Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Jak robić ludziki z żołędzi - wskazówki, schematy, zdjęcia

Rozwój i edukacja

W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych produktów dla dzieci do tworzenia prac plastycznych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba chodzić do sklepu. Czasem wystarczy wyjść na spacer, nazbierać żołędzi, kasztanów oraz liści i wspólnie z dzieckiem zrobić z tego małe dzieło sztuki. W tym artykule napiszemy, jak robić ludziki z żołędzi.

kasztany i żołędzi do robienia ludzików
Wraz z żołędziami można zebrać również kasztany do zrobienia kasztanowych ludzików. Można łączyć żołędzie i kasztany. Pamiętajcie, w robieniu ludzików z żołędzi nie ma ograniczeń.

Żeby zrobić ludziki, trzeba zebrać żołędzie - przygotowanie materiałów plastycznych

Oczywiste! Żeby zrobić ludziki z żołędzi, trzeba najpierw pójść i zebrać materiał - czyli żołędzie.

To świetna okazja, aby odbyć ciekawy spacer z dzieckiem.

Najlepszym czasem na zbieranie żołędzi jest jesień, wtedy łatwo spadają one z drzewa. Żołędzie nie powinny być wysuszone - są wtedy kruche i łatwo mogą ulec zniszczeniu.

Do robienia ludzików przydadzą się również czapeczki.

Jeśli zebraliście dużo żołędzi, to prawdopodobnie nie wykorzystacie wszystkich od razu. Przechowujcie je w suchym miejscu.

Jeśli wyschną, można zamoczyć je na jeden dzień w wodzie, a przez kolejny dzień przechowywać w wilgotnej atmosferze. Staną się wtedy równie wartościowym materiałem plastycznym, jak żołędzie świeżo zebrane.

Piękne ludziki  z żołędzi - cenna uwaga

Żeby ludziki wyszły pięknie i cieszyły oko, należy wykonywać je starannie i ostrożnie, bez pośpiechu. Taka spokojna praca z materiałami plastycznymi pomaga dziecku rozwijać koncentrację, a czasami nawet się wyciszyć - pod warunkiem oczywiście, że robienie ludzików z żołędzi sprawia dziecku przyjemność.

ludziki z żołędzi - małe dzieci
Najprostsze ludziki z żołędzi mogą robić nawet bardzo małe dzieci.

Ludziki z żołędzi - jak je zrobić

Żołędzie można łączyć ze sobą i z innymi materiałami za pomocą zapałek, metalowej linki, nici, plasteliny, igieł sosnowych, kawałków tkanin oraz kleju.

Łapki ludzików najlepiej wykonywać z pestek słonecznika, małych piór, listków, zapałek, igieł sosnowych oraz linki metalowej.

Żeby połączyć żołędzie ze sobą, można wywiercić w nich otwory albo przekłuć je szydłem. Czapeczki można po prostu przyklejać.

ludziki z żołędzi i kasztanów
Żołędzie można używać jako dodatkowy materiał do wykonania kasztanowych ludzików.

Czapeczki mogą być też użyte jako buciki ludzików z żołędzi.

Żeby ludzik był bardziej stabilny, można wypełnić czapeczki plasteliną.

 

Życzymy udanej wspólnej zabawy z dzieckiem!

Zobaczcie również jak zrobić kasztanowe ludziki.

Zobacz też:

Pozostałe porady

Kasztanowe ludziki - co zrobić z kasztanów

Rozwój i edukacja

Jeśli Twoje dziecko ma twórczą pasję, a znudziły mu się zwykłe artykuły plastyczne to kasztany mogą stać się ciekawym materiałem zastępczym. Zachęcamy do zbierania kasztanów na jesieni, wtedy przez cały rok będziecie mogli z dziećmi robić kasztanowe ludziki!

Czytaj dalej
Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Czytaj dalej
Od lalki do drona – prezentownik dziecka 2.0

Rozwój i edukacja

Czym bawią się współczesne dzieci? Po jakie zabawki sięgają rodzice, kupując im prezenty? Poznajmy zabawkowe oczekiwania oraz ulubione zabawy polskich dzieci.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Patent na bolesne ząbkowanie

Zdrowie i pielęgnacja

Ząbkowanie to bardzo indywidualny okres dla każdego niemowlaka. Niektóre dzieci ... Czytaj dalej
Słodki i spokojny sen dziecka - życzenie każdego rodzica

Zdrowie i pielęgnacja

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Szczególnie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie