Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Zdjęcia: Dreamstime

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Własne biurko daje dzieciom poczucie autonomii, chłopak i książki

Własne biurko daje dzieciom poczucie autonomii, co przekłada się na wzrost satysfakcji z osiągnięć i wytrwałości.

Miejsce pracy ucznia

Odrabianie lekcji, czytanie, rozwiązywanie zadań z matematyki czy rysowanie wymaga od dziecka nie tylko koncentracji, ale również kreatywnego myślenia. Pod ręką powinno być wiele akcesoriów ułatwiających wykonanie zadania.

Gdzie ukryć nożyczki, kredki, farby, wiele książek, czy modele 3d, nad którymi właśnie pracujemy? Rozwiązaniem są szafki, półki, kasetony, które powinny być w zasięgu reki malucha. Najlepiej więc jeśli wybierzemy biurko, które zgrabnie pomieści wszystkie potrzebne przedmioty.

Zdarza się co prawda słyszeć czasem wypowiedzi, że biurko to tylko kawałek drewna, więc nie ma co przywiązywać do jego wyboru większej wagi. Jednak w tym przypadku to "aż" kawałek drewna. Dla dorosłego własne mieszkanie, dom, daje poczucie autonomii i miejsca na świecie.

Badania pokazują, że dla dziecka własne biurko jest tą namiastką "własnego królestwa", w którym rozkwita nie tylko wyobraźnia i twórczość, ale także chęć do pracy przynoszącej wymierne efekty, a w przyszłości sukces szkolny.

Indywidualny charakter

Szukając odpowiednich mebli pomyślmy o tych, które mają nowoczesne wzornictwo, dzięki temu będą uniwersalne. Wyobraźmy sobie, że spełniają potrzeby ucznia szkoły podstawowej, potem gimnazjum, a nawet liceum.

Niewiele jest takich, które dzięki designowi spodobają się dzieciom w różnym wieku. Warto zdecydować się na meble w neutralnych kolorach, wykonanych z dobrej jakości materiałów. Taki odporny na zniszczenia mebel, dłużej będzie wyglądał schludnie.

Czystość i porządek

Może to abstrakcyjne pojęcia dla małego człowieka, jednak faktem jest, że schludne miejsce pracy ułatwia koncentrację. Pomyślmy jednak twórczo. Dzieci nie muszą siedzieć w śnieżnobiałych miejscach.

Wolą przed sobą mieć wielopoziomowe konstrukcje z klocków albo swoje prace plastyczne przypięte do ściany. Pokój dziecka żyje, zmienia się, jest wielobarwną przestrzenią, która oddaje nastroje i zainteresowania jej gospodarza.

Dorośli wg. badań wracają z pracy znacznie przebodźcowani i z przyjemnością zamykają się w beżowych wnętrzach zlewających się w łagodny klosz ochronny dla zmysłów. Dzieci przeciwnie - ich miejsce to wielobarwna przestrzeń, która może przypominać nawet warsztat małego konstruktora.

W co się bawić?

Rodzicie często narzekają, że nie mają pomysłu na to, co robić z dzieckiem w czasie wolnym. Wspólne ozdabianie biurka może być świetnym sposobem kreatywnego spędzania czasu z naszą pociechą. Może to nawet potraktować jak wstęp do późniejszego wspólnego odrabiania prac domowych.

Magdalena Kordaszewska

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zabawa w dekoratora

Pokój dla ucznia

Dzieci nie znoszą nudy. Sprawmy więc, by ich pokój wciąż na nowo bawił i zachwycał. Wystarczy szybka zmiana dekoracji...

Czytaj dalej
Farba tablicowa - wybór i charakterystyki farby. Opinia użytkownika

Pokój dla ucznia

O ścianach pomalowanych farbami tablicowymi marzą nie tylko dzieci, ale i dorośli. Można w ten sposób ozdobić zarówno ścianę w pokoju dziecka, jak i część ściany np. w otwartej kuchni. Pomalowany farbą tablicową kącik stanie się punktem, który przyciąga uwagę!

Czytaj dalej
Wiosenne porządki - podpowiedzi od architekta

Pokój dla ucznia

Za oknem śpiew ptaków, światło słoneczne i budząca się do życia przyroda. Zaprośmy ją też do naszego domu. Wiosenne porządki to okazja do zmian i nadania wnętrzu nowych barw.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie