Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Rebusy dla dzieci - zasady układania i rozwiązywania

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: sxc.hu

Rebusy to intelektualna rozrywka, dość trudna, ale wciągająca i fascynująca. Podpowiadamy, jak układać rebusy dla dzieci. Zasady układania rebusów pomogą w przyszłości rozwiązywać te obrazkowe zagadki.

Często przedmiot przedstawiony w rebusie dla dzieci może mieć wiele nazw. Na przykład: oko i wzrok, noga i stopa. Czasami przedmiot może mieć jedną ogólną nazwę i jedną konkretną jak np. ryba - ogólna nazwa, karp, dorsz, szczupak - nazwa konkretna.

Jedną z głównych trudności stwarzanych przez rebusy jest właśnie prawidłowe określanie pokazanych na rysunku obiektów - niezbędne do rozszyfrowania hasła.

 • Jeśli przedmiot narysowany jest do góry nogami to jego nazwę należy czytać odwrotnie - zaczynając od tyłu. Podobnie w przypadku, gdy wzdłuż przedmiotu wiedzie strzałka prowadząca od końca do początku rysunku.


   
 • Jeśli z lewej lub z prawej strony przedmiotu narysowanego w rebusie znajduje się jeden, dwa lub więcej przecinków, oznacza to, że na początku lub na końcu słowa trzeba wykreślić dokładnie tyle liter, ile jest przecinków. • Słowa takie jak: przed, za, w, na, z, przy, nad, pod, obok najczęściej nie są wpisywane w rebusach, tylko określa je pozycja liter i rysunków w stosunku do siebie. • Jeśli obok rysunku zamieszczone są liczby w określonej kolejności, oznacza to, że z liter składających dane słowo, należy - w odpowiedniej kolejności - ułożyć inne. • Pojedyncze sylaby w rebusie można pokazywać przy pomocy nut.

 • Jeśli część wyrazu wymawiana jest tak samo jak liczebnik, można ją przedstawić w postaci liczby.

 • W rebusach używa się ułamków. W tym przypadku litery rozdziela linia, można czytać rebus następująco: ana/s =ananas, lub a/s = NASA. • Jeśli obok narysowanego przedmiotu znajduje się wykreślona litera (jedna lub kilka), oznacza to, że odczytując nazwę przedmiotu musimy zrezygnować z tych liter.
 • Jeśli natomiast obok skreślonej litery znajduje się inna, oznacza to, że skreśloną należy zamienić na narysowaną, co pozwoli odczytać zupełnie nowe słowo lub jego fragment.
 • Podobnie, jeśli litery połączone są znakiem równości - także zamieniamy jedne na drugie.


Rebusy dla dzieci - zasady układania i rozwiązywania

Jeśli zauważysz, że brakuje jakiejś zasady - wpisz ją w komentarzu pod artykułem
a niezwłocznie ją dodamy.

Polecamy również artykuł: Literki dla dzieci, gry słowne - 5 pomysłów na udaną zabawę językową!

Pozostałe porady

Jak robić ludziki z żołędzi - wskazówki, schematy, zdjęcia

Rozwój i edukacja

W sprzedaży pojawia się coraz więcej ciekawych produktów dla dzieci do tworzenia prac plastycznych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze trzeba chodzić do sklepu. Czasem wystarczy wyjść na spacer, nazbierać żołędzi, kasztanów oraz liści i wspólnie z dzieckiem zrobić z tego małe dzieło sztuki. W tym artykule napiszemy, jak robić ludziki z żołędzi.

Czytaj dalej
Kasztanowe ludziki - co zrobić z kasztanów

Rozwój i edukacja

Jeśli Twoje dziecko ma twórczą pasję, a znudziły mu się zwykłe artykuły plastyczne to kasztany mogą stać się ciekawym materiałem zastępczym. Zachęcamy do zbierania kasztanów na jesieni, wtedy przez cały rok będziecie mogli z dziećmi robić kasztanowe ludziki!

Czytaj dalej
Literki dla dzieci, gry słowne - 5 pomysłów na udaną zabawę językową!

Rozwój i edukacja

Gry i zabawy słowne to fantastyczny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. Poznaj 5 ciekawych zabaw językowych, jakie możesz zaproponować swojemu maluchowi. Taka zabawa nie tylko integruje i pozwala świetnie się bawić, ale też uczy wielu pożytecznych umiejętności. W ten sposób literki dla dzieci stają się podstawą do wyrażania własnej kreatywności - zupełnie jak klocki, z których tworzy się piękną budowlę.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Słoneczny Klasyk - trzewiki Emel z linii Roczek

Słoneczny Klasyk - trzewiki z linii Roczek, w którym nosek i pięta wykończone są charakterystycznym dziurkowaniem w stylu hiszpańskim. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

WIOSNA | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł

Poradnik

Sałatka fit z kiełkami słonecznika i serem

Zdrowie i odżywianie

Żeby przygotować sałatkę ... Czytaj dalej
Tartaletki z figami

Zdrowie i odżywianie

Potrzebujesz 60 minut + chłodzenie ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie