzeby. Ważne jest też, by rodzice opowiadali o swoich odczuciach i oczekiwaniach zachęcając jednocześnie do wspólnego rozwiązania problemu. Taka rozmowa na pewno oczyści atmosferę i przyniesie dużo obopólnych korzyści.

Dobrą drogą do skutecznej pomocy dziecku, które ma problemy z nauką jest aktywna współpraca rodziców z wychowawcą i nauczycielami przedmiotów, z którymi uczeń ma kłopoty. Wspólnie mogą wypracować plan działania według którego będą postępować.

Na przykład nauczyciel może zaproponuje zorganizowanie pomocy koleżeńskiej bądź założenie dzienniczka postępów, w którym będzie zapisywał wypracowane efekty. Tymczasem rodzic przykładowo zobowiąże się do codziennej kontroli zeszytów i ćwiczeń swojego dziecka oraz do cotygodniowego spotkania z pedagogiem.

Pamiętaj, drogi Rodzicu! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem jak najczęściej o tym, co je cieszy, bawi, interesuje, ale także o tym, co martwi i niepokoi.

Pozostałe porady

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Czytaj dalej
Mały poliglota. Dziecko a nauka języka obcego

Rozwój i edukacja

Znajomość języków obcych niesie ze sobą same korzyści. Łatwiej znaleźć pracę, odnaleźć się na zagranicznej wycieczce i czerpać informacje, których brakuje na polskojęzycznych stronach internetowych. Kiedy nauka języków powinna się rozpocząć i co tak naprawdę jest ważne, kiedy dziecko ma się ich uczyć?

Czytaj dalej
Sześć książek z Twojego dzieciństwa, które pokocha Twoje dziecko

Rozwój i edukacja

Półki księgarni uginają się pod ciężarem zupełnie nowych tytułów dla dzieci, ale warto pamiętać również o tych pozycjach, które zachwycały nas samych.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2017

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Choroba lokomocyjna

Podróże i wyprawy

Nadszedł długo wyczekiwany okres wakacji. Co zrobić, aby podróż z sympatycznego ... Czytaj dalej
Możesz uniknąć zrostów

Poród i połóg

Choć od dawna cięcie cesarskie wykonuje się w miejscu, które bez problemu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie