Poradnik - Uczeń - Pokój dla ucznia

Wiosenna metamorfoza ścian w pokoju dziecka

Pokój dla ucznia

Tekst: Anna Krawczyk, Sisu PR

Zdjęcia: Baggi Design, Kidstown

Wiosna to doskonały czas na metamorfozy we wnętrzach. Jak sprawić, by ściany w pokoju dziecięcym rozkwitły na nowo?

Odświeżające zmiany w dziecięcym pokoju z pewnością pomogą w rozbudzeniu sił witalnych! Niech budzące się dookoła życie zainspiruje Was do tego, by dać się ponieść fantazji. Odświeżając dom nie zapomnijcie, że dzieci też chętnie przywitają wiosnę na ścianach pokoju.  Połowa dnia spędzonego w szkolnej ławce, patrzenie na białe ściany i tablicę, robi swoje. Przywitajmy więc kolor we wnętrzu. Może nasze dzieciaki potrzebują wiosennego orzeźwienia nawet bardziej niż my?

Wspólny projekt

Co proponujemy? Najpierw spokojnie usiądźmy w fotelu, zastanówmy się jaki mamy budżet i spytajmy nasze dziecko, co podoba mu się najbardziej. Jakie kolory lubi i co je teraz interesuje?

Pamiętajmy, że dziecko w wielu szkolnym ma już swoje przekonania i pomysły, naprawdę chciałoby być ważne. Liczmy się z jego zdaniem i nie próbujmy na siłę przeforsować swoich  pomysłów, chyba, że nasza pociecha zażyczy sobie graffitti na pół ściany w pokoju.

Tak niepozorna rzecz, jak możliwość decydowania o własnym mniejszym lub większym kącie, buduje w młodym człowieku poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości. Kiedy już mamy ustalone założenia początkowe, możemy przystąpić do pracy! Dziecko można poprosić o namalowanie swojego wymarzonego pokoju. Być może niektóre z pomysłów młodych architektów uda się nam wcielić w życie?

Zestaw aplikacji "Wiosenne kwiaty"

Energia kolorów na ścianie

Zacznijmy od ozdabiania ścian w pokoju. W sklepach są do wyboru wzory, pasy, motywy kwiatowe i wszelkie inne jakie tylko podsunie nam wyobraźnia! Zestawienie intensywnego turkusu i delikatnego różu na ścianach dziecięcego pokoju rozbudzi każdą śpiącą księżniczkę. Królestwo w takich barwach po prostu musi wywołać uśmiech, nawet jeśli jest to kwietniowy, poniedziałkowy ranek i właśnie zbieramy się do szkoły.

Harmonijne zestawienia kolorystyczne dobrze działają na dzieci i warto poświęcić trochę czasu nauce łączenia kolorów. Lubicie energię słońca i witalność roślin? Zaczerpnięte z natury barwy zielonego jabłka i ciepłej żółci świetnie sprawdzą się w kąciku dziecięcym, jak i w pokoju dziennym. Takie wnętrza zachęcają zarówno do aktywnego wypoczynku, jak również do wysiłku umysłowego.

Od wiosny dzieli dzieci przecież już tylko chwila do końcowego wystawiania ocen i wakacji. Dobra energia kolorów sprawi, że młody uczeń będzie skoncentrowany, zrelaksowany i gotowy do tysiąca wyzwań, jakie stawia przed nim nauka w szkole.

Siła w dodatkach

Jak ożywić dziecięcy pokój i dodać mu słonecznego, wiosennego blasku? Naklejki na ścianę i fototapety, bordery to chyba najszybszy i prosty sposób na wiosenną dekorację pokoju dziecka. W dosłownie kilka chwil monotonna ściana w pokoju może nabrać wyjątkowego charakteru.

Wiosenne motywy, przyjazne zwierzaki, pojazdy kosmiczne lub barwne kwiaty, ucieszą każdego i sprawią, że będzie chętniej przebywał w swoim pokoju. Ścienna ozdoba może być dla dzieci punktem wyjścia do wciągającej zabawy: po naklejonej ulicy wspaniale jeździ się resorakami, a przy kolorowym domku urządzanie pikniku dla lalek staje się dużą przyjemnością.

Dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z naklejki-kalendarza albo zmywalnych aplikacji na notatki. To skuteczniejszy i ciekawszy  pomysł, niż małe, gubiące się karteczki. Niezaprzeczalnym atutem naklejek jest łatwość z jaką można je umieścić w wybranym miejscu (na ścianie pokoju, meblach, czy szybach) i fakt, że równie łatwo można je usunąć, nie niszcząc powierzchni.

To sprawia, że aranżacja pokoju jest elastyczna i może się dopasowywać do wieku dziecka, jego aktualnych zainteresowań, albo wręcz zmieniać sezonowo - np. na święta lub urodziny.

Ściany na tapecie

Wiele wspaniałych możliwości stwarzają tapety. Jeśli tapetowanie kojarzyło ci się dotąd ze żmudnym pokrywaniem ścian klejem, a później kłopotliwym zdrapywaniem z nich pasów papieru, czas zmienić swoje podejście. Obecnie do wytapetowania ścian w pokoju wystarczy trochę wody.

Dziecięce tapety nowej generacji przykleja się zwilżając je, a usuwanie nie wymaga wysiłku - tapeta schodzi łatwo całym pasem. Skoro klejenie nie jest problemem, to jak wykorzystać ozdobne walory tapet? Wyrazisty wzór i mocny kolor zastosowany na jednej ze ścian lub jej fragmencie jest wypróbowanym sposobem na metamorfozę ścian pokoju, nie tylko dziecięcego. Do uzyskania kompletnej aranżacji wystarczy kilka dodatków - np. poduszek i narzuty, pudełek czy ramek w zbliżonej gamie kolorystycznej.

Motywy kwiatowe to nieodzowna część wiosennych aranżacji, ale w tym roku stanowią prawdziwy hit sezonu. Ozdabiają w dziewczęcych pokojach pościele, narzuty i ramki do zdjęć, a jeszcze piękniej prezentują się w postaci pięknych bukietów!

Zestaw aplikacji "Ptasie plotki"

Niebanalnym elementem dekoracji są również ptaki. Mogą pojawić się jako naklejki, zasłony okienne albo obrazy. Powabne i kolorowe motyle nie zamieszkują już tylko łąki - pojawiają się na świeczkach, jako dekoracje ścienne albo ozdobne wianki i tworzą w pokojach dziewczynek niezwykłe, barwne kompozycje. Motyle można zawiesić też w różnych miejscach domu na specjalnych tasiemkach.

Wiosną nastaje czas zmian, dlatego pozwólmy sobie na metamorfozy także w dziecięcych pokojach. Dzieci będą wniebowzięte! My chyba też. Witaj wiosno!

Zobacz też:

Pozostałe porady

W pokoju młodego Einsteina

Pokój dla ucznia

Powrót do szkoły i intensywnej nauki skłania do tego, by odświeżyć aranżację pokoju naszych pociech. Zdobywanie wiedzy będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli stworzymy odpowiednio umeblowane i kreatywne pomieszczenie do nauki. Jak urządzić pokój pilnego ucznia? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Czytaj dalej
Nowe kolekcje dziecięce w ofercie marki Meble Wójcik

Pokój dla ucznia

Pokój dziecka powinien przede wszystkim odzwierciedlać jego charakter i upodobania. Z wiekiem zainteresowania młodego człowieka mogą się zmieniać, dlatego istotne jest, aby meble były na tyle uniwersalne, by mogły towarzyszyć mu przez wiele lat. Z myślą o tym marka Meble Wójcik wprowadza do swojej oferty dwie nowe kolekcje, do pokojów młodzieżowych i dziecięcych - Laser i Lilo. Cechą charakterystyczną brył jest możliwość personalizacji kolorystycznej ich poszczególnych elementów. Zabieg ten sprawia, że sprawdzą się one zarówno w pokoju chłopca, jak i dziewczynki oferując przy tym nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Czytaj dalej
Ergonomia w pokoju ucznia

Pokój dla ucznia

Za mało sportu, ciężki plecak i nieprawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku to standard wśród uczniów. Instytut Matki i Dziecka potwierdza w badaniach, że aż 90% uczniów ma problemy z wadami postawy. Czy jako rodzice i opiekunowie możemy zmienić te statystyki? Jak zaaranżować pokój ucznia aby stworzyć komfortowe warunki do edukacji?

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Bezpieczeństwo jest dziecinnie proste. Foteliki montowane tyłem są o 500% bardziej skuteczne

Pierwsze podróże

Statystyki Komisji Europejskiej1 wskazują, że tylko 4 kraje w Europie ... Czytaj dalej
Kluczowe produkty w diecie niemowlaka

Zdrowie i pielęgnacja

Warzywa, owoce, ryby, mięso, nabiał, gluten… Zastanawiasz się, co powinna ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie