Poradnik - Uczeń - Rozwój i edukacja

Wspieramy umiejętność pisania u najmłodszego ucznia

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: Fotolia

Bez względu na to, czy do szkoły idą sześcio- czy siedmiolatki, każdy mały uczeń powinien osiągnąć dojrzałość szkolną. Jest to taki poziom rozwoju (zarówno fizycznego, psychicznego, jak i społecznego), który czyni dziecko gotowym do nauki. Należy do tego gotowość do nauki pisania.

Moment, w którym mały uczeń zaczyna przygodę z odręcznym pisaniem, jest bardzo ważny. Do tej pory większość dzieci nauczyła się już pisać kilka liter drukowanych, teraz jednak zadanie wydaje się bardziej skomplikowane. Nauka odręcznego pisania trwa zwykle do drugiej klasy szkoły podstawowej.

dwoje dzieci uczy się pisać

Podstawy są najważniejsze

Sam kształt pierwszych, samodzielnie stawianych liter nie jest tak ważny jak baza wypracowana wcześniej. Podstawą jest rozwinięta sprawność psychoruchowa, orientacja przestrzenna czy sprawność manualna. Teraz przychodzi pora na bardziej precyzyjne ćwiczenia, choć ogólnorozwojowe w dalszym ciągu powinny być kontynuowane.

Nauka kaligrafii rozpoczyna się tak naprawdę od przyjmowania właściwej postawy przy biurku. Dziecko musi nauczyć się, że siedzimy twarzą zwróceni do stołu, prostując się, nie garbiąc się, z właściwie ułożonymi rękami i nogami. Równie ważny, jeśli nawet nie najważniejszy, jest uchwyt narzędzia pisarskiego. Tylko prawidłowe trzymanie zapewnia komfort pisania.

Ręka nie męczy się wtedy tak bardzo i szybko, jak ma to miejsce w nieprawidłowym chwycie, pozwala on też na dłuższą pracę. W dalszym ciągu więc konieczne jest rozwijanie sprawności motorycznej ręki, dłoni i nadgarstka. Ma to służyć rysowaniu bardziej precyzyjnemu, również coraz mniejszych figur. Jeśli więc chcemy wspomóc naszego małego ucznia w nauce pisania, przypilnujmy przestrzegania dwóch wskazań:

  • Prawidłowa postawa - stopy powinny spoczywać płasko na podłodze, kolana nieznacznie niżej niż uda, sylwetka trochę pochylona do przodu. Przedramiona i łokcie muszą mieć zapewnioną swobodę ruchu. Ideałem są nienapięte mięśnie dłoni i naturalnie ułożone przedramię.


  • Prawidłowe trzymanie narzędzia pisarskiego - jest to niezwykle ważna umiejętność, sprawiająca uczniom sporo trudności. Narzędzie pisarskie (ołówek, długopis) powinno być trzymane pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, jednocześnie spoczywając na palcu środkowym. Jest to tzw. chwyt trójpunktowy. Ołówek, długopis czy kredkę trzeba uchwycić w pobliżu końcówki, a jednocześnie na tyle daleko, żeby nie zasłaniać dziecku kartki i tego, co pisze. Palce powinny pracować elastycznie, a nacisk narzędzia na kartkę nie może być ani za słaby, ani zbyt mocny.

Zaczynamy od ćwiczeń grafomotorycznych

Pisanie jest trudną sztuką, wymagającą dużo wysiłku i zaangażowania. Wszystko to, co było ćwiczone w wieku przedszkolnym (usprawnienie motoryczne, w tym w zakresie szybkości i precyzji ruchów, koordynacji ruchowej całego ciała oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej) będzie teraz procentować. Zanim przystąpimy do pisania, dziecko powinno umieć sprawnie rysować. Służą temu ćwiczenia grafomotoryczne.

Właśnie dzięki nim nauka pisania będzie łatwiejsza. Zalet ćwiczeń grafomotorycznych jest bardzo dużo. Stymulują one cały rozwój dziecka i wyrównują ewentualne dysproporcje, usprawniają mięśnie palców, obniżają napięcie mięśniowe. Ćwiczenia grafomotoryczne mają przeróżne formy i stopnie trudności, począwszy od zamalowywania powierzchni wewnątrz konturu, poprzez łączenie kropek, rysowanie i pisanie po śladzie, na rysowaniu i pisaniu według wzoru kończąc. Na pewno przysłużą się maluchowi:

  • kolorowanie obrazków,
  • kalkowanie rysunków,
  • rysowanie z użyciem szablonów, obrysowywanie przedmiotów,
  • rysowanie po śladzie,
  • odręczne rysowanie figur geometrycznych, linii i szlaczków (kontynuowanie rozpoczętych linii, uzupełnianie rysunku brakującymi elementami, szlaczki w liniaturze i poza nią), 
  • odwzorowywanie rysunków, czyli rysowanie zgodnie z wzorem, 
  • ćwiczenia grafomotoryczne z towarzyszeniem muzyki. Każde ćwiczenie musi odbywać się w pozytywnej atmosferze. Nie możemy wywierać na dziecko nacisku i stawiać zbyt dużych wymagań.

Każde staranie powinno zostać zauważone i docenione. Małego ucznia trzeba chwalić, a jednocześnie motywować. Jeśli zauważamy, że dziecko w równym stopniu posługuje się ręką prawą i ręką lewą, proponujemy wykonywanie ćwiczeń grafomotorycznych raz jedną, raz drugą ręką. Ma to pomóc w ustaleniu ręki, którą będzie pisał uczeń oburęczny.

Anna Chmielewska

Zobacz też:

Pozostałe porady

Pasja - klucz do budowy motywacji u dziecka

Rozwój i edukacja

Dzieci potrzebują regularnych bodźców oraz motywacji do działania. Jedną z kluczowych kwestii budujących pozytywne postawy u dzieci jest pozostawienie im pewnej dozy samodzielności. Pierwszą decyzją, którą powinno podjąć dziecko już w wieku przedszkolnym, jest wybór zajęć dodatkowych, mogących z czasem przerodzić się w wartościową pasję.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do szkoły?

Rozwój i edukacja

Początek roku szkolnego to nie lada wyzwanie - zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Stylistki Westwing przychodzą z pomocą, prezentując pomysły na stworzenie idealnego pokoju ucznia oraz ujawniając trendy ze świata dziecięcych gadżetów. Zainspiruj się!

Czytaj dalej
Na planszy i w Internecie – w co grają Polacy?

Rozwój i edukacja

Chociaż gry internetowe gromadzą tysiące fanów, planszówki przeżywają swój renesans. Szacuje się, że obecnie rynek gier planszowych wart jest około 300 milionów złotych, a rocznie wydawanych jest ponad 400 nowych tytułów.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Nowe Pieluszki Pampers® Premium Care - tak delikatne, jak dotyk mamy

Zdrowie i pielęgnacja

Tuż po narodzinach dziecko nie widzi wyraźnie i nie potrafi wyodrębnić poszczególnych ... Czytaj dalej
Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie