Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Szukamy wiosny!

Rozwój i edukacja

Wszyscy tęsknimy za cieplejszymi i dłuższymi dniami. I oto wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. To dobry czas na aktywność poza domem. Poszukajcie razem z dziećmi jej śladów! Na pewno zostawiła je w ogrodzie, w parku, w lesie!

Promienie słońca wyraźnie poprawiają nastrój nawet największym marudom. Wyższa temperatura i coraz dłuższy dzień sprzyjają spacerom, a te poprawiają zarówno apetyt, jak i samopoczucie. Wykorzystajmy to! Warto założyć ciepłe skarpetki, kalosze, lżejszą czapkę i wygodną kurtkę, by we własnym ogródku lub w najbliższym parku cieszyć się doskonałą zabawą w poszukiwaczy wiosny! Podpowiadamy czego szukać, choć jesteśmy pewni, że intuicja Was nie zawiedzie!

Poszukiwania warto rozpocząć przyglądając się uważnie trawnikom i łąkom w okolicy. Czasami wystarczy spojrzeć pod własne nogi, by jeszcze w marcu znaleźć przebiśniegi, które pojawiają się już w lutym. Te białe drobne kwiaty to najpiękniejszy symbol przedwiośnia. Równie piękny, co pożyteczny, bo jako roślina miododajna, przebiśniegi są często źródłem pierwszego wiosennego pożywienia pszczół. W Polsce śnieżyczki przebiśniegi (to ich pełna nazwa) są objęte częściową ochroną, co oznacza, że nie wolno zrywać kwiatów, które rosną w lesie czy parku. Ale pierwszy wiosenny bukiecik można zrobić z tych rosnących w przydomowym ogródku. Na pewno będzie źródłem wielkiej radości wszystkich maluchów.

                                                                                                                                  Wielką przyjemność dzieciom sprawi też odnalezienie przepięknych kwiatów krokusa, zwanego również szafranem. Ta druga nazwa bardziej kojarzy się nam z przyprawą niż z nazwą kwiatów i to bardzo dobry trop! Ususzone żółte znamiona krokusów to najdroższa przyprawa na świecie! Wydaje się to zrozumiałe, jeśli uświadomimy sobie, ilu kwiatów i ile pracy wymaga zebranie choćby małej miseczki takich znamion! Ale my proponujemy, by zachwycać się krokusami i korzystać z wiosny, a nie zajmować się zbieraniem szafranu.

 

 


Wśród drzew, wiosnę najszybciej zapowiada brzoza. Charakterystyczna biała kora sprawia, że większość z nas potrafi ją rozpoznać. Zazwyczaj wita na skraju lasu wszystkich, którzy przyszli na spacer. Warto się przy niej zatrzymać. Świeże, zielone listki pięknie migoczą na wietrze. Wiosną brzoza wytwarza ogromne ilości żółtego pyłku, który – niestety – wiele osób przyprawia o alergiczne kichanie. Jeśli ta przypadłość Was dotyczy, podziwiajcie brzozy z daleka. Pamiętajcie, że sok z brzozy ma wiele korzystnych właściwości. Dlatego jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, a nawet lekarstw.

 

 

Jeśli na poszukiwanie wiosny wybierzecie się do lasu, wypatrujcie pięknych białych kwiatów zawilców gajowych. Kwitną w marcu i kwietniu, tworząc wspaniałe leśne dywany. Nie warto ich zrywać, ponieważ szybko więdną. Trzeba też pamiętać, że są trujące. Z tego powodu dzieci nie powinny ich dotykać. Ale możliwość spacerowania ścieżką, wzdłuż której rosną zawilce sama jest dużą przyjemnością!

 

 

 


Również wśród motyli wiosna ma swoich ambasadorów! Modraszek wieszczek potrafi pojawić się już w marcu. Nie jest duży, ale pięknie ubarwiony – na pewno zwróci Waszą uwagę. To pospolity motyl, którego najłatwiej spotkać w zalesionej okolicy. Chętnie zamieszkuje leśne polany i wrzosowiska. Jego gąsienice objadają krzewy borówki i maliny, ale nie z owoców – bardziej smakują im świeże pąki, kwiaty i liście.

 

 

Innym motylem, który zapowiada wiosnę jest rusałka pokrzywnik. Zimuje schowana w piwnicach, na strychach i w garażach. Budzi się w marcu, żeby powiadomić wszystkich o końcu zimy! Nazwa „pokrzywnik” jest podpowiedzią – ten motyl składa jaja na pokrzywach, i to na nich właśnie żyją jego gąsienice. Jeśli macie pokrzywy w okolicy, możecie ich poszukać. W Polsce jest często spotykanym gatunkiem. Na pewno zauważycie jego kolorowe skrzydła!

 

Także ptaki zapowiadają wiosnę. Przylatujące już w lutym skowronki obwieszczają koniec zimy swoim śpiewem. Chwilę później możemy obserwować na niebie klucze żurawi. Ale największą frajdę sprawia wszystkim wypatrzenie pierwszego bociana! To sygnał, że wiosna rozgościła się u nas na dobre. W mieście trudno go spotkać, więc korzystając z okazji, warto wybrać się za miasto. Jeśli nie macie takiej możliwości, proponujemy obserwowanie bocianów za pośrednictwem internetu, dzięki umieszczonym w gniazdach kamerom. Jest wiele takich miejsc, każda wyszukiwarka Wam je wskaże, a dzieci będą miały okazję podejrzeć zwyczaje tych dużych ptaków.

 

Szukając wiosny, warto wraz z dziećmi zaangażować się w typowe wiosenne aktywności. Zakładanie zielnika, wieszanie budek lęgowych i rowerowy piknik to obowiązkowe punkty w wiosennym kalendarzu i wielka przyjemność. Zielnik może powstać w ogrodzie lub na kuchennym parapecie – dzięki temu świeże zioła urozmaicą codzienne posiłki, miejsc na budkę dla ptaków na pewno znacie wiele, a rowerowa wycieczka to najlepsza okazja, by sprawdzić jak dobrze ma się wiosna w Waszej okolicy.

 

Jeśli jesteście spostrzegawczy i lubicie podglądać przyrodę, na pewno zainteresuje Was książka Znajdź nas! Woda, łąka i las.
Na jej kartach widnieją rysunki 40 różnych gatunków ptaków, owadów, ryb i roślin. Część z nich się ukryła i trzeba je odnaleźć. Realistyczne ilustracje oraz krótkie opisy uczą dzieci patrzeć uważnie, rozpoznawać polskie gatunki i dostrzegać różnice między nimi. Książkę można twórczo wykorzystać na wiele sposobów, samodzielnie tworzyć reguły i zmieniać je. Można ją także zabrać na spacer albo wiosenną wycieczkę. Zajrzyjcie do niej koniecznie przy najbliższej wizycie w księgarni. Nasz magazyn patronuje temu wydaniu!
Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie wydawnictwa: www.jacobsony.pl

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie