Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Kasztanowe ludziki - co zrobić z kasztanów

Rozwój i edukacja

Jeśli Twoje dziecko ma twórczą pasję, a znudziły mu się zwykłe artykuły plastyczne to kasztany mogą stać się ciekawym materiałem zastępczym. Zachęcamy do zbierania kasztanów na jesieni, wtedy przez cały rok będziecie mogli z dziećmi robić kasztanowe ludziki!

łączenie kasztanów, wykałaczki - kasztanowe ludziki
Do łączenia kasztanów, podczas robienia kasztanowych ludzików, idealnie nadają się wykałaczki.

Przechowywanie kasztanów - kasztanowe ludziki przez cały rok

Ludziki z kasztanów
można wykonywać o każdej porze roku.

Kasztany bardzo łatwo się przechowują i praktycznie się nie psują. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie należy ich przechowywać w wilgotnym miejscu, bo mogą wtedy pokryć się pleśnią.

Nie przechowujcie ich jednak także w bardzo suchej atmosferze, bo staną się twarde jak kamień.

Stwardniałe kasztany można na parę godzin włożyć do wody, żeby rozmiękły. Jeśli są bardzo wysuszone, należy trzymać je w wodzie przez dzień, a przez kolejny dzień w wilgotnej szmatce.

Spleśniałe kasztany należy wyrzucić.

kasztany i żołędzie, ludziki z kasztanów
Różnorodne kształty i wielkości kasztanów i żołędzi dają duże pole do popisu podczas wykonywania kasztanowych ludzików oraz ludzików z żołędzi.

Kasztanowe ludziki - różnorodne kasztany + materiały dodatkowe

Jesień to najlepsza pora na zbieranie kasztanów - wtedy spadają one z drzew, są świeże, miękkie i łatwo z nimi się pracuje.

Możemy zbierać zarówno kasztany w zielonej, kolczastej skorupce, jak i wyłuskane z niej. Ich różnorodne kształty i wielkości dają duże pole do popisu.

Jeśli używamy kasztanów w skorupce, możemy jej górną część lekko zetrzeć o asfalt - daje to ciekawy efekt wizualny. Po pewnym czasie kasztany ciemnieją i fakturą przypominają pluszowe zabawki.

Jako dodatkowych materiałów do wykonania ludzików z kasztanów można użyć  różnego rodzaju gałązek, listków, żołędzi, a także nici, drucików lub metalowej linki, wykałaczek, żołędzi.

Można nawet użyć wacików higienicznych do zrobienia ubrań dla kasztanowych ludzików.

schematy do robienia ludzików z kasztanów i żołędzi
Kasztanowe ludziki i ludziki z żołędzi - schematy, którymi można się inspirować podczas tworzenia własnych figurek.

Co można zrobić z kasztanów

Z kasztanów można wykonać najróżniejsze figurki - zwierząt, ptaków, dziwnych stworów.

Technika robienia kasztanowych ludzików jest taka sama jak w przypadku wykonywania figurek z żołędzi (Zobaczcie, jak robić ludziki z żołędzi).

Jeśli używamy kasztanów w skorupce, możemy jej górną część lekko zetrzeć o asfalt - daje to ciekawy efekt wizualny. Po pewnym czasie kasztany ciemnieją i fakturą przypominają pluszowe zabawki.

Życzymy udanej wspólnej zabawy z dzieckiem!

Zobacz też:

Pozostałe porady

Domki dla lalek - idealny prezent gwiazdkowy

Rozwój i edukacja

Nie ma prezentów idealnych, ale są bliskie ideału. Za taki można uznać różne rodzaje domków dla lalek. Co takiego jest w domkach dla lalek, że dziewczynki o nich marzą? Niebawem będziemy kupować prezenty gwiazdkowe, więc warto przyjrzeć się domkom bliżej.

Czytaj dalej
Jak robić ludziki z żołędzi - wskazówki, schematy, zdjęcia

Rozwój i edukacja

W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych produktów dla dzieci do tworzenia prac plastycznych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba chodzić do sklepu. Czasem wystarczy wyjść na spacer, nazbierać żołędzi, kasztanów oraz liści i wspólnie z dzieckiem zrobić z tego małe dzieło sztuki. W tym artykule napiszemy, jak robić ludziki z żołędzi.

Czytaj dalej
Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu ... Czytaj dalej
Dziecięce boho na poddaszu

Pokój przedszkolaka

Pokój dziecięcy bez słodkiego, landrynkowego różu i motywów zaczerpniętych ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie