Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Zabawa w dekoratora

Pokój dla ucznia

Tekst: Agata Fijołek

Zdjęcia: CottonBee.pl

Dzieci nie znoszą nudy. Sprawmy więc, by ich pokój wciąż na nowo bawił i zachwycał. Wystarczy szybka zmiana dekoracji...

Wystrój dziecięcego pokoju zmienia się zwykle, gdy pociecha wyrasta z niemowlęcego łóżeczka i gdy idzie do szkoły. Ale przecież można to robić znacznie częściej. Żeby było "inaczej", nie trzeba zaraz przestawiać mebli czy przemalowywać ścian. Zmiana dekoracji - jak w teatrze - pomoże odmienić dziecięcy pokój subtelnie lub... nie do poznania. Wszystko zależy od naszej i dziecka inwencji.

Styl temu pokoikowi nadają patchworkowa narzuta ipościel zaplikacjami samolotów, My Room

O tym, jak wielka moc drzemie w dodatkach takich jak poduszki, zasłony czy bibeloty wie każdy dekorator wnętrz. Waśnie takimi drobiazgami buduje się klimat. Ważny jest ich kolor, styl, i oczywiście ilość. Z tą ostatnią w pokoju dziecka nie ma co przesadzać - nagromadzenie bibelotów szybko przemieni się w chaos, trudny do utrzymania w porządku i czystości, a zatem i mało estetyczny. Lepiej postawmy więc na jeden, wyrazisty element dekoracyjny, pod kątem którego odpowiednio "podrasujemy" stałe elementy wnętrza.

W przypadku dekoracji - nie tylko sezonowych, np. świątecznych - znakomicie sprawdza się ta sama zasada, którą wielu rodziców stosuje, by nie utonąć w powodzi zabawek: te, które już się dziecku trochę znudziły, chowamy. Ile potem syn czy córka ma frajdy, gdy po jakimś czasie znów się pojawią!

Gdy już mamy naszą główną dekorację - nie musi to wcale być bibelot, lecz na przykład oprawiony w antyramę plakat z oglądanego niedawno filmu, naklejka ścienna albo girlanda z pirackimi banderami - postarajmy się, aby inne dodatki nawiązywały do niego stylem lub kolorem. Dzięki temu wnętrze nabierze spójności, a metamorfoza będzie znacznie bardziej efektowna.

Można to zrobić prosto i niedrogo np. zmieniając poszewki na dekoracyjnych poduszkach, abażur na lampce nocnej albo zasłonę w oknie.

Wśród neutralnych, białych mebli prym wiodą kwiaciaste tekstylia. Zimą pokój można będzie przebrać wśnieżne gwiazdki.

Jeśli już decydujemy się na "wystawkę", niech to będzie coś bliskiego dziecku, np. galeria jego własnych prac albo skarbów. Kasztanowe ludziki, ulepione z plasteliny potwory czy zbiór przyniesionych z parku ślicznych kamyków, sprawdzą się w tym miejscu znacznie lepiej niż porcelanowe figurki po babci.

Młody artysta z pewnością poczuje się doceniony, jeśli zamówimy tkaninę z jego rysunkiem i uszyjemy z niej zasłonę lub poszewkę na poduszkę. Taką jedyną w swoim rodzaju dekoracją sprawimy dziecku dużą frajdę.

Jak sami się przekonacie, taka zabawa w dekoratora może dać mnóstwo radości, nie rezerwujcie jej więc tylko dla siebie. Koniecznie zaproście do niej dziecko. Możliwość kształtowania własnej przestrzeni to zarówno dla dużej, jak i małej pociechy nie tylko okazja do kreatywności, lecz także doświadczenie, które daje poczucie ważności i sprawczości. Nie mówiąc już o tym, że z pokojem, którego wystrój jest po trosze jego dziełem, dziecko będzie się znacznie silniej identyfikować. Dajmy mu więc do tego okazję.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Czytaj dalej
Farba tablicowa - wybór i charakterystyki farby. Opinia użytkownika

Pokój dla ucznia

O ścianach pomalowanych farbami tablicowymi marzą nie tylko dzieci, ale i dorośli. Można w ten sposób ozdobić zarówno ścianę w pokoju dziecka, jak i część ściany np. w otwartej kuchni. Pomalowany farbą tablicową kącik stanie się punktem, który przyciąga uwagę!

Czytaj dalej
Wiosenne porządki - podpowiedzi od architekta

Pokój dla ucznia

Za oknem śpiew ptaków, światło słoneczne i budząca się do życia przyroda. Zaprośmy ją też do naszego domu. Wiosenne porządki to okazja do zmian i nadania wnętrzu nowych barw.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie