Poradnik - Przedszkolak - Sport i wypoczynek

10 pomysłów na zabawę w pochmurne dni

Sport i wypoczynek

Tekst: Magdalena Kordaszewska, Maria Paderewska

Zdjęcia: Dreamstime

W pochmurne i deszczowe dni nasze pociechy nie są skazane na nudę. Ważne są pomysły na aktywności, które nie tylko sprawią, że czas będzie płynął szybko, spełnią również funkcję edukacyjną i rozwojową.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - zabawy plastyczne

Dzieci uwielbiają być małymi twórcami, a do tego niestraszne są im brudne ręce czy mokre rękawy. Wykonywanie różnego rodzaju prac plastycznych przynosi same korzyści, m.in. rozwija wyobraźnię i kreatywność, pomaga ćwiczyć sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową oraz wyrażanie emocji. Już od najmłodszych lat maluch może rysować, malować, lepić z ciastoliny, plasteliny bądź masy solnej. Świetnym rozwiązaniem są maty, po których można pisać flamastrem napełnionym wodą - rodzice mogą odetchnąć z ulgą, ściany i meble będą bezpieczne!

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - zabawy sportowe

Warto od samego początku wpajać dzieciom zdrowe nawyki. Brzydka pogoda nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności
ruchowej - pozwólmy maluchom uwolnić energię, a jednocześnie usprawniać zdolności motoryczne oraz wzmacniać siłę mięśni czy rozwijać zmysł równowagi. Dobrymi przedmiotami do wykorzystania podczas uprawiania sportu w domu są baloniki oraz materiałowe, lekkie piłeczki. Zachęćmy dzieci do wspólnego wysiłku - turlanie i czołganie to proste czynności, które mogą sprawić mnóstwo radości i przynieść wiele pożytku! A może zbudujemy w pokoju własny plac zabaw?

Wykorzystajmy przedmioty codziennego użytku, np. koce, krzesła, poduszki.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - ekologia

Troska o nasze wspólne środowisko nie narodzi się w naszych dzieciach sama. Musimy zadbać o ich świadomość
ekologiczną oraz wzbudzić zainteresowanie przyrodą. Dla maluchów bardzo interesującą czynnością jest obserwacja roślin, a zwłaszcza ich samodzielna hodowla. Z pewnością ogromnym przeżyciem będzie towarzyszenie roślinie od zasadzenia nasionka, przez wszystkie etapy wzrostu. Dobrze jest także od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do segregacji odpadów - możemy wspólnie zorganizować specjalne pojemniki, do których będzie mogło wrzucać swoje posegregowane śmieci, np. butelkę po soku, stare komiksy. Pozwólmy mu oznaczyć i ozdobić pojemniki na swój własny sposób.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - matematyka

Jak wiadomo, matematyka to królowa nauk, dobrze jest zatem zaprzyjaźnić się z nią już w przedszkolu. Oswajajmy małe
dzieci z cyframi i liczeniem, pokazujmy, jak są one wykorzystywane w naszym codziennym życiu. Zabawa w sklep to czysta przyjemność, a jednocześnie nauka przez zabawę - maluch podaje określoną liczbę produktów, oblicza należność, wydaje resztę. Może też wspomagać się kolorowymi liczydłami. Inną propozycją jest podarowanie dziecku skarbonki. W ten sposób poznaje ono wartość pieniądza i od małego uczy się oszczędności.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - zajęcia kulinarne

Większość dzieci uwielbia gotowanie - zagniatanie ciasta, mieszanie sałatek, tłuczenie mięsa na kotlety. To doskonałe połączenie przyjemności, wspólnego spędzania czasu oraz uczenia się bardzo praktycznych umiejętności, które maluchy z pewnością wykorzystają w przyszłości. Najlepiej jest zacząć od prostych potraw, wtedy dziecko łatwiej dostrzeże efekt swojej pracy. Dobrym pomysłem jest np. sałatka z miękkich owoców (które można pokroić plastikowym nożykiem), kolorowa kanapka, ciasteczka wykrawane przez dziecko foremką.

Warto też wspólnie trenować nakrywanie do stołu - młodszym dzieciom powierzmy rozkładanie sztućców i serwetek, starszym talerzy.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - zdobywanie wiedzy

W dzisiejszym społeczeństwie informacyjnym niełatwo w natłoku informacji odnaleźć te właściwe. Ćwiczmy takie cechy, jak skupienie, umiejętność logicznego myślenia, rozwaga. Pomocne w tym procesie okaże się z pewnością wspólne czytanie książek, przeglądanie obrazkowych encyklopedii dla najmłodszych, a także poszukiwanie w nich odpowiedzi na nurtujące dziecko pytania. Możemy również korzystać z quizów i zgadywanek dla najmłodszych.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - podróże

Podróże kształcą - tak, te "palcem po mapie" również! Nie wychodząc z domu, możemy przekazać maluchom wiele informacji dotyczących kultury, geografii czy historii.

Odwołujmy się do miejsc, które odwiedziliśmy np. w ostatnie wakacje, oglądajmy zdjęcia i przywiezione pamiątki. To doskonała okazja nie tylko do miłych rozmów i wspomnień, lecz również do pogłębiania wiedzy.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - astronomia

Dla dzieci kosmos, wszechświat czy planety to pojęcia budzące żywe zainteresowanie. To najlepszy czas, aby zaszczepić
w nich ciekawość świata i zachęcić do poznawania zachodzących w nim zjawisk. Zachęcajmy maluchy do ulepienia z plasteliny czy ciastoliny różnych planet. Udekorujmy wspólnie pokój świecącymi w ciemności gwiazdkami - ich podziwianie może stać się pretekstem do wielu kształcących rozmów.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - muzyka

Śpiewając, tańcząc, grając na instrumentach wyrażamy swoje emocje, rozwijamy słuch i wrażliwość. Muzyka rzeczywiście łagodzi obyczaje - obniża poziom stresu i agresji, a dzieci dzięki niej stają się spokojniejsze. Pokażmy maluchom, że instrumentem może być przedmiot codziennego użytku, np. garnek czy pojemnik napełniony groszkiem. Stwórzmy wspólnie proste instrumenty, wykorzystując np. papierową tubę, puszkę z kaszą, pojemnik po jogurcie, na którym napniemy gumkę recepturkę.

Pomysł na zabawę w pochmurne dni - teatr

Zabawa w teatr ma tak wiele zalet, że trudno je zliczyć! Uczy przyjmowania poszczególnych ról, rozwija wyobraźnię, kreatywność, zdolności twórcze i językowe, integruje, daje pewność siebie… Co więcej, dzieci ją uwielbiają! Odgrywajmy
wraz z naszymi pociechami różne role, nawiązując np. do przeczytanych wspólnie książek. Pozwólmy im stworzyć
atrakcyjne przebranie, czy też przygotować scenografię. Wykorzystajmy podczas zabawy własnoręcznie robione kukiełki, wyrażające różne emocje.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zabawy dla dzieci na powietrzu

Sport i wypoczynek

Zabawa na świeżym powietrzu - czy może być coś lepszego dla Twojego dziecka? Choć każda pora roku jest na nią dobra, to właśnie wiosną i latem najwięcej czasu spędzamy na dworze.

Czytaj dalej
Najlepsze psy dla dzieci - krótki przegląd 10 ras

Sport i wypoczynek

Przedstawiamy krótki przegląd 10 ras psów dla dzieci. Na wstępie chcemy podkreślić, że dla rodzin, w których są małe dzieci, lepszym wyborem będzie suczka - są one bardziej wyrozumiałe do wybryków maluchów.

Czytaj dalej
Labrador i dziecko

Sport i wypoczynek

Labrador uważany jest za jednego z najlepszych psów rodzinnych, świetnego w kontakcie z dziećmi. Pamiętać należy, że są to psy myśliwskie o dużym temperamencie i sylwetka Labusia z reklam w TV odbiega od rzeczywistości. Warto więc wiedzieć, jak mogą się ułożyć relacje labradora i dziecka.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie