Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Urządzamy pokój ucznia

Pokój dla ucznia

Tekst: Małgorzata Bochniak

Zdjęcia: Pinio

Sposób w jaki urządzimy pokój naszego dziecka ma kolosalny wpływ na efektywność jego nauki, zdrowie i dobre samopoczucie. Około 80% dzieci ma wady postawy, które w późniejszym życiu zawodowym przysparzają im wiele problemów zdrowotnych.

Dobrze dobrane biurko, krzesło, oświetlenie i odpowiednio ustawiony monitor to nieoceniona inwestycja w ich szczęśliwą przyszłość.

Jakie biurko wybrać dla ucznia?

W przypadku młodszych dzieci, biurko powinno mieć szerokość 75 cm i głębokość 50 cm, dla nastolatków odpowiednio 100 i 75 cm. Między szafkami i kontenerami pod biurkiem powinno znajdować się odpowiednio dużo miejsca na nogi.

Szerokość blatu powinna być na tyle duża, by swobodnie zmieściły się na nim klawiatura, myszka, miejsce na zeszyt i książki oraz monitor. Pomiędzy przednią krawędzią blatu biurka a klawiaturą musi pozostać od 5 do 10 cm wolnej przestrzeni na swobodne oparcie dłoni. Wysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu dziecka i posiadać możliwość regulacji.

Zaleca się, aby płaszczyzna blatu biurka dla ucznia była nachylona pod kątem około 10º do podłogi. Oczywiście nie tak mocno, aby spadały z niego położone tam przedmioty - podkreśla Jacek Reinert, fizjoterapeuta z Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym w Sopocie. - To zapewnia pełną wygodę. Pochylony blat sprawia, że podczas czytania oś spojrzenia pada prostopadle na tekst. Odrabianie lekcji powinno być przerywane co 30-40 minut zabawą ruchową lub pracą, która wymaga ruchu. Zwracać też trzeba uwagę na pozycję dziecka - czy siedząc trzyma prosto plecy. Krzywe siedzenie sprzyja deformacjom kręgosłupa.

Najlepszymi modelami biurek są te, których konstrukcja pozwala na wiele praktycznych rozwiązań takich jak np. rozbudowa blatu lub montaż funkcjonalnych szafek. Obecnie wielu uczniów korzysta z komputerów, drukarek oraz innego sprzętu biurowego. Lepiej nie stawiać tych urządzeń na blacie, ponieważ w ten sposób zabieramy sporą przestrzeń roboczą.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie rozbudowanie mebla za pomocą różnego typu nadstawek, na których postawimy wykorzystywane przez dzieci przedmioty. Ważnym elementem funkcjonalnego biurka są wysuwane, pojemne półki. Dobrze, jeśli mają one praktyczne przegrody, dzięki którym szkolne przybory będą zawsze na swoim miejscu.

Pokój ucznia - gdy chłopak jest fanem piłki nożnej

 
Warto podsycać sportowe pasje dzieci. Jeśli Twoje dziecko fascynuje się piłką nożną, z pewnością ucieszy się, gdy urządzając jego pokój weźmiesz pod uwagę jego zainteresowania. Poszczególne elementy wyposażenia tego pokoju można znaleźć na www.babydecor.pl. Jeden z produktów - dywan Stadion - obejrzysz też na naszej stronie.

  Dywan Stadion - dla fana piłki nożnej

Wybieramy krzesło do pokoju ucznia

Do siedzenia w czasie nauki na dobrze dobranym krześle warto przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat. Ważne by krzesło do pokoju ucznia było z regulowaną wysokością, rosnące razem z dzieckiem.

Wysokość siedziska określa się ustawiając je 3 cm poniżej dołu kolanowego dziecka. Powinno ono być lekko pochylone (minimum 5º). Dzięki tym zabiegom dziecko będzie siedziało na pośladkach, a nie na udach. Dodatkowo, jego stopy będą w całości opierały się na podłodze. To najzdrowsza pozycja. Wybierając krzesło, należy sprawdzić czy jest pokryte tkaniną, która uniemożliwi zsuwanie się z siedzenia. Oparcie krzesła musi zapewniać wyprostowaną pozycję. Najlepsze są krzesła lekko wygięte na odcinku lędźwiowym. Krzesła dla dzieci, które pracować będą przy komputerze bezwzględnie powinny być wyposażone w podłokietniki.

Najlepsze są krzesła, które dynamicznie współpracują z siedzącym. Ważne jest siedzisko. Powinno być miękkie i wymuszać pracę kręgosłupa. - tłumaczy Jacek Reinert. - Ruch w czasie nauki i siedzenia jest ważny. Pozycja zgięciowa powoduje, że mięśnie wokół miednicy są przykurczone. Dlatego trzeba wstawać, rozprostowywać się, robić przerwy w nauce, czy pracy z komputerem. Dobrze uczyć dziecko takich zachowań od najmłodszych lat. 

Światło w pokoju ucznia

Ważnym elementem w pokoju ucznia jest światło. Najlepiej gdy biurko stoi pod oknem, blisko światła dziennego, ale nie od strony południowej, bo takie światło może być zbyt rażące. Blat biurka należy dodatkowo doświetlić. Światło stojącej lampki lub podwieszanego klosza powinno padać z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne i z prawej u dziecka piszącego lewą ręką. Lampka powinna być umiejscowiona ok. 40 cm przed osobą pracującą i ok. 35 cm nad blatem biurka, a strumień światła powinien mieć możliwość regulacji tak, aby nie raził w oczy. Warto kupić lampkę mobilną, na giętym uchwycie, który można dowolnie ustawiać, dostosowując do wzrostu dziecka i modelu biurka.

W czasie nauki, cały czas powinno być włączone oświetlenie górne. Nie jest wskazane oświetlanie jedynie miejsca do pracy, ponieważ przenoszenie wzroku z jasno oświetlonych przedmiotów na dalsze wymaga ciągłej adaptacji oka do światła i ciemności, co z kolei wywołuje szybkie nużenie wzroku. Pamiętajmy, że jeśli dziecko będzie chciało czytać w łóżku, nie może i tam zabraknąć dobrego oświetlenia kierunkowego.

Monitor komputera

Ważna dla wzroku młodej osoby jest kwestia odpowiednich ustawień monitora komputera. Obraz nie powinien być zbyt kontrastowy, a kolory ostre. Wszystkie szczegóły obrazu lub tekstu na monitorze powinny być wyraźnie widoczne. Od monitora nie może odbijać się sztuczne ani naturalne światło. Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, przy czym zgodnie z fizjologią głowa osoby korzystającej z komputera przez dłuższy czas powinna być lekko pochylona do przodu (górna krawędź monitora nie powinna się znajdować wyżej niż oczy użytkownika).

Twarz siedzącego przed nim dziecka powinna znajdować się w odległości około 75 cm (minimum 45).

Najlepiej jeśli monitor stoi na wprost głowy użytkownika. Jeśli to nie jest możliwe, warto pamiętać, aby co kilka tygodni zmieniać jego ustawienie tak, by głowa dziecka nie była zwrócona stale w tym samym kierunku.

Zobacz też:

Pozostałe porady

W pokoju młodego Einsteina

Pokój dla ucznia

Powrót do szkoły i intensywnej nauki skłania do tego, by odświeżyć aranżację pokoju naszych pociech. Zdobywanie wiedzy będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli stworzymy odpowiednio umeblowane i kreatywne pomieszczenie do nauki. Jak urządzić pokój pilnego ucznia? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj dalej
Nowe kolekcje dziecięce w ofercie marki Meble Wójcik

Pokój dla ucznia

Pokój dziecka powinien przede wszystkim odzwierciedlać jego charakter i upodobania. Z wiekiem zainteresowania młodego człowieka mogą się zmieniać, dlatego istotne jest, aby meble były na tyle uniwersalne, by mogły towarzyszyć mu przez wiele lat. Z myślą o tym marka Meble Wójcik wprowadza do swojej oferty dwie nowe kolekcje, do pokojów młodzieżowych i dziecięcych - Laser i Lilo. Cechą charakterystyczną brył jest możliwość personalizacji kolorystycznej ich poszczególnych elementów. Zabieg ten sprawia, że sprawdzą się one zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki oferując przy tym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie