Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Przedszkolak - Rozwój i edukacja

Rebusy dla dzieci - zasady układania i rozwiązywania

Rozwój i edukacja

Zdjęcia: sxc.hu

Rebusy to intelektualna rozrywka, dość trudna, ale wciągająca i fascynująca. Podpowiadamy, jak układać rebusy dla dzieci. Zasady układania rebusów pomogą w przyszłości rozwiązywać te obrazkowe zagadki.

Często przedmiot przedstawiony w rebusie dla dzieci może mieć wiele nazw. Na przykład: oko i wzrok, noga i stopa. Czasami przedmiot może mieć jedną ogólną nazwę i jedną konkretną jak np. ryba - ogólna nazwa, karp, dorsz, szczupak - nazwa konkretna.

Jedną z głównych trudności stwarzanych przez rebusy jest właśnie prawidłowe określanie pokazanych na rysunku obiektów - niezbędne do rozszyfrowania hasła.

 • Jeśli przedmiot narysowany jest do góry nogami to jego nazwę należy czytać odwrotnie - zaczynając od tyłu. Podobnie w przypadku, gdy wzdłuż przedmiotu wiedzie strzałka prowadząca od końca do początku rysunku.


   
 • Jeśli z lewej lub z prawej strony przedmiotu narysowanego w rebusie znajduje się jeden, dwa lub więcej przecinków, oznacza to, że na początku lub na końcu słowa trzeba wykreślić dokładnie tyle liter, ile jest przecinków. • Słowa takie jak: przed, za, w, na, z, przy, nad, pod, obok najczęściej nie są wpisywane w rebusach, tylko określa je pozycja liter i rysunków w stosunku do siebie. • Jeśli obok rysunku zamieszczone są liczby w określonej kolejności, oznacza to, że z liter składających dane słowo, należy - w odpowiedniej kolejności - ułożyć inne. • Pojedyncze sylaby w rebusie można pokazywać przy pomocy nut.

 • Jeśli część wyrazu wymawiana jest tak samo jak liczebnik, można ją przedstawić w postaci liczby.

 • W rebusach używa się ułamków. W tym przypadku litery rozdziela linia, można czytać rebus następująco: ana/s =ananas, lub a/s = NASA. • Jeśli obok narysowanego przedmiotu znajduje się wykreślona litera (jedna lub kilka), oznacza to, że odczytując nazwę przedmiotu musimy zrezygnować z tych liter.
 • Jeśli natomiast obok skreślonej litery znajduje się inna, oznacza to, że skreśloną należy zamienić na narysowaną, co pozwoli odczytać zupełnie nowe słowo lub jego fragment.
 • Podobnie, jeśli litery połączone są znakiem równości - także zamieniamy jedne na drugie.


Rebusy dla dzieci - zasady układania i rozwiązywania

Jeśli zauważysz, że brakuje jakiejś zasady - wpisz ją w komentarzu pod artykułem
a niezwłocznie ją dodamy.

Polecamy również artykuł: Literki dla dzieci, gry słowne - 5 pomysłów na udaną zabawę językową!

Zobacz też:

Pozostałe porady

Zimowe spotkania z ptakami

Rozwój i edukacja

Gdy tylko zrobi się chłodniej, rozpoczyna się dyskusja o dokarmianiu ptaków. Choć informacji na temat ptaków oraz ich zwyczajów jest coraz więcej, nie brakuje osób, które chcąc zrobić coś dobrego, czynią więcej szkody niż pożytku. Przypominamy zatem kilka zasad, które sprawią, że nasza pomoc naprawdę będzie miała zamierzony skutek. Zastanówmy się nad własnymi działaniami w tym zakresie, bo pomagać warto, ale trzeba to robić mądrze. A jeśli tylko pojawi się taka sposobność, zaangażujmy do pomocy dzieci! Zima z ptakami może być wspólną przygodą, szkołą odpowiedzialności i systematyczności. Satysfakcja gwarantowana!

Czytaj dalej
Od lalki do drona – prezentownik dziecka 2.0

Rozwój i edukacja

Czym bawią się współczesne dzieci? Po jakie zabawki sięgają rodzice, kupując im prezenty? Poznajmy zabawkowe oczekiwania oraz ulubione zabawy polskich dzieci.

Czytaj dalej
CebuLOVE czyli zabawa z dzieckiem w ogrodnika

Rozwój i edukacja

Marzyć o wiośnie na jesieni? Dlaczego nie? Na tym właśnie polega dobra zabawa. Wspólne kopanie, sadzenie cebulek i grabienie kolorowych liści może okazać się świetnym pretekstem do opowiedzenia dzieciom o zmieniających się porach roku.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Sportowe emocje na domowym dywanie

Rozwój i edukacja

Start mistrzostw świata w piłce nożnej już za chwilę, co sprawia, że emocje ... Czytaj dalej
Jurajska Junior dla każdego malucha

Zdrowie i odżywianie

Naturalna woda mineralna Jurajska Junior posiada pozytywną opinię Instytutu ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie