Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

ABC doboru światła w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Tekst: Iga Świerczewska, architekt wnętrz

Zdjęcia: Meblik

Funkcjonalnie, zdrowo i nastrojowo - tak powinien być oświetlony pokój ucznia. Ma on zupełnie inny charakter niż pozostałe pomieszczenia w domu, dlatego też warto wziąć to pod uwagę podczas jego urządzania.

Pokój dziecka w wieku szkolnym zazwyczaj łączy w sobie wiele funkcji. Przestrzeń ta pełni rolę sypialni, jest pokojem zabaw, miejscem do nauki, wypoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi. Ważne jest, aby każda z nich spełniała swoje zadanie poprzez odpowiednio rozplanowane ustawienie mebli, a tym samym miała odpowiednio dobrane oświetlenie. O doborze i rozmieszczeniu światła decydujemy na początku powstawania projektu, tak aby po wykonanym remoncie nie nanosić zmian i przeróbek.

Światło naturalne

W pokoju ucznia jest ono najważniejsze. Dodatkowo powinny znaleźć się co najmniej trzy źródła światła sztucznego odpowiednio dopasowane do poszczególnych funkcji pomieszczenia.

  • Światło górne o barwie białej. Dobrze jeśli ma możliwość regulacji natężenia. Powinno być jasne, aby dziecko podczas zabawy nie wytężało wzroku.
  • Światło do nauki o barwie chłodno białej.
  • Światło delikatniejsze o barwie ciepło białej. Sprzyja wyciszeniu wieczorową porą.

Należy pamiętać, że najmniejsze dopuszczalne średnie natężenie oświetlenia wynosi 300 Lx.

Oświetlenie dzienne

Światło ma szczególne właściwości aktywizujące, a jego odpowiednie natężenie wpływa na koncentrację i mobilizuje do pracy. Dlatego miejsce przeznaczone do nauki musi znaleźć się tam, gdzie jego ilość jest wystarczająca. Zatem przestrzeń w pobliżu największego skupiska światła słonecznego jest odpowiednim miejscem dla ustawienia biurka. Może się ono znaleźć z boku okna lub ustawione do niego frontalnie. Oświetlenie to możemy korygować poprzez zastosowane dekoracje okienne jak zasłony czy rolety, których tkaniny o zróżnicowanym natężeniu przejrzystości weryfikują ilość wpadającego światła.

Oświetlenie górne

Do zabawy lub swobodnego spędzania czasu najlepiej sprawdzi się rozproszone oświetlenie górne w postaci żyrandola lub plafonu. Ilość punktów świetlnych ustalamy w zależności od powierzchni pokoju. Na niewielkiej przestrzeni oświetlenie powinno być usytuowane centralnie. Większą powierzchnię (powyżej 16m²) trzeba oświetlić za pomocą dwóch lub większej ilości punktów.

Ważne jest to, aby światło górne oświetlało względnie cały pokój. Barwa takiego oświetlenia może być ciepła i powinna być na tyle jasna, aby dziecko bawiąc się nie wytężało wzroku. Kształt i kolor lampy może być neutralny, ale ciekawym rozwiązaniem jest zaproponowanie zabawnej formy adekwatnej do zainteresowań naszych pociech.

Miejsce pracy i nauki

Na biurku powinno znaleźć się oświetlenie miejscowe ze światłem kierowanym 3500K (4100K uważa się za najbardziej optymalne do nauki i czytania). Najlepiej sprawdza się lampa z ruchomym, regulowanym ramieniem i abażurem, której kierunek świecenia można ustawiać wedle potrzeb. Światło przy którym dziecko czyta, powinno być chłodne i dostatecznie ostre, w tym wypadku dobrze sprawdzają się żarówki halogenowe. Koniecznie trzeba pamiętać, że dziecko siedząc przy biurku nie powinno patrzeć w świecącą żarówkę, dlatego niezbędny jest abażur.

Aby zapewnić prawidłowe natężenie światła padającego na książki, lampa musi rzucać światło z odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem, optymalna odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem wynosi około 35-40 cm, uzależniona jest od wzrostu dziecka.

Powierzchnia biurka może odbijać światło, dlatego jego blat powinien być matowy, aby uniknąć zjawiska "olśnienia", które jest bardzo męczące dla oczu. Ważny jest też kierunek padania światła. Zarówno naturalne, jak i sztuczne powinno zawsze docierać od strony ręki niepiszącej - w przypadku dzieci praworęcznych z lewej strony. Dla dzieci leworęcznych lampkę ustawiamy z prawej strony, można też usytuować źródło światła z przodu lub nad biurkiem, ważne aby cień rzucany przez lewą rękę nie zasłaniał zeszytu czy książki. Wygodniejsze może być pisanie na lekko pochylonym pulpicie.

Podczas nauki oraz korzystania z komputera należy używać jednocześnie światła ogólnego, a lampy ustawić tak, by światło nie powodowało odblasków na monitorze. Należy również pamiętać, aby nie ustawiać źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka. Dobrze dobrane lampy stwarzają komfort pracy i pomagają w koncentracji.

Strefa spania

Wieczorową porą, po dniu nauki i zabawy niezbędny jest relaks, czyli chwila w której wyciszamy się i nie potrzebujemy już mocnego oświetlenia całego pomieszczenia. Jednak do wieczornego czytania niezbędne jest światło punktowe, może to być lampa podłogowa lub stojąca na szafce nocnej obok łóżka. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, może to być niewielki, regulowany reflektor zamontowany do półek nad łóżkiem. Ważne by dawał wystarczającą ilość punktowego światła. Dodatkowo można zastosować lampę dekoracyjną, która tworzy nastrojowe, przytłumione światło, tworzące atmosferę idealną do zasypiania.

Pamiętaj

  • Wrażenie ciepłej i zimnej barwy światła uzależnione jest od temperatury - im więcej K (stopni Kelwina), tym biel jest chłodniejsza.
  • Zbyt mocne oświetlenie może odbijać się od różnych powierzchni, rozpraszać i drażniąco wpływać na wzrok.
  • Za słabe światło powoduje, że wytężamy wzrok, który szybko się męczy. Ciepła barwa światła o temperaturze 2700-3300K (mimo, że przyjemna dla oka) obniża koncentrację - stosuj ją w strefach wypoczynku, ponieważ sprzyja rozluźnieniu i usypianiu.
  • Światło o temperaturze barwowej 6000-7000K to zimna barwa, w odcieniu błękitów, która działa na organizm bardziej stymulująco i nie męczy wzroku, podkreśla naturalne kolory przedmiotów oraz uwidacznia kontrasty między nimi, dlatego używaj je do pracy i nauki.
  • Źródła światła stosowane w pokoju dziecka powinny być energooszczędne ze względu na długi czas użytkowania.
  • Istnieją trzy rodzaje sztucznego światła: tradycyjna żarówka 2700 K, żarówka halogenowa około 3200 K i diody LED. Najbardziej energooszczędna jest technologia świetlna oparta na diodach LED.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W pokoju młodego Einsteina

Pokój dla ucznia

Powrót do szkoły i intensywnej nauki skłania do tego, by odświeżyć aranżację pokoju naszych pociech. Zdobywanie wiedzy będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli stworzymy odpowiednio umeblowane i kreatywne pomieszczenie do nauki. Jak urządzić pokój pilnego ucznia? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj dalej
Nowe kolekcje dziecięce w ofercie marki Meble Wójcik

Pokój dla ucznia

Pokój dziecka powinien przede wszystkim odzwierciedlać jego charakter i upodobania. Z wiekiem zainteresowania młodego człowieka mogą się zmieniać, dlatego istotne jest, aby meble były na tyle uniwersalne, by mogły towarzyszyć mu przez wiele lat. Z myślą o tym marka Meble Wójcik wprowadza do swojej oferty dwie nowe kolekcje, do pokojów młodzieżowych i dziecięcych - Laser i Lilo. Cechą charakterystyczną brył jest możliwość personalizacji kolorystycznej ich poszczególnych elementów. Zabieg ten sprawia, że sprawdzą się one zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki oferując przy tym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie