Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Wiosenne porządki - podpowiedzi od architekta

Pokój dla ucznia

Tekst: Iga Świerczewska architekt wnętrz

Zdjęcia: Dekoria

Za oknem śpiew ptaków, światło słoneczne i budząca się do życia przyroda. Zaprośmy ją też do naszego domu. Wiosenne porządki to okazja do zmian i nadania wnętrzu nowych barw.

Wiosna inspiruje do zmian, a wiosenne porządki skłaniają do rozjaśnienia przestrzeni, w której żyjemy. Natura, ze swoim bogactwem form i kolorów, może stać się ciekawą inspiracją do wiosennej metamorfozy pokoi naszych pociech. Wspólnie z nimi poszukajmy ciekawych rozwiązań na odmienienie ich królestwa, w którym mimo pięknej pogody nadal muszą odrabiać lekcje. Nawet niewielkie zmiany odświeżą wnętrze i zaowocują nową energią.

 fot. Fabryki Meble Forte

Wiosenne porządki - krok po kroku

Pierwszy krok to dobrze rozplanowana przestrzeń, która zapewni wygodę użytkowania i zadowolenie naszych dzieci. Dlatego skoncentrujmy się na funkcjonalności układu i wyposażenia, nie zapominając jednak o dekoracyjnych detalach, które nadają wnętrzu ostateczny charakter.

Warto pomyśleć o meblach, które pomogą w utrzymaniu porządku. Regał lub półki na różnej wysokości pomieszczą dziecięcą bibliotekę, komoda z szufladami ułatwi dostęp do podręcznych rzeczy, natomiast kosze i kolorowe pudełka skryją zabawki i gry.

Zmieniając charakter pokoju, nie musimy wymieniać wszystkich sprzętów, możemy sami spróbować domowej renowacji mebli. Takie elementy jak kolorowe uchwyty, nowa tapicerka fotela czy krzesła z materiałem o wyrazistym deseniu czy zmiana koloru nadadzą im nową jakość.

 fot. Dolmar, sklepy meblowe Abra

Wiosenne porządki - czas na kolor!

Drzwi od szafy lub fronty szuflad można pomalować mocnym kolorem lub ozdobić dekoracją graficzną wyciętą z szablonu. Przy wyborze kolorów i tematu zapytajmy dziecko, co sprawiłoby mu największą radość. Wspólna praca przy kreowaniu pokoju może stać się przyjemną zabawą, a efekt zapewne będzie satysfakcjonujący.

Jeśli planowaliśmy remont, wiosenne porządki to idealny moment na zmiany. Podstawą będzie kolor. Wiosna to feeria rozkwitających barw, dlatego korzystajmy z jej palety. Świetlista limonka, świeża zieleń trawy, ciepła pomarańcza, soczysta żółć czy jasny błękit - te kolory, zestawione z bielą lub jasną szarością, nadadzą ożywczą atmosferę.

Powierzchnię ścian malujemy zgaszonymi barwami, tak żeby były tłem dla dekoracyjnych elementów. Możemy zaakcentować jedną ścianę, wtedy odważnie zastosujmy mocniejszy kolor. Urozmaiceniem będą wzorzyste tapety lub fototapety z przeskalowanym motywem zaczerpniętym ze świata natury. Kolorowe kwiaty, graficzne drzewa lub zabawne zwierzaki wykreują niepowtarzalny nastrój.

 fot. Black Red White

Z nadejściem wiosny więcej jest światła dziennego, dlatego w oknach warto zastosować delikatne materiały, które nie będą ograniczać jego przepływu.

Wnętrze ożywią tkaniny w uproszczone elementy roślinne, zwierzęce albo geometryczne o soczystym kolorze. Nie bójmy się koloru, przecież wiosna jest wielobarwna. Wzorzysta narzuta, dekoracyjna pościel czy wyraziste wykończenie poduszek dodadzą pozytywnej energii, przezwyciężając wiosenne zmęczenie. Kolorowe ramki zawieszone na ścianie pomogą stworzyć oryginalną galerię własnych rysunków albo uporządkować wiszące plakaty.

Żeby przekształcić przestrzeń pokoju dziecka, nie trzeba podejmować decyzji o radykalnym remoncie. Wystarczy pomysł na nowe, efektowne dodatki, zmianę oświetlenia czy wprowadzenie oryginalnych dekoracji ściennych.

Wiosenne porządki pomogą odmienić wnętrze i wykreować jego nowy charakter. Wspólne działanie z dzieckiem zachęci je do kreatywnego myślenia i da poczucie satysfakcji.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Czytaj dalej
Zabawa w dekoratora

Pokój dla ucznia

Dzieci nie znoszą nudy. Sprawmy więc, by ich pokój wciąż na nowo bawił i zachwycał. Wystarczy szybka zmiana dekoracji...

Czytaj dalej
Farba tablicowa - wybór i charakterystyki farby. Opinia użytkownika

Pokój dla ucznia

O ścianach pomalowanych farbami tablicowymi marzą nie tylko dzieci, ale i dorośli. Można w ten sposób ozdobić zarówno ścianę w pokoju dziecka, jak i część ściany np. w otwartej kuchni. Pomalowany farbą tablicową kącik stanie się punktem, który przyciąga uwagę!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie