Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Zdjęcia: Dreamstime

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Własne biurko daje dzieciom poczucie autonomii, chłopak i książki

Własne biurko daje dzieciom poczucie autonomii, co przekłada się na wzrost satysfakcji z osiągnięć i wytrwałości.

Miejsce pracy ucznia

Odrabianie lekcji, czytanie, rozwiązywanie zadań z matematyki czy rysowanie wymaga od dziecka nie tylko koncentracji, ale również kreatywnego myślenia. Pod ręką powinno być wiele akcesoriów ułatwiających wykonanie zadania.

Gdzie ukryć nożyczki, kredki, farby, wiele książek, czy modele 3d, nad którymi właśnie pracujemy? Rozwiązaniem są szafki, półki, kasetony, które powinny być w zasięgu reki malucha. Najlepiej więc jeśli wybierzemy biurko, które zgrabnie pomieści wszystkie potrzebne przedmioty.

Zdarza się co prawda słyszeć czasem wypowiedzi, że biurko to tylko kawałek drewna, więc nie ma co przywiązywać do jego wyboru większej wagi. Jednak w tym przypadku to "aż" kawałek drewna. Dla dorosłego własne mieszkanie, dom, daje poczucie autonomii i miejsca na świecie.

Badania pokazują, że dla dziecka własne biurko jest tą namiastką "własnego królestwa", w którym rozkwita nie tylko wyobraźnia i twórczość, ale także chęć do pracy przynoszącej wymierne efekty, a w przyszłości sukces szkolny.

Indywidualny charakter

Szukając odpowiednich mebli pomyślmy o tych, które mają nowoczesne wzornictwo, dzięki temu będą uniwersalne. Wyobraźmy sobie, że spełniają potrzeby ucznia szkoły podstawowej, potem gimnazjum, a nawet liceum.

Niewiele jest takich, które dzięki designowi spodobają się dzieciom w różnym wieku. Warto zdecydować się na meble w neutralnych kolorach, wykonanych z dobrej jakości materiałów. Taki odporny na zniszczenia mebel, dłużej będzie wyglądał schludnie.

Czystość i porządek

Może to abstrakcyjne pojęcia dla małego człowieka, jednak faktem jest, że schludne miejsce pracy ułatwia koncentrację. Pomyślmy jednak twórczo. Dzieci nie muszą siedzieć w śnieżnobiałych miejscach.

Wolą przed sobą mieć wielopoziomowe konstrukcje z klocków albo swoje prace plastyczne przypięte do ściany. Pokój dziecka żyje, zmienia się, jest wielobarwną przestrzenią, która oddaje nastroje i zainteresowania jej gospodarza.

Dorośli wg. badań wracają z pracy znacznie przebodźcowani i z przyjemnością zamykają się w beżowych wnętrzach zlewających się w łagodny klosz ochronny dla zmysłów. Dzieci przeciwnie - ich miejsce to wielobarwna przestrzeń, która może przypominać nawet warsztat małego konstruktora.

W co się bawić?

Rodzicie często narzekają, że nie mają pomysłu na to, co robić z dzieckiem w czasie wolnym. Wspólne ozdabianie biurka może być świetnym sposobem kreatywnego spędzania czasu z naszą pociechą. Może to nawet potraktować jak wstęp do późniejszego wspólnego odrabiania prac domowych.

Magdalena Kordaszewska

Zobacz też:

Pozostałe porady

W pokoju młodego Einsteina

Pokój dla ucznia

Powrót do szkoły i intensywnej nauki skłania do tego, by odświeżyć aranżację pokoju naszych pociech. Zdobywanie wiedzy będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli stworzymy odpowiednio umeblowane i kreatywne pomieszczenie do nauki. Jak urządzić pokój pilnego ucznia? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj dalej
Nowe kolekcje dziecięce w ofercie marki Meble Wójcik

Pokój dla ucznia

Pokój dziecka powinien przede wszystkim odzwierciedlać jego charakter i upodobania. Z wiekiem zainteresowania młodego człowieka mogą się zmieniać, dlatego istotne jest, aby meble były na tyle uniwersalne, by mogły towarzyszyć mu przez wiele lat. Z myślą o tym marka Meble Wójcik wprowadza do swojej oferty dwie nowe kolekcje, do pokojów młodzieżowych i dziecięcych - Laser i Lilo. Cechą charakterystyczną brył jest możliwość personalizacji kolorystycznej ich poszczególnych elementów. Zabieg ten sprawia, że sprawdzą się one zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki oferując przy tym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Czytaj dalej
Zabawa w dekoratora

Pokój dla ucznia

Dzieci nie znoszą nudy. Sprawmy więc, by ich pokój wciąż na nowo bawił i zachwycał. Wystarczy szybka zmiana dekoracji...

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie